Határtalan zöld folyosó címmel nyert európai uniós támogatást még tavaly a szatmárudvari önkormányzat az Interreg RO–HU 62-es pályázati kiírásán.
A határon átnyúló együttműködési projektre Csengerrel közösen pályázott Udvari Község Polgármesteri Hivatala, a két település által megpályázott támogatás értéke pedig 1 080 000 euró, melynek mintegy 60%-ával a projektet vezető Szatmárudvari gazdálkodhat.
A pályázat célja a Szamos alsó folyása mentén, Szatmárudvariban kialakult holtágon egy ökoturisztikai övezet létrehozása, illetve egy kerékpárút nyomvonalának megtervezése, amely Szatmárudvariból Csengerig vezet majd, át a határon.
A pályázat során a Szamos-holtágon kialakult, egykor tavirózsákban gazdag tavat szeretné újra horgászhatóvá és csónakázhatóvá tenni az önkormányzat, hogy a közel 30 hektáros vízterület ismét a megye egyik gyöngyszeme lehessen.
A tegnapi nap folyamán egy fontos lépést tettek a felek a pályázat megvalósítása ügyében, a két önkormányzat képviseletei a Szatmárudvari Általános Iskola, a Ioan Slavici Főgimnázium, a csengeri Ady Endre Gimnázium, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM), valamint a vízügyi és erdészeti hivatalok közreműködésével nagyszabású akció során ültették el az első facsemetéket a leendő ökoturisztikai övezet és a kerékpárút kiindulási pontja mentén.
Békéssy Erzsébet, az APM igazgatója elmondta: nagyon fontos, hogy a fiatalok is részt vállaljanak a pályázat megvalósulásában, hiszen a Szamos alsó folyása Natura 2000-es terület, éppen ezért jó, ha az ifjúság is tisztában van azzal, miként kell bánni a természetvédelmi területekkel.
A faültetési akciót a szatmárudvari polgármesteri hivatalban tartott tanácskozás előzte meg, Békéssy Erzsébet ismertette a pályázat céljait: elmondta, hogy a tó felújítása és az ökoturisztikai övezet létrehozása mellett Szatmárudvariban egy turisztikai információs központ is nyílik, továbbá épül majd egy pillepalackokból készített híd is ezen a tavon, hasonlatos módon Csengerben is, ahol szintén egy kiszáradt tavat szeretnének felújítani és pillepalack kikötővel ellátni.
Ezt követően Kovács József, Szatmárudvari alpolgármestere üdvözölte a határon innen és túlról érkezett vendégeket, majd a jelenlévők a Szamos-partra indultak, ahol megtörtént a faültetés, sőt, a nemzetközi víznap apropóján a vízügyi hivatal munkatársai a diákság figyelmének felkeltése érdekében helyszíni vízminőség-ellenőrzéseket végeztek. A diákok kifejezetten látványosnak tartották a különböző kémiai reagensekkel történő kísérleteket.
Az akció keretében 10 hársfát ültettek el, kijelölve a Szatmárudvaritól Csengerig tartó kerékpárút első két pihenőjét, amit évek múltán a tegnap elültetett fák lombjai árnyékolnak majd.