A regionális kórházak megépítése negatív hatással lehet a megyei és városi kórházak működésére, számolt be legutóbbi sajtótájékoztatóján Adrian Marc, a megyei kórház menedzsere.
Hazánk európai uniós finanszírozással nyolc regionális kórházat szeretne építeni. Corina Creţu, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa a regionális kórházak építésével kapcsolatosan azt nyilatkozta, hogy hazánk mintegy 830 millió eurós támogatástól eshet el, ha nem sikerül 2023-ra elkészülni a nyolc regionális kórházzal, amelyek projektjeit 2015 júliusában hagyták jóvá. „A jelenlegi állás szerint nagyon kicsi az esély arra, hogy 2019-ben elkezdődjenek a munkálatok. A romániai központi hatóságoknak mindent meg kell tenniük az engedélyeztetések, hatástanulmányok elkészítésének felgyorsítása érdekében, hogy tartani tudják a megszabott határidőt, és ne veszítsék el az EU-s támogatást” — nyilatkozta Corina Creţu, aki elmondta, hogy bár a jelenlegi kormány csak három regionális kórházról beszél, az eredeti terv nyolc regionális egészségügyi intézményről szól.
Miközben a központi hatóságok a regionális kórházak mellett állnak ki, addig Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere elmondta, hogy a regionális kórházak megépítése hozzájárulhat majd a megyei, városi kórházak ágyszámának s ezzel párhuzamosan az egészségügyi személyzet számának csökkentéséhez. „Lassan-lassan megépülnek a regionális kórházak. A mienk Kolozsváron, a Floreşti negyedben épül majd meg. Ez egy közel 900 ágyas egészségügyi intézmény lesz, amely hat északnyugati megye ellátásáért felel majd. Ezért is nagyon fontos, hogy fejlesszük, bővítsük a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat, ez elengedhetetlen a fennmaradásunkhoz. Ha figyelembe vesszük, hogy Kolozsvár és Nagyvárad egyetemi központ, Nagybánya egy kicsit előttünk jár a kórház szempontjából, Beszterce-Naszód megyében pedig a NATO stratégiai kórháza működik, akkor rá kell jönnünk, hogy nekünk is fejlődni, bővíteni kell. Ha nem sikerül lépést tartani, akkor a regionális kórház beindulásakor mi leszünk az elsők, ahonnan ágyszámot vesznek el, s ez természetesen az orvosok számának csökkentését is eredményezi. De nemcsak a megyei kórház kerülhet ilyen helyzetbe, hanem a Nagykárolyi Városi Kórház, az Avasfelsőfalui Városi Kórház és a tasnádi kirendeltség is. Nagyon jó, hogy megépülnek a regionális kórházak, de mi elsősorban azt tartjuk szem előtt, hogy a megyei kórházat fejlesszük, bővítsük, mi ezért harcolunk” — fogalmazott Adrian Marc. Az igazgató elmondta, hogy a kórház fejlesztése, bővítése érdekében öt határon átívelő projektet adtak le, s bíznak abban, hogy ezek pozitív elbírálásban részesülnek majd, és segítségükkel tovább tud majd lépni a megyei kórház.