Mi újság?

Ezt gondolják a világ vezetői a lengyel rakéta-konfliktusról

A világ vezető országainak politikusai a lengyelországi eseményt követően egy találkozón vesznek részt Balin, november 16-án (Fotó: Reuters)
2022.11.16 - 14:29
Európa minden országában Lengyelországról szólt a keddről szerdára virradó éjszaka, miután kedd este rakéták csapódtak be a NATO tagállam Lengyelország területén, az ukrán határ közelében.

Első körben mindenki odafigyeléséről biztosította Lengyelországot és kérte a NATO negyedik cikkelyének aktiválását, amelyik cikkely az adott helyzet azonnali felülvizsgálatáról szól. Szakértők szerint a rakétabecsapódások miatt nem kell azonnali NATO válaszcsapástól tartani, a rakétaincidenst nem értékelik támadásként, illetve a Nyugatnak nem érdeke, hogy tovább fokozódjon a háborús helyzet Kelet – Európában.
Európa és a világ vezetői sajtótájékoztatókon, közösségi oldalaikon mondták el mit gondolnak a helyzetről:

Román kormányfő

Románia teljes szolidaritást vállal a barátjával és szövetségesével, Lengyelországgal – írta a Twitter-oldalán még kedden este Klaus Iohannis államfő, aggasztónak minősítve az érkező információkat. Közölte, hogy az ország vezetése kapcsolatban áll Románia partnereivel és szövetségeseivel. „A NATO vagyunk” – írta.
A lengyelországi rakétatámadás jól mutatja a biztonsági helyzet törékenységét, de „tisztázni kell” az eset körülményeit, és ebben az esetben „nincs helye a spekulációnak” – jelentette ki szerdán Bogdan Aurescu külügyminiszter. Kifejtette, hogy a bukaresti hatóságok folyamatos kapcsolatban állnak a lengyelországi vezetőkkel, és nagyon fontosnak tartja, hogy mielőtt tisztázódjanak a rakétabecsapódások körülményei.

Belga védelmi miniszter

Ludivine Dedonder belga védelmi miniszter szerda dél körül közölte: az értesülések alapján úgy tűnik, hogy a lengyelországi becsapódás az ukrán légvédelem tevékenységnek következménye. Mindezt a folyamatban lévő vizsgálatoknak kell megerősíteniük – tette hozzá a belga tárcavezető.

Holland kormányfő

Mark Rutte holland kormányfő üzenetében azt írta, előbb a tények megállapítására van szükség, ezért szükséges Lengyelország megkezdett vizsgálatának támogatása. Kijelentette, hogy egy dolog világos: mindez nem történt volna meg, ha Oroszország nem indít rakétatámadásokat Ukrajna ellen. "Továbbra is támogatjuk Ukrajnát az orosz agresszió elleni védekezésben" – tette hozzá a holland miniszterelnök.

Luxemburgi tárcavezető

Jean Asselborn luxemburgi külügyminisztert idézték, aki azt mondta: ilyen incidensek csak azért történhetnek meg, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök folytatja brutális háborúját Ukrajna ellen. Oroszországnak azonnal le kell állítania a háborút.

Magyar miniszterelnök

Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint „nyugodt és alapos kivizsgálásra van szükség a Przewodównál történt robbantásokkal kapcsolatban. Egy biztos: Magyarország szilárdan kitart Lengyelország mellett. Teljes támogatásomat fejeztem ki Mateusz Morawiecki miniszterelnök úrnak a tegnap esti történések miatt.”
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter arról beszélt egy Facebook-bejelentkezésben, hogy telefonon egyeztetett Zbigniew Rau lengyel külügyminiszterrel, akit biztosított afelől, hogy amennyiben Lengyelországnak ebben a helyzetben segítségre van szüksége, akkor Magyarország természetesen áll rendelkezésére.

Francia politikusok

Sébastien Lecornu francia védelmi minisztérium kijelentette: a francia elnök utasítást adott a „szükséges ellenőrzések elvégzésére a tények megállapítása érdekében, szorosan együttműködve Lengyelországgal és a NATO-val”.
Emanuel Macron, francia miniszterelnök: „Beszéltem Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel, hogy kifejezzem szolidaritásunkat. Lengyelország számíthat Franciaország támogatására és a mi rendelkezésre állásunkra a folyamatban lévő vizsgálatok támogatásában.”

Német kancellár

Olaf Scholz német kancellár szerint meg kell tudni és nyilvánosságra kell hozni, hogy ki lőtte ki a rakétákat. „Teljesen világos, hogy akárkié is volt a rakéta, és akármi is volt a becsapódás oka, az egész elképzelhetetlen lett volna Oroszország Ukrajna elleni háborúja nélkül”, és az ukrajnai polgárok mindennapi életéhez szükséges infrastruktúra, köztük az áram, a víz és a távhő biztosításához szükséges hálózatok elleni „erőteljes légitámadások” nélkül – mutatott rá a német kancellár.

Hírösszefoglalónk