Szatmárnémeti

Fănățan bírálta a megye hulladékgazdálkodását

2016.09.28 - 19:30

Az idei évben 456 helyszínen vizsgálták az adott létesítmény környezetszennyező hatását és összesen 65 pénzbüntetés róttak ki, 33,7 ezer lej értékben — közölte Vasile Fănățan, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Őrség vezetője, aki az általa vezetett intézmény éves beszámolóját ismertette a prefektusi kollégiumi ülésen. Elmondta, hogy az őrség elsődleges feladata a környezetvédelmi előírások betartatása, a kihágások felülvizsgálata, valamint azok szankcionálása.

Összesen 12 személy áll a környezevédelmi őrség szolgálatában, 9 környezetvédelmi biztos, egy referens, egy jogi kérdésekben jártas tanácsadó, valamint az intézmény vezetője. Bár az éves munkát egy elkészített terv mentén végzi a környezetvédelmi őrség, de az előre eltervezett ellenőrzések mellett a lakossági bejelentéseknek is kellő figyelmet szentelnek.

Szatmár megyében több mint 2000 olyan létesítmény van, amit a környezetvédelmi őrség felügyel, köztük több olyan is, amelyeket akár évente több alkalommal is meglátogatnak, ugyanis környezetvédelmi szempontból nagyobb odafigyelést igényelnek. Ilyenek elsősorban az ipari tevékenységet folytató üzemek.

Az idei évben mostanáig összesen 456 helyen vizsgálták az adott létesítmény környezetszennyező hatását, valamint 148 esetben különböző biodiverzitások állapotát ellenőrizte az őrség. Ez idő alatt 147 felszólítást állítottak ki, ebből 82 figyelmeztetés volt, 65 pedig már pénzbírságot vont maga után, a büntetés összérték 33,7 ezer lejre rúgott. Bár a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a büntetések száma idén némiképp növekedett, a pénzbírságok összege csökkent 2015-höz képest.

Az idei esztendő jelentős ellenőrzései elsősorban az ipari egységekben történtek, a jelentés szerint nem találkoztak különösebben kirívó esettel az intézmény ellenőrei. Továbbá felkeresték a megyében működő községi szennyvíztisztító-állomásokat is, itt több olyan kihágásra is fény derült, amelyet felszólítás vagy bírság követett.

Elsősorban vidéken jellemző, hogy az illegális szemétkupacok felszámolása ügyében sokan a környezetvédelmi őrség segítségét kérik, holott a törvény világosan kimondja, amennyiben az elhagyott szemétről nem lehet tudni, kitől származik, a területért felelős önkormányzat köteles azt eltakarítani. Amennyiben a szemetelő kiléte ismert, kötelezni kell arra, hogy a szemetet saját költségén tüntesse el, az esetleg megrongált környezetet pedig hozza helyre.

Vasile Fănățan a megye hulladékgazdálkodását is bírálta, szerinte a szelektív hulladékgyűjtés messze nem úgy működik, ahogy kellene, az idei 15%-os kvóta helyett alig 5%-ot sikerült megvalósítani.

Ami a közintézményeket illeti, a szelektív hulladékgyűjtés úgy tűnik, jól működik, de a környezetvédelmi őrség vezetője felszólította az intézményvezetőket, hogy folyamatosan ellenőrizzék ezeket a folyamatokat, a rendszer zökkenőmentes működése érdekében.

Bajnai Botond