Szatmárnémeti

Falugazdász-hálózatot alakítanának

2017.04.27 - 12:28

Az EMNP módosított keretprogramjának három pontja — a Robin Hood-program, a környezetvédelem és a falugazdász-hálózat kialakítása-működtetése — áll nagyon közel a szatmári szervezethez.

 

Az Erdélyi Magyar Néppárt hétvégén lezajlott, politikai keretprogramját módosító országos küldöttgyűlésével kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót tegnap Kiszner Csaba, a párt megyei szervezetének elnöke és Csókási-Budaházi Attila irodavezető. Mint elmondták, a keretprogramot nem csupán módosították, de néhány új, fontos passzussal is bővítették, helyenként pedig újrafogalmaztak pár célkitűzést. Hangsúlyosan jelenik meg a programban a környezetvédelem, hiszen a dokumentum szerint természetes és épített környezetünk állapotával elsősorban nem magunknak és a jelennek, hanem utódainknak és a jövőnek tartozunk elszámolással. „A Verespatakra tervezett, ciántechnológián alapuló nemesfém-kitermelés vagy a székelyföldi Schweighofer-féle fakitermelés szimbolikus példái annak, hogyan nem szabad felélni vélt rövid távú profit reményében a gyermekeink és unokáink jövőjét, szülőföldünkön való boldogulásukat” — magyarázta Csókási-Budaházi Attila. De nemcsak a környezetvédelem, hanem a fenntartható fejlődés és a környezettudatosság elvei is megjelennek az új programban, s ha a globális érdek összeütközésbe kerül a lokális értékekkel, a Néppárt mindig a lokalitás és a regionalizmus pártján áll. A Románia régiósítására vonatkozó elképzeléseket külön programdokumentumban fogalmazta meg és fogadta el az országos küldöttgyűlés. A zöld szemlélet mellett a képviselt értékek sorában előkelő szerepet kapott a társadalmi igazságosság és egyenlőség is, ami a Néppárt tavalyi kampányában Robin Hood-programként már szerepelt, a médiapolitika fejezetbe pedig bekerült az, hogy a Néppárt szorgalmazza egy önálló, köztiszteletnek örvendő személyiségekből álló médiatanács létrehozását, amely a magyar médiumok közszolgálatisága felett őrködik — ez ugyanis az erdélyi magyar társadalom szellemi egészsége szempontjából rendkívül fontos. Mint megfogalmazódott, a gazdaságpolitika és a vidékfejlesztés terén a Néppárt továbbra is elengedhetetlennek tekinti a magyar állami támogatással elindított, kis- és középvállakozásokat támogató gazdaságfejlesztési program kiterjesztését Erdély különböző régióira is, emellett az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségével (EMGESZ) partnerségben részt vesz egy szakszerű falugazdász-hálózat kialakításában és működtetésében. Az oktatás terén pedig konkrét célként jelent meg annak kiharcolása, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem részesüljön a román állami költségvetési támogatásból, valamint hogy rendeződjön a felekezeti iskolák jogállásának kérdése, illetve a magyar történelmi egyházak által működtetett lelkészképző egyetemek állami finanszírozásának problémája is megoldódjon.

A külpolitika terén a Néppárt jelentős sikereket ért el az elmúlt időszakban, az alakulatot — Romániából egyedüliként — teljes jogú tagként felvették az európai autonomista szervezeteket tömörítő, az Európai Parlamentben frakcióval rendelkező Európai Szabad Szövetségbe (European Free Alliance — EFA), melynek alelnöke, a walesi Jill Evans EP-képviselő megtisztelte jelenlétével a küldöttgyűlést. „Öt évvel ezelőtt mindenki furcsállotta ezt a lépésünket, az idő viszont nekünk dolgozott, s beigazolódott: jó döntés volt az EFA-hoz csatlakozni. A programban rögzítésre került, hogy az EMNP külpolitikai szövetségeseinek elsősorban azokat az EFA-tagszervezeteket tekinti, amelyek a nemzeti közösségek önrendelkezési jogáért küzdenek, és autonómiatörekvéseik a politika békés eszközein alapulnak. Végezetül azt is jóváhagyta a küldöttgyűlés, hogy a keretprogram kimondja: a Néppárt ugyan nem tartja kívánatosnak az indulásból etnikailag vegyes pártok létrehozását, kimondottan keresi viszont az együttműködést és a közös fellépés lehetőségét a transzilvanizmus értékeit felvállaló, az erdélyi értékek mentén kiálló román regionális pártokkal, egymás politikai identitásának és szervezeti önállóságának tiszteletben tartásával” — magyarázta Kiszner Csaba elnök, rámutatva: a fentiek szellemében vett részt az országos küldöttgyűlésen Dan Maşca, a marosvásárhelyi székhelyű Szabad Emeberek Pártjának (Partidul Oamenilor Liberi – POL) elnöke, aki beszédében nagyra értékelte a Néppárt régiósításra irányuló törekvéseit, míg Szili Katalin, a magyar Országgyűlés volt elnöke, miniszterelnöki megbízott, valamint Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke értékelte és hangsúlyozta a Néppárt kitartását az erdélyi magyarság önrendelkezésének eléréséért folytatott küzdelemben.