Szatmárnémeti

Fehér gólyafiókákat gyűrűztek a Túr mentén

2012.06.19 - 09:07

A szatmárnémeti EKE a Túr menti Védett Területeken elindította a fehér gólyafiókák gyűrűzését, melynek segítségével a visszatérési, túlélési arányukat vizsgálják, amivel a védelmüket segíthetik elő.

 

 

A fehér gólya fiókái hat hetes korukban repülnek ki a fészekből, tudták meg tegnap a Túrterebesi Általános Iskola diákjai, akiknek alkalmuk volt megfigyelni azt is, hogyan helyezik el a szakemberek a madarak csüdjére az azonosító kóddal ellátott gyűrűket, melyek segítségével később nyomon lehet követni a madarak vándorlását, és a szakemberek következtetéseket vonhatnak le arról, hogy milyen arányban térnek vissza arra a környékre, ahol nevelkedtek. A gólyafiókák, ha megijednek, reflex szerűen a fészek aljához lapulnak. Akkor is ezt tették, amikor a szakemberek lehozták őket az iskolával szemben levő fészekből, hogy a diákok megfigyelhessék. A gólyaszülők nem voltak a fészekben, hanem éppen táplálékot kerestek a környező földeken, réteken. Az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti tegnap indította el a fehér gólyák gyűrűzését a Túr menti Védett területeken. Drăguşeniben előzőleg négy, Túrterebesen három, Kisgércén négy, Sárközújlakon pedig tizenhat fehér gólya fészket számoltak meg a szervezet szakemberei, a fészkek pontos helyét GPS-el jelölték meg, most pedig sor kerülhetett a madarak meggyűrűzésére, amelyet dr. Szabó D. Zoltán a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia Karának oktatója végzett el. A munkában az Electrica vállalattól kaptak segítséget, melynek alkalmazottai egy emelődarus teherautóval érkeztek a gyűrűzés helyszínére. Minden egyes településen, ahol a munka zajlott, az általános iskolák diákjainak és tanáraiknak is lehetőségük nyílott megfigyelni a szakemberek munkáját, közelebbről megismerni a fehér gólya életmódját. A biológusok egy-egy fészekből le is hozták a gólyafiókákat, hogy a gyerekek megfigyelhessék őket, majd felhelyezték a csüdjükre az alumínium gyűrűt, amelybe be van vésve az ország neve, illetve egy azonosító kód. A fióka másik lábára egy nagyobb színes gyűrű került, amelyről távolról is leolvasható az azonosító betű és szám távcső segítségével. A gyűrű kódja egy központi adatbázisba kerül, így távcsővel leolvasva megállapítható, hogy a megfigyelt madarat hol gyűrűzték meg, milyen fészekaljból származik. Ezek a gyűrűk könnyűek, úgy vannak kialakítva, hogy ne sértsék a madarak lábát. A gyűrűzés ideje alatt a gyerekek azt is megtudhatták a szakemberek beszámolójából, hogy a fiókák őszre eléggé meg kell erősödjenek ahhoz, hogy Afrikába vándorolhassanak, három-négy évig ott tartózkodnak, és csak akkor térnek vissza, amikor már ők is nevelnek fiókákat.

A gólyák védelmét szolgálják

Amint dr. Szabó D. Zoltán elmondta, a gólyafiókák gyűrűzésének az célja, hogy megfigyeljék milyen arányban térnek vissza a madarak arra a környékre, ahol nevelkedtek, illetve információkat kapnak a vonulási útvonalaikról. A jelölés ugyanakkor arra is alkalmas, hogy a visszatérési, túlélési arányukat is vizsgálják, amivel a védelmüket segíthetik elő. Az Érmelléken és nyírségi falvakban már több mint 10 éve gyűrűzik a fehér gólyákat. Megfigyeléseik alapján a madarak általában a fészkük 50-60 kilométeres körzetébe térnek vissza. Általuk gyűrűzött gólyákat figyeltek már meg Törökországban és Izraelben is. A Túr menti Védett Területeken minden évben rendszeresen fogják gyűrűzni a gólyákat.

Pándi Annamária