Szatmárnémeti

Ezüst Tulipán: Nezezon Enikő, Czintos József és Donka Katalin

2023.03.14 - 21:36
A múlt, jelen és jövő között hidat létrehozó kézműves hagyományőrző; az összetéveszthetetlen hangorgánumú és megjelenésű konok idealista és a szatmári úszás hőskorának is megkerülhetetlen személyisége — mindennapi hősök, akik tetteikkel és életművükkel szolgálják a szatmári magyarságot.

Március 15–én a szabadságharc hőseire emlékezünk ugyan, de nem szabad megfeledkeznünk jelen korunk mindennapi hőseiről sem, akik nem karddal és ágyúval vívják harcukat, hanem példamutató tetteikkel és életművükkel, munkájukkal, tehetségükkel a szatmári magyarságot szolgálják — a kétnapos rendezvénysorozat „első felvonásaként” kedden délután az Északi Színházban ünnepi gálaműsor keretében adták át a Szatmárnémeti RMDSZ 2023-as Ezüst Tulipán-díjait, és a magyarországi Magyar Arany Érdemkereszteket. 

Az egybegyűlteket elsőként Pataki Csaba, a megyei szervezet elnöke köszöntötte, s mint fogalmazott: március 15-én sok hős született, és bár első látásra nem is tűnnek annak – hiszen ki gondolná azokat hősöknek, akiket legyőztek, eltapostak, de még ki is végeztek? – végül bebizonyították, hogy erre születtek. Kis nemzet vagyunk ugyan, amelyet az elmúlt évszázadok és évtizedek komolyan próbára tettek, de a mai napig képesek vagyunk újra és újra bebizonyítani, hogy amikor kell, akkor akarunk s tudunk is a sorsunkon változtatni, a szabadságunkért küzdeni és a biztonságunkat megalapozni. „Március 15-én mindig feléled bennünk az egység, az összetartás, a közösség iránti vágy, s ha ez elég erős, akkor mindenre képesek vagyunk, a mustármagnyi hitünkkel hegyeket tudunk megmozgatni. Erősek leszünk és bátrak, mert tudjuk, hogy a történelem sem a gyáváknak, sem a gyengéknek nem bocsájt meg. A magyar nemzetre – s benne ránk férfiakra és nőkre – senki sem mondhatja, hogy gyengék és gyávák lennénk. Több mint ezer éve bizonyítjuk ennek ellenkezőjét, és azt, hogy minden itt élő népnél erősebb bennünk a szabadság iránti vágy. Mi tűzben és harcban edzett nemzet vagyunk, s most is megvívjuk a harcainkat azért, hogy biztonságot teremtsünk és a szabadságunkat megtarthassuk. Mert egyik nem létezik a másik nélkül. Nincs szabadság, ha nincsen biztonság, és biztonság akkor van, ha mi magunk is ott vagyunk, ahol a döntéseket hozzák: a kormányban, a megyei és helyi tanácsokban. Az RMDSZ kormányzása hasznos, vissza tudja adni a gyakran elveszett reményt és azt a hitet, hogy itthon, a szülőföldön lehet és érdemes tervezni, lehet jó és teljes életet élni..” – mondta. 

hirek/2023/marcius/2-4.jpg

Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja ünnepi beszédében Bartis Ferenc Utószó című verséből idézve hangsúlyozta: „Hogyha sírunk: kiröhögnek,/ Hogyha kérünk: fel is kötnek,/ Hogyha küzdünk: odalöknek/ Történelmi kárörömnek -
És mégis élünk' Igen, elbukunk, de talpra állunk — ez a morál adja a magyar nép alkotó erejét. Ebből táplálkoznak az építők, akik szilárd fundamentumra épült Nemzeti Pantheonunkat építik mind magasabbra. Őrizni kell az eleink gyújtotta lángot, amelynek káprázatos fénye meggyűjti a maga strázsáit. A magyarság nemzeti ébredésének tavaszán a nemzet lelkében a szabadság sugarai sütöttek fel  — 175 éve egy újkori Magyarország alapköveit tették le. Akkor azt kérdezték: kikké válhatunk? 175 évvel ezelőtt reméltek és cselekedtek, s bár '48 üzenete sokrétű és összetett, de a legfontosabb: ha összefogunk, semmi nem lehetetlen.” – fogalmazott. 

Ezüst Tulipán díjazottak

Az ünnepi gondolatokat követően Kereskényi Gábor polgármester, az RMDSZ Szatmárnémeti szervezetének elnöke adta át az idei Ezüst Tulipán díjakat.

hirek/2023/marcius/3-4.jpg

Közösségépítés kategóriában idén Nezezon Enikő, az  Aranykapu Kulturális Egyesület vezetője, számos kulturális, hagyományőrző és művészeti rendezvény szervezője, a Fonó-Ház szakmai irányítója vehette át. Közösségépítő tevékenysége még a középiskolai években kezdődött, amikor diáktársaival mozgásszínházzal kísérletezett. A Kaddis az életben maradottakért című alternatív színdarabot, amelyet Enikő írt és rendezett, az Országos Diákszínjátszó Fesztiválon különdíjjal méltatták. Kolozsváron, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem, magyar-néprajz szakán tanul, az ott töltött évek, különösen a Tranzit-Ház kulturális élményei nyomán érlelődik meg benne az a terv, hogy hasonló kulturális központot itthon, Szatmárnémetiben is létrehozzon. 
A 2000-es évek elején a Szatmárra hazatért fiatal értelmiségi körben melyben Enikő él és mozog, megszületnek az első gyermekek s ez mindnyájukban elindít egy elszánt igényt, hogy létre kellene hozni a gyerekek érdekében egy olyan közösségformáló teret, melyben a felnövekvő generációnak lehetősége nyílik a magyar népi kultúrával történő találkozásra, a természetközeli életmód és több művészeti ággal való alapos megismerkedésre. Hidat akarnak létrehozni múlt, jelen és jövő között. Ebből az elhatározásból születik meg az Aranykapu Kulturális Egyesület 2005-ben és lesz Enikő az egyik fő mozgatórugója e kezdeményezésnek. 2010-től sikerül civil kezdeményezésre létrehozni a napjainkban is működő, épülő és szépülő Fonó-Házat, ahol az elmúlt 13 év során több kézműves, népzenei, művészeti, környezettudatos és művelődéstörténeti műhely jött létre, melyek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kínálnak foglalkozásokat, táborok, hétvégi továbbképzések, alkotó műhelyek formájában.
2005-től kapcsolódik be a PMN szervezői csapatába, szervezi és bemutatkozási lehetőséget biztosít a helyi kézműves, népi kis-iparos alkotóknak. Ennek nyomán, immár évi öt alkalommal különféle vásárok alkalmából szervezi meg kézműves társait, ezzel is hozzájárulva a termékek minőségéhez és színvonalához. 
A minőségi, szeretettel végzett oktatói munka, a felkészültség, az alapos szakismeret jellemzi Enikőt. A Fonó-Házban tanuló alkotó gyerekek első generációja már ki is röppent. Remélhetőleg visszatérnek majd s ők, s az őket követők lesznek majd a jövő fonós oktatói és közösségszervezői — ez legyen Enikő, de egész közösségünk igazi jutalma.

hirek/2023/marcius/5-4.jpg

Oktatás – művelődés kategóriában Czintos József színművész több évtizedes munkáját köszönték meg az Ezüst Tulipánnal — az összetéveszthetetlen hangorgánumú és megjelenésű „Czini” alig 23 évesen, a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben végzett tanulmányait követően, 1969-ben szerződött a Szatmárnémeti Északi Színház magyar tagozatához, azóta a társulat tagja, 2011. óta pedig örökös tagja. 2006. és 2009. között a Harag György Társulat társulatigazgatói tisztségét is betöltötte.
Színészként számos kitüntetést kapott, több alkalommal nyújtotta a fesztivál legjobb férfi alakítását a Határon Túli Színházak Kisvárdai Fesztiválján, 1995-ben az Erdélyi Közművelődési Egyesület Kovács György díjjal jutalmazta, 2001-ben a Magyar Köztársaság Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának díját, a Jászai-díjat ítélték oda neki. 
A Harag György Társulatban eltöltött évek és több mint száz alakítás mellett játszott a Budapesti Bárka Színházban, a Csíki Játékszínnél, de szerepet vállalt a nagyváradi Szigligeti Színház vagy a Kassai Thália Színház egy-egy produkciójában is. A szatmári közönség tíz rendezését is láthatta. A színpadon volt ő Willy Loman Az ügynök halálában, Miska a Csárdáskirálynőben, Bakter az Indul a bakterházban, Szilveszter a Scapin furfangjaiban, Csorja Ádám az Ősvígasztalásban, Tót a Tótékban, Hyppolit a Hyppolit a lakájban vagy Bánk Bán Katona József klasszikusában. Több filmben is szerepelt, láthattuk a széles vásznon vagy épp a televízióban például a Megint tanú, a Boszorkánykör című filmekben vagy a Kisváros és a Terápia című sorozatokban. 
A színpadról jól ismeri a közönség, de mindenképp szót kel ejteni róla, hogy milyen ő a kulisszák mögött. A művészi alázat mintaképe, amit elvár kollégáitól is. Nagy mesélő, sztorijaival színészgenerációkat nevettetett meg. 
Nemrég jelent meg a róla szóló könyv Csirák Csaba tollából, melyben a szerző konok idealistaként jellemzi őt. Jelenleg az Román Televízió Kolozsvári szerkesztőségében készül portréfilm róla. 

hirek/2023/marcius/4-4.jpg

A közösségépítés és színművészet után az úszás került reflektorfénybe, hiszen az  ifjúság és sport kategóriában Donka Katalint díjazták, aki 36 éven keresztül volt a szatmárnémeti Eliza Zamfirescu Könnyűipari Líceum tornatanára — az RMDSZ elismerését viszont nem tornatanári munkássága miatt kapta, bár kétségkívül amiatt is megérdemelné. Az egyetemi évek alatt ismerkedett meg az úszással – az elméleti és a gyakorlati résszel-, onnantól kezdve pedig, kis túlzással, fél életét a medencében töltötte.  Úszásoktatással foglalkozik a mai napig, a szatmári úszás hőskorának is megkerülhetetlen személyisége volt: szervezett buszos úszásoktatásokat Nagybányára, tanította a szatmáriakat az Ifjúsági Táborok medencéjében, a régi strandon vagy éppen az új strandon. Tevékenységét szinte megszakítás nélkül folytatta és folytatja ma is, már több mint egy évtizede az Aquastar élményfürdőben tart edzéseket. Kollégái mondják: munkamániás, a jó értelembe véve, aki mindenkiből megpróbálja a legtöbbet kihozni, segít átlépni a képzelt határokon. 
Véleménye szerint, aki úszást tanul, nem csak egy egyenletesen fejlődő testben él, hanem fegyelmet, ambíciót is tanul. Mindenkinek ajánlja a heti egy – két úszást, ami nem csak stresszoldó, hanem egyéb pozitív élettani hatásai is vannak.
Karrierje során több ezer gyermeket vagy épp felnőttet tanított úszni, a pontos számot ő maga sem ismeri. Annyi biztos, hogy hetente most is 400 gyermeknek tanítja az úszás közbeni helyes mozgást, a helyes testtartást.
A kitüntetés hírét meglepetten és megilletődve fogadta. Mint mondta, soha nem kapott semmiféle kitüntetést, igaz nem is azok miatt dolgozott.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/marcius/6-3.jpg