Csak a csalitost ritkították meg és a kiszáradt, beteg fákat vágták ki a szatmárnémeti ártér parkosítása előtt. Érdekes elképzelés alapján alakul a járda, a helyhiány okozott nehézségeket az építőnek.
Két sétány is van a Szatmárnémetiben, a Szamos jobb partján, a Decebal és a Golescu hidak közötti ártérben készülő szabadidős övezetben. Kilencszáz méter hosszú a terület, a járdák gyakorlatilag két szinten futnak végig ezen a távon a Szamos mentén. A töltéshez közelebbi jól látható, de van egy másik is, közelebb a vízhez, amely már sokkal jobban szolgál majd egy hangulatos nyár esti vízparti sétát, mint a városhoz közelebb eső társa.
„Alapos” járdák
A sétányok modern kialakítású betonlapokból vannak, egymástól eltolva lerakva, 2,4 méteres szélességben. A séta is külön élmény lesz ezeken, mert gyephézag egészíti ki majd a foghíjas részeket, tehát aki nem a járda középső, összefüggő részén sétál, egyszer kőre, egyszer gyepre lép majd. Akinek megtetszik és esetleg udvarárban másolná ezt a fajta járdatípust, ne felejtse el, hogy a lapok nem csak úgy le vannak rakva a földre, hanem alá is van betonozva, cementtel stabilizált sóderréteg is gondoskodik a betonlapok jó fekvéséről, mint ahogy homokágy és gyenge beton is van az alapban.
Fények, kamerák, internet
Az alsó sétány alulról érkező hangulatvilágítást kapott, a felső sétány mentén oszlopokról kapják majd a fényt a járókelők, teljes vezeték nélküli lefedettséget biztosító rádióadók is lesznek az oszlopokon és az ilyen helyekről elmaradhatatlan térfigyelő kamerák. Tizenegy pihenő lesz a fenti sétány mentén, padokkal, ülőkékkel, közvilágítással és kukával.
Fák kivágva, fák ültetve
Fabarát különösen az alsó sétány lett, ebben a fák kerülgetése miatt olyan sok a kanyar, de a felső sétány építésekor sem a járda nyomvonala élvezett előnyt, hanem itt is a fák meghagyása volt az elsődleges szempont. Fákat a vízügy és az erdészet jóváhagyásával döntöttek ki, minden rönk, minden köbméter faanyag leltárba lett véve. A kivágott fát rászoruló szatmárnémetiek kapták/kapják meg, téli tüzelő gyanánt.
Ültetés is lesz, 30 fehér fűz keretezi majd a Barátság hídnál lévő színpadot, de élő sövény is kíséri majd a sétányt a Decebal híd felőli végen és – a fű mellett –, bokrok, virágok is kerülnek az ártéri ágyásokba.
Nehézségek
Két nagy „ellensége” volt a kivitelezőnek az ártérben, az egyik a felázott talaj, a másik a helyhiány. Az eddigi munka során körülbelül háromezer köbméter földet hordtak be az ártérbe és mintegy ötezer köbmétert mozgattak meg a siker érdekében. Cseréltek is földet, tápanyagban gazdagabb élőhely került oda, ahová gyepet ültettek.
A munka során letakarították a töltés folyó felé néző oldalát a lépcsőket is javították, új lépcsőket építettek a jobb megközelíthetőség érdekében.
Princz Csaba
(A szerző felvételei)