Szatmárnémeti

Ezért lesznek hibrid buszok

2018.10.25 - 08:00

A teljesen elektromos tömegszállítás túl költséges, a dízelüzemű túlságosan szennyez, a szatmárnémeti viszonyoknak a vegyes üzemelésű felel meg leginkább, ezért a hibrid a favorit.

Három elektromos és egyben dízelmeghajtású buszt is teszteltek Szatmárnémetiben az utóbbi időben, Ionuţ Bujor Transurban-igazgató összegezte lapunk kérésére a próbautak során szerzett tapasztalatait. Bujor sietett megjegyezni, hogy még a vállalaton belül is megoszlottak a vélemények arról, melyik meghajtású busznak a legjobb az ár-érték aránya, beleszámítva ebbe a fenntartási költségeket is. Az is hozzátartozik az ügyhöz, hogy sem a szerelők, sem a sofőrök, sem a vezetőség véleménye nem nyom majd a latban, ha a buszvásárlásra kiírt licitre kerül sor, a pályázat pontozásánál a buszosok véleményét nem veszik figyelembe, legyen az bármennyire objektív is.

Üzemeltetés tekintetében a teljes egészében elektromos meghajtású buszok a nyerők, egyliternyi gázolaj árával egyenértékű elektromossággal száz kilométert képesek menni. Sokba kerül viszont egy ilyen busz: 600 ezer euró. Feltétel továbbá, hogy töltőállomást is ki kell építeni ezek számára, egy közepes teljesítményű villanykút ára 100 ezer lej körül mozog, ráadásul telepítés során számolni kell a töltő tervezési, engedélyezési költségeivel (energiaátviteli hálózat, irányítástechnikai hálózat, hatósági engedélyek stb.), az erősáramú csatlakoztatás díjával, illetve a hitelesített elszámolási fogyasztásmérés kialakításával. Nagyjából öt évig tart az ilyen buszok akkutelepe, 150 ezer euróba kerül egy új, és a szerelőket is be kellene tanítani, mert teljesen más alapelv szerint működnek ezek a buszok, mint az eddig használt dízelek. Töltésenként az ilyen buszok 200 kilométernél többet menni nem tudnak, tehát egy vonalon két buszra lenne szükség, hogy míg az egyik jár, addig a másik töltődjön, és értelemszerűen meg kellene kétszerezni a sofőrök számát is. A tisztán elektromos buszok egyetlen, de legnagyobb előnye, hogy a szennyezés mértéke nulla, azonban a jelenlegi üzembe állítási és fenntartási költségek mellett ilyenek használata Szatmárnémetiben ma nem megoldható. A tendenciák arra mutatnak, hogy ilyen buszokkal kell majd megoldani a tömegközlekedést Európában, ehhez azonban kell az is, hogy csökkenjenek a logisztikai költségek, amihez 5–8 évnek még el kell telnie.

A teljesen elektromos busz árához képest egy hibrid autóbusz 350 ezer euróba kerül, és nem kell villanytöltő állomást telepíteni számára, mert menet közben, a dízelmotor használata közben az tölti is az akkumulátorokat. Már egy ilyen busz járatba állításával is csökkenthető a dízelek károsanyag-kibocsátása, és húsz-harminc százalék lefaragható a most évi hárommillió lejt felzabáló dízelbusz-park üzemeltetési költségeiből. Hamarosan kiírják a közbeszerzési pályázatot a szatmárnémeti buszpark bővítése érdekében, húsz hibrid busszal csökkentik a járművek átlagéletkorát, és emelik a komfortszintet a városi közszállításban.

Princz Csaba