Szatmárnémeti

Fagyban figyeljünk oda a vízórákra

2016.01.15 - 09:00

Megint vízóra-repesztő hidegek jönnek (jövő hét elejére mínusz tíz foknál is hidegebbet jósolnak a hosszú távú előrejelezések a megyében), jó lesz minden vezetékesvíz-használónak meggyőződnie arról, fagytól eléggé védett-e a vízórája, figyelmeztet az Apaserv.

Szilveszter táján volt legutóbb nagyon hideg, akkor huszonöt címen kellett befagyott vízórát cserélniük a szolgáltató szakembereinek, tájékoztattak tegnap az Apaserv illetékes szolgálatánál. A tapasztalatok szerint mínusz két foknál már befagynak a szabadban futó vízcsövek, tartós hideg esetén a zárt, de fűtetlen helyiségen, vagy ennek falán átvezetők is. Hiába fut nyolcvan centi mély gödörben a cső, ha nincs résmentesen fedve, már itt is gondot okozhatnak a jövő hét eleji mínuszok, de ha van is öntöttvas, jól szigetelő fedél, akkor is érdemes csőszigetelővel vagy rongyokkal, kartonpapír darabokkal vagy megmaradt polisztirol lapokkal befedni a vízóra-gödörben lefektetett vezetékeket. Addig nincs fagyásveszély, amíg ha csak kis mennyiségben is, de folyamatosan folyik át víz a fagyos levegőnek kitett vezetékeken, ám éjszakánként, amikor a legtöbb befagyás történik, általában nulla a vízfogyasztás, ezért a biztos megoldás a szigetelés. A tömbházak pincéjében felszerelt órák sincsenek biztonságban, ha nem zárják be a pince ajtaját és az ablakát, lehet olyan hideg az alagsorban is, hogy megfagyassza a vékony vízréteget, amelyik a vízórákban van.

„Igyekszünk és már a bejelentés napján kicseréljük a vízórákat, a csere és a kiszállási költségek alapesetben 150 lejre rúgnak — tájékoztatott Sălăjean Gyula az Apaserv egyik részlegvezetője. — Általános jelenség, hogy a lakók nem gondolnak egyből arra, hogy netán a vízórájuk fagyott be és ezért nem folyik a víz a csapból, de a vízszerelők azonnal erre gyanakodnak, ha nagy kint a hideg és a szomszédból vagy a körzetből más nem jelentett vízkimaradást.”