Belföld

Fejetlenség a büntetésbefizetésben

2020.04.15 - 07:09

Múlt héten az államkincstári fiókban csak jogi személyek tehettek meg ilyet, magánszemélyek nem; a hatóságok a ghiseul.ro e-kasszát javasolták a büntetés befizetésére, de mostanra kiderült, hogy az sem volt jó opció. Azt gondolná az ember, hogy a központilag létrehozott és a Románia Digitális Naplójáért Ügynökség (AADR) által koordinált portál mindenfajta bírság befizetésére jó, miközben ez nem így van. A ghiseul.ro-t használóknak a helyi adók, illetékek és a helyi hatóságok, például a városi rendőrség által kirótt bírságok kiválasztásának lehetősége mellett volt lehetőségük egyéb bírságok befizetését kiválasztani. Ám hiába döntöttek e mellett a logikusnak tűnő opció mellett, a befizetett összeg nem jutott el például a csendőrség által kirótt bírságok számára fenntartott számlára. Nem érkezett be a pénz a rendvédelmi szervhez akkor sem, ha csatolták a jegyzőkönyv digitális másolatát a befizetők, és jelezték is a Megjegyzés mezőt kitöltve, hogy hová szánják a pénzt.

Kettős mérce

A hét elején már változott a dolog, már ami a kincstári befizetést illeti: megoldották, hogy magánszemélyek is befizethessék ott a bírságot, ám a kincstár online ügyintézés tekintetében a rajtkőn áll, elektronikus befizetési lehetőséggel nem tud szolgálni; csak személyesen, a pénztárnál lehet megtenni a befizetést. A helyzet így eléggé visszás, hiszen míg a polgármestereket megbüntetik a hatóságok, ha szorgalmazzák a személyes ügyintézést, befizetést, addig az állam bankja, a kincstár gond nélkül megteheti ezt. A szatmárnémeti városi adóhivatalban például a minimálisra kellett csökkenteni a személyes ügyintézések lehetőségét, addig a kincstár bővíti fizikai jelenlétet igénylő szolgáltatásai számát.

Hogy jut jó számlára a pénz?

A ghiseul.ro-n keresztül rossz opciót választva rossz számlára küldve a pénzt azt jelenti, hogy a befizetett összeg sehol nincs, a levegőben lebeg két számla között, hiszen a befizető számlájáról kiment, de a kedvezményezettére meg a hibás címzés miatt nem érkezhetett meg. Akik az elsők között voltak a megbírságoltak közül, és elkövették azt a hibát, hogy a ghiseul.ro-t használva fizették be a bírságot, könnyen lehet, hogy kifutottak a 15 napos határidőből, elveszítve azt a lehetőséget, hogy megússzák a bírság felének befizetésével. Hogy végül mi lesz a megoldás ebben az e-kasszás kalamajkában, az a pénzügyminisztériumon múlik, onnan kell megérkezzen a döntés, hogy a helyi adóhivatalok átutalhatják-e a rossz számlára küldött pénzt a jó számlára, illetve hogy a szükségállapot elejéig visszamenőleg is hatályos lesz-e ez a döntés. Ha utóbbira igen a válasz, akkor a 15 napos határidőből mostanra kicsúszó, rossz számlára utaló személyek esetében el lesz ismerve, hogy ők rendben befizették, amit kellett, és nem kell majd a bírság teljes összegét befizetniük.

Van új lehetőség

Addig is, amíg minisztériumi szinten rendezik az ügyet, az AADR gyorsan gyártatott egy opciót a ghiseul-ro-n, amelyik direkt a katonai rendeletekben leírtak megszegéséért kirótt büntetések befizetésére nyújt megoldást. Ez a lehetőség a bit.ly/amenziordmil címen érhető el, és olyanok is használhatják, akiknek nincs ghiseul.ro-s fiókjuk, de a bankkártya megléte ebben az esetben is feltétel. Akinek nincs, annak marad az államkincstárfiókban való befizetés, a kijárási papíron úti célként az államkincstárt (Trezoreria) kell feltüntetni, a kijárás okaként pedig a bírságbefizetést kell kézzel ráírni, hogy ne kapjon újabb büntetést az ember.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Belföld

Húszezer lej zászlógyalázásért

Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.
Vidék

Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt

Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.