Szatmárnémeti

Fazekastermékek, szőttesek, selymek, no meg programok kavalkádja a Lépésházban

2024.06.18 - 18:15
Mi is az a pocitás és milyen a korondi fazekasság formavilága, virágozása? Hogyan szőttek nagymamáink? Milyen volt a növényi festés régen és ma? Hogy fér meg egymás mellett Máramaros és Székelyföld, a selyemsálak, szőttesek, gúnyák egyazon, Árnyalatok kiállításon? A Borókagyökér Egyesületnél, a Lépésházban kiderül.

Még a Borókagyökér Egyesület életében is rendhagyónak minősülő csonkahét kezdődik szerdán a Szejke-tanyán és a Lépésházban (Merilor utca 122. szám), ahol párhuzamosan zajlanak a különféle foglalkozások – egymástól függetlenül és mégis szervesen összekapcsolódva. 
Ugyanakkor ezekben a napokban nem csak az ismert és elismert népművészeti mesterek találkoznak itt egymással, hanem a Szatmár Megyei, a nagyszebeni Astra és a Székely Nemzeti Múzeum szakembereinek „krémje” is, és természetesen várják a látogatókat a nyílt napokra, illetve a rendhagyó, Árnyalatok kiállításra is. De vegyük sorjában.

Különleges kerámiafesztivál szerdától vasárnapig

Konferencia, bemutató, kiállítás, vásár, megmérettetés, szabadtűzi főzőverseny,  a korondi fazekasság 1960 előtti formavilága és virágozása — s mindennek a középpontjában egy különleges ételhordó, a pocitás áll az immár hatodik Fazekastalálkozón.

hirek/2024/06-junius/1a-1.jpg
„Nem akármilyen ételhordó, ugyanis a gyermekágyas asszonynak ebben vitték az ételt a kománék, barátnék, hozzátartozók, családtagok, a közösségbeliek – ahogy az régebb vidéken szokásban volt. És ezt a szokást akár a mai korba is átmenthetjük, mert hál'Istennek a gyerekvárás, még nem ment ki a divatból. Másrészt a pocitás – mint minden, ami agyagból készül – nagyon jó tárolóedény, a benne lévő ételt hosszú időn keresztül hidegen vagy melegen tartja. Nagyon örvendek, hogy „utamba akadt” a pocitás, s arra kérek mindenkit, aki Korondon jár: ne rózsaszín flamingót vagy kerti törpét vásároljon a fazekasoktól, hanem akár pocitást, akár hagyományos formájú – mintavilágú fazekasterméket.” – mondja a főszervező Szejke Judit.
hirek/2024/06-junius/6-2.jpg

A találkozó a múzeumok néprajzszakos muzeológusainak ( dr. Mara Lobonț Pușcaș –  Szatmári Megyei Múzeum;  Karla Rosca Szente – nagyszebeni Astra Múzeum;  Szőcsné Gazda Enikő – Székely Nemzeti Múzeum;  Waldemar Alexander Megerle – gyűjtő) konferenciájával kezdődik, majd egy igencsak komplex megmérettetéssel folytatódik: a jelenlévő fazekasok mindegyike bemutat három saját készítésű portékát, amiből kettő szabadon választott, a harmadik pedig kötelezően egy pocitás. majd a korong mellé csüccsen és a zsűri szeme előtt készít el egy pocitást és egy tálat.
Szombaton és vasárnap, a fazekastalálkozó nyílt napjain várják az érdeklődőket: kiállítással és vásárral, szabadtűzi főzőversennyel (a fazekasok saját portékájukban készítik az ételt), néptáncelőadással, népzenével, gyermekprogramokkal.

Csütörtöktől vasárnapig sződd magad a viseletedet 

Gyere és készítsd el te is az első szőtt konyharuhádat vagy az első szőtt viseletkiegészítődet! – június 20-án kezdődik az a mini szövőtábor, amelynek keretében Csog Jolán szövő–viseletvarró segítségével az érdeklődők betekintést nyerhetek a paraszti szövés világába; megismerkedhetnek a paraszti szövőszékkel, fonalvetéssel, régi mintákkal, befogdosási technikákkal, és lehetőség lesz vászonszövésre is, pamut- vagy gyapjúfonálból. Sőt, a leszőtt anyagokból saját terveik alapján elkészítenek egy modern viseletdarabot, a leszőtt anyaggal díszítve.
A minitáborral kapcsolatban a 0729677930-as telefonszámon lehet érdeklődni.

Növényi festés régen és ma – és a különleges Árnyalatok kiállítás

hirek/2024/06-junius/5-5.jpeg

Pénteken a természetes növényekkel történő gyapjúfestés, valamint a székely festékesek és a máramarosi gyapjúfestési technikák napjainkban történő felhasználását mutatják be Măriuca Verdeş (Máramaros), Borbély Izabella és Páll Etelka (Székelyföld) mesterek.

Szombaton 11 órától egy túlzás nélkül egyedülálló kiállítás nyílik, amely két meghatározó tájegység: Máramaros és Székelyföld tárgyi kultúrájából a növényi festést kiemelve von párhuzamot, átmenetet képezve a hagyomány és a modernitás között. A tárlat különböző gyapjúszöveteket, szőnyegeket, természetes növényi festékekkel festett, régi máramarosi kézzel szőtt ruhadarabokat mutat be (Măriuca Verdeș), valamint festőnövényekkel festett, gyapjúból szőtt szőnyegek a régi székely festékesminták alapján (Páll Etelka) és elkalauzol a növényi festéssel készült selymek világába is (Borbély Izabella).

A kiállítást dr. Mara Lobonţ Puşcas, a Szatmár megyei Múzeum néprajz-osztályának vezetője és  Adela Dobrescu textilrestaurátor nyitja meg, s bemutatkozik a Félnótások zenekar negyede, azaz Berecki Krisztián hegedűs is. 
A tárlat egy hónapig, július 21-ig látogatható, hétköznapokon 9:00 – 16:00, szombatonként pedig 10:00 –14:00 óra között. 
Nem mellékesen, az Árnyalatok című kiállítás az Iharos Népművészeti Egyesület által szervezett Régi Ritka Mesterségek Találkozóinak köszönheti létrejöttét, 2022 tavaszán került először közönség elé két – régi, ritka mesterségben gyakorlott – kézművesek munkáiból.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2024/06-junius/2-9.jpg