Belföld

Fagyos időszak jön, figyelmeztet az OMSZ

2018.11.26 - 10:00

Ha eddig nem tettük, akkor itt az ideje elővenni a vastagabb kabátokat. Fagyos idő érkezik az elkövetkező hetekben térségünkbe, a hőmérsékleti értékek az éves átlagok alatt alakulnak majd.

December 17-ig sok csapadékot, esőt, havas esőt, sőt, havazást jósolnak a meteorológusok, főként az elkövetkező időszakban, majd ez a tendencia folyamatosan csökkenni fog. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szerint a hónap végéig a hőmérsékleti értékek az időszaknak megfelelően alakulnak térségünkben, december viszont már komolyabb hideget hoz: térségünkben a jövő hónap közepe felé fagyosabb lesz a hőmérséklet, mint az ilyenkor megszokott.

A hőmérséklet és a halálozás összefüggése télen is kimutatható, bár nyáron sokkal szorosabb. Az összes halálok miatti halálozás általában magasabb a téli hónapokban, mint nyáron. Télen elsősorban a fertőző légúti megbetegedések, influenzajárványok okozzák a magasabb halandóságot, az influenza terjedését a magasabb téli hőmérséklet segíti elő. A nagy hideg nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. További érdekes összefüggést figyeltek meg a havazás és a halálos szívrohamok között, amelynek oka úgy tűnik, inkább a téli csapadékhullás, nem pedig a téli hideg.

A komolyabb hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, csecsemők, kisgyermekek, tinédzserek, krónikus betegségben szenvedők, fizikailag vagy mentálisan korlátozottak, szociálisan hátrányos helyzetűek, hajléktalanok. A kihűlés veszélye viszont nemcsak a szabad térben áll fenn, hanem lakásunkban is, ha ott tartósan 14 Celsius-fok körüli a hőmérséklet — főleg idősek, betegek, mozgásukban korlátozottak esetén következhet be a kihűlés. Ha pedig a hideg csapadékhullással és jegesedéssel is jár, megnő a balesetek, törések veszélye.

A nagy hidegben az idősek lehetőleg ne menjenek a szabadba, és a lakásban is biztosítani kell számukra a megfelelő hőmérsékletet. A krónikus betegségben szenvedők se tartózkodjanak hosszú ideig a szabadban hideg időben, és kérjék ki a kezelőorvosuk tanácsát a gyógyszerek adagjának esetleges módosításáról!

A hideg időben megfelelően, rétegesen kell öltözködni, és különösen oda kell figyelni arra, hogy megfelelő cipőt, csizmát viseljünk, mert a lábfej hamar lehűl, a lábujjak könnyen szenvedhetnek könnyebb-súlyosabb fagyási sérüléseket. Aki fázik, vacog, fájdalmat vagy zsibbadást érez, jó, ha tudja, hogy az már a kihűlés vagy a fagyás előjele.

Mínusz 10 Celsius-fok alatt ne vigyük sétálni a gyermeket sem! Ha muszáj vele a szabadba menni — például a testvéréért vagy ügyintézés miatt —, akkor rétegesen, alaposan öltöztessük fel, arcát, orrát kenjük be zsíros krémmel, lehetőleg szélvédett babakocsiban utaztassuk, és igyekezzünk minél rövidebb időt kint tölteni vele! Erős szélben, nagy ködben csak akkor induljunk útnak kisgyermekkel, ha az elkerülhetetlen!

 

Bumbuluţ Krisztina