A tudósok felfedezték, hogy a kellemetlen zajok az agyban található amigdala miatt váltanak ki negatív reakciókat.
Az amigdala egyébként az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában játszik szerepet — olvasható a hazipatika.com oldalon. A hallókéreg a hangok, az amigdala pedig az érzelmek - félelem, harag, öröm - feldolgozásáért felelős. Amikor egy kellemetlen hangot hallunk az amigdala növeli annak érzékelését. Emiatt a felfokozott érzékelés miatt, memóriánk negatív asszociációkat társít a hanghoz. A hang egyfajta energia, mai a levegőben vibrálva hanghullámokat hoz létre. A hallás azt jelenti, hogy ezek az energiák elektromos impulzussá alakulnak át. A hanghullámokat a levegő szállítja a fülünkbe, egészen a dobhártyáig. A rezgéseket a dobhártyáról három kicsi csontocska veszi át, ezek pedig eljuttatják a rezgéseket a középfülig. A középfülből a rezgések az érzékelésért felelős Corti-féle szervhez terjednek tovább. A rezgések ekkor elérik a fülben a csigát, ami hatására elkezd mozognia folyadék a fülben. Ennek eredménye az elektrokémiai jel vagy idegi impulzus. Ezek az impulzusok jutnak el az agytörzsbe. Innen az impulzus a középagyba, majd a temporális lebenybe jut - ahol az amigdala található. Az agy ekkor feldolgozza az impulzust, amit mi hangként érzékelünk.
A legidegesítőbb hangok
Egy tanulmányban 74 különböző zajt teszteltek, miközben megfigyelték a résztvevők agyi aktivitását. A résztvevők az alábbi 10 hangot ítélték a legkellemetlenebbnek:
kés hangja üvegen
villa hangja üvegen
kréta hangja táblán
vonalzó hangja üvegen
köröm hangja táblán
női sikoly
csiszológép
biciklifék
síró baba
elektromos fúró
Ezeket a hangokat hallva az amigdala nagyobb aktivitást mutatott, mint a többi hang esetében. A legkevésbé kellemetlen zajok közé sorolták a tapsot, egy baba nevetését, a mennydörgést és a vízcsobogást.