Szatmárnémeti

Fátyol-emléktáblát avattak

Fotó: A szerző felvétele
2022.05.06 - 09:16
Leleplezték a világszerte több mint ötszáz koncertet adott dr. Fátyol Rudolf hegedűművész emléktábláját második otthonában, az általa sokáig igazgatott Dinu Lipatti Filharmónia előcsarnokában.

Idén ünnepelte volna 65. születésnapját Szatmár nagyszerű hegedűművésze és szülötte, dr. Fátyol Rudolf — ez alkalomból szülővárosában, Nagykárolyban emlékszobát, Szatmárnémetiben pedig második otthonában, amelyet közel három évtizeden át vezetett, a Dinu Lipatti Filharmóniában emléktáblát avattak tiszteletére. A kiváló hegedűművész emléktábláját Radu Ciobanu szobrászművész készítette el, a Fátyol Rudolf Kulturális Egyesület felkérésére — tegnap délután az egyesület nevében köszöntötték a szervezők a filharmónia előcsarnokában szép számban összegyűlteket, megköszönve a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ és a kulturális igazgatóság közreműködését az emléktábla megvalósulásában.

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester köszöntőjében a kultúra szatmárnémetiek életében való fontosságáról és a meseszép filharmóniáról beszélt, amely jelentőségét dr. Fátyol Rudolfnak is köszönheti, hiszen a hegedűművész egész életét a zenének és a Dinu Lipatti Filharmóniának szentelte. „Több mint három évtizedes karrierje során nem csak az itthoni zenekedvelő közönségnek szerzett felejthetetlen pillanatokat, de az egész világon ismertté és elismertté vált. A szimfonikus zene és az általa vezetett intézmény iránti szeretete minden akadályt ledöntött, a beszélt nyelvtől, a felekezeti hovatartozásról és társadalmi helyzettől függetlenül. Dr. Fátyol Rudolfot mindenki szerette, ma pedig mindannyian megmutatjuk, hogy tiszteljük emlékét, és becsüljük mindazt, amit városunkért, Szatmárnémetiért tett” — fogalmazott a polgármester.

A folytatásban Kovács-Pistuka Emőke, a Dinu Lipatti Filharmónia igazgatónője méltatta dr. Fátyol Rudolf rendkívüli munkásságát. „Buzgóságának köszönhetően Fátyol Rudolfnak sikerült életben tartania ezt a kulturális intézményt, amellyel az ország nem sok városa büszkélkedhet. Mindezen évek során a szatmárnémeti filharmónia a zenekultusz hagyományát folytatva sikeresen lépett fel hazai és külföldi színpadokon, a város kultúrájának igazi hírvivőjeként. Szeretnék említést tenni arról is, hogy a filharmónia igazgatójaként elért eredmények nem valósulhattak volna meg Fátyol Rudolf szólista, a rendkívüli zenész vitathatatlan tehetsége nélkül, akinek előadásai végigkísérték életünket” — mondta a filharmónia igazgatónője. Zárásképpen Zamfir Danciu, a szatmárnémeti kulturális igazgatóság vezetője emlékezett vissza a Fátyol Rudolffal végzett közös munkájára. Rövid beszédében elmondta, mi mindent tanult tőle a filharmónia közösen való vezetése alatt, és mennyire tiszteli munkásságáért.

Az emléktábla leleplezését követően a rendezvény a nem mindennapi In Memoriam Fátyol Rudolf Emlékhangversennyel folytatódott Adrian Petrescu karmester vezényletével és a szólista, Amira Abouzahra hegedűművész játékával. Az előadók Jean Sibelius Finlandia, op. 26., Ludwig van Beethoven D-dúr hegedűverseny, op. 61 és Bartók Béla Adagio című művével nyűgözték le a közönséget, fejezték ki tiszteletüket, és állították a legméltóbb emléket a több mint 35 éven át művészeti és közel 29 évig menedzseri tevékenységet folytató dr. Fátyol Rudolfnak.

Szabó Beatrix