A 2016-os esztendőben Szatmárnémetiben összesen 2287 gyermek született, tudtuk meg a Szatmárnémeti Lakosságnyilvántartási Igazgatóság vezetőjétől, Ionel Torjától.
A megyeközpontban a magyar szülők körében a leggyakoribb fiúnév tavaly a Milán, Dominik, Bence, Dávid, Ábel, Saul, Fábio, László, Szabolcs, Márton, Lóránd, Noel és Attila volt, a lánynevek közül pedig a Zsanett, Anna, Anita, Eszter, Petra, Andrea, Jázmin, Emma, Szintia, Abigél, Aliz, Luca és Johanna került leggyakrabban az anyakönyvi kivonatokba. A román lakosság körében a Vlad, Raul, Andrei, Darius, Matei, Daniel, Casian, Radu, Mihai, Gabriel, Ioan és Vasile fiúnevek voltak a legnépszerűbbek, a lánynevek közül az Adelina, Elena, Iulia, Sofia, Carina, Maria, Andreea, Flavia, Victoria, Alexandra, Cătălina, Anastasia és Maia voltak a legkedveltebbek.
Nagyon sok országgal ellentétben nálunk nincs egy olyan nyilvántartás, amelyben benne foglaltatik, hogy milyen keresztnevek közül választhat nevet gyermekének a család. A törvény csak annyit mond ki, hogy ne legyen megbotránkoztató és a csöppség sorsára vagy jövőbeni megítélésére nézve ne legyen káros a személyneve, egyébre nem tértek ki a jogalkotók, bár talán szerencsés lett volna. Igaz ugyan, hogy a szülők többsége közismert és közmegbecsülésnek örvendő nevet választ gyermekének, sokan a különböző felekezetek naptáraiban találnak nevet, de vannak olyanok is, akik az éppen vetített szappanoperák szereplői, sztárjai után nevezik el gyermeküket. Szerencsére a megyeközpontban nem gyakoriak a kirívó esetek, melyeket ne lehetne anyakönyvezni. Legutóbb négy éve volt egy ilyen kázus, amikor a szülők a Prinţişor nevet válaszották fiúgyermeküknek. Mivel a szatmárnémeti hivatalban nem akarták így anyakönyvezni, az ügy a bukaresti központi lakosságnyilvántartó igazgatóság vezetői elé került, s több hónap elteltével a fővárosi illetékesek nem találtak kivetnivalót a választott keresztnévben, s a szatmárnémeti hivatalban végül így kellett elkészíteniük a keresztlevelet — magyarázta az igazgató.