Áprilistól pályázhatnak az önkormányzatok a helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott beruházásokra. A helyreállítási alapból a minisztérium abban is segítheti az önkormányzatokat, hogy létrehozzák a településrendezési tervet, így gondosan, tervezetten fejlődhet minden település. Az önkormányzatok már megkapták az ezzel kapcsolatos részletes információkat, a minisztérium minden költséget biztosít, nem szükséges önrész, és egyszerű lesz pályázni. Az alábbiakban néhány község polgármesterét kérdezzük, hogy milyen terveik vannak a pályázati lehetőség kihasználására.
Brem László, Mezőfény község polgármestere kollégáival együtt tanulmányozza a pályázati kiírást, és keresik, hogy melyek azok a kategóriák, amelyek számukra is előnyösek lehetnek. Az utóbbi évek során elég sok kiírás volt, melyekre elkezdték a pályázati anyag összeállítását, s közben derült ki, hogy a kiírások nagy része szigorú feltételeket szab, ezeknek a nagy részét pedig nem lehet teljesíteni. Talán az lenne a legjobb, ha kevesebb kiírás lenne, azok viszont szélesebb körben és könnyen elérhetők lennének, véli Brem. A polgármester szerint Mezőfényen a legfontosabb az iskola szigetelése lenne, erre készült pályázat az Anghel Saligny-program és a Környezetvédelmi Alap kiírására is, de még mindkettő bizonytalan. A helyi tanács azon gondolkodik: ha nem kapnak támogatást erre a beruházásra, megvalósítják helyi forrásokból.
Kis Lóránd, Szilágypér község alpolgármestere elmondta, hogy a helyreállítási alapból származó összeg egy részének a megpályázása számukra is fontos, rövid időn belül megbeszélik, hogy mi az, ami önkormányzati szinten a legszükségesebb lenne. A szilágypériek számára fontos lenne, hogy kapjanak támogatást a területrendezési terv aktualizálására, ugyanis az, ami most van, érvényét veszítette. Jelenleg egy olyan terv megvalósítását készítik elő, melyre a Környezetvédelmi Alapból várnak támogatást a község közvilágításának a modernizálására. Ebben a pályázatban szerepel a polgármesteri hivatal épületének hőszigetelése és a tetőszerkezet cseréje is.
Dobos István, Mikola község polgármestere mindenképpen szeretné kihasználni az új pályázati lehetőséget. Hogy mi az, amire pályázni fognak, még nem döntötték el, a jelenlegi tervükben az szerepel, hogy az Anghel Saligny-program révén újítják majd fel a községi utakat és utcákat. Dobos elmondta, hogy a helyreállítási alapban olyan kiírások szerepelnek, amelyek egy része a községek nagy részében már folyamatban van, csak nem kapták meg a finanszírozást. Mikolának és azoknak a településeknek — Lázári, Pusztadaróc, Egri, Túrterebes, Halmi, Kökényesd —, amelyek közösen pályáznak a gázhálózat kiépítésére, erre a célra kellene támogatás. Mikolában a községházát is saját forrásból bővítik és modernizálják, mivel erre a célra sem kaptak támogatást, magyarázza Dobos.
Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere számára fontos lenne, ha pályázhatna a község kerékpárutak kiépítésére, ugyanis már évtizedek óta próbálkoznak egy ilyen jellegű beruházással, de minden eddigi lehetőség azon bukott el, hogy bejelentették a lehetőségeket, de nem jelent meg a vonatkozó törvény alkalmazási útmutatója. Egyelőre itt is van bejelentés, de nincs szabályozás, amit mindenképpen meg kell várni, mielőtt komolyabb fejlesztési tervekben gondolkodna az önkormányzat, magyarázza Găman.
Elek György