Nagykároly

Fejlődés a játékok és a szabad mozgás révén

2013.01.30 - 10:14

Melyek azok a játékok, melyekkel a babánk készségeit fejleszthetjük? Sokszor egyszerű tárgyakkal is megtehetjük ezt, nem kell drága játékokra gondolni. Erről volt szó a baba-mama klub múlt heti találkozóján, a meghívott Szabó Evert Emese logopédus volt.

 

A babánkkal való foglalkozás, törődés már az anyaméhben elkezdődik. Így van ez a baba készségeinek fejlesztésével is, hiszen az anyai simogatás, beszéd is komoly hatással van növekedő magzatunkra. Minderről Szabó Evert Emese logopédus beszélt a nagykárolyi anyukáknak az elmúlt hét csütörtökén, a baba-mama klub meghívásának eleget téve.

A jelen lévő anyukák szakértői információkat kaphattak arról, hogy mennyire fontos idejében, tudatosan fejleszteni a születést követő első hónapoktól kezdve a gyermek érzékszerveit (hallás, látás, tapintás, szaglás, ízlelés).

Szabó Evert Emese kitért a mozgással való fejlesztésre is. Mint mondta, nem feltétlenül kell drága fejlesztő játékokban gondolkodniuk a szülőknek, hiszen azokban az esetekben, amikor a gyermeket passzívan mozgatják, egy nagyobb textilanyagban is lehet például hintáztatni. Másfél-három éves korban már játszhat a gyermek hintalóval, kismotorral, de a lépcsőn történő haladás is sokat fejleszt a kicsik mozgásán. A szakember ajánlotta a finommozgás fejlesztésére például a ki-bepakolós játékokat. Nincs ez a másképpen rajzolással, gyurmázással, a puzzle, vagy egyéb kirakós játékokkal sem. Ez utóbbiak a finommozgáson (csukló és ujjak mozgatása) kívül a memória fejlesztésében játszanak még fontos szerepet.

2-3 éves koruk után már elég éretté válnak a babák a társas készségek fejlesztésére. Olyankor már szívesen játszanak más gyerekekkel, és ez az a kor, aminek betöltését követően már megtanulják betartani az egyes társasjátékok alapszabályait, figyelembe véve a játszási sorrendet. Ilyenkor jó szolgálatot tehet, ha gombokat, érméket rakosgatunk kártyával, és hasznosak a színes dobókockák és a számozott kockák is.

Nagyon fontos az, hogy megfelelő teret és izgalmas ingereket biztosítsunk a gyerek mozgásához. Ez a szabály különösképpen a helyváltoztatás pillanatától, a hatodik-hetedik hónaptól érvényes. Érezze a baba, hogy mozogni jó, helyet változtatni lehet és érdemes, hiszen a tér, amelyben él, tele van izgalmas célpontokkal! Persze az értékes és törékeny tárgyakra nem árt vigyázni, már csak azért sem, mert a baba is megsérülhet. Hét hónapos kortól viszont nem igazán javasolt a „hempergő”, „dühöngő” vagy „járóka”, legalábbis nem hosszú időre, hiszen a gyereket ketrecbe zárjuk általa. A baba mozogni szeretne, „bemászni” a teret, amelyben él, ehelyett egy rácsokkal határolt falatnyi kis területtel kell beérnie. A baba, aki szabadon mozoghat, már nemcsak ügyesebb, de a begyűjtött tapasztalatok révén okosabb a többieknél, ha a kúszás, mászás, négykézláb közlekedés elmarad, nagyobb, akár tizenéves korban tanulási nehézségek és figyelemzavar következhet be. Természetesen a hempergőben a baba akkor is biztonságban van, ha a szülő kevesebbet figyel rá, viszont az a baba, akinek ingerteli és biztosított a mozgástere, kevésbé nyűgős is, ami azt jelenti: amit elveszítettünk a vámon, azt visszanyerjük a réven!

Szabó Evert Emese előadása után válaszolt a jelen lévő anyukák kérdéseire. A logopédus szakember később is érkezik majd előadást tartani a nagykárolyi baba-mama klubba, akkor majd a kommunikáció és beszéd témakörében hallgathatják meg az anyukák.

Az előttünk álló csütörtökön, január 31-én és az azt követő héten úgyszintén különös klubos alkalmakra kerül sor: a klubos anyukák számára ugyanis dr. Pava Olimpia általános orvos, a Vöröskereszt által elismert szakember tart majd elsősegélynyújtási tanfolyamot. A képzést csak a klubos anyukák vehetik igénybe a Vöröskereszt nagykárolyi székházában.