Belföld

Ezek a szabályok érvényesek május 15-től

2020.05.12 - 18:57

A vészhelyzet május 15-ei bevezetésétől kötelező lesz a szájmaszk viselete a nyilvános zárt terekben, továbbá a másfél méteres védőtávolság, illetve a kézhigiénia betartása — hangsúlyozta keddi nyilatkozatában Klaus Iohannis államfő.

Az elnök azt mondta, a járvány "még köztünk van", a halálos áldozatok száma megközelítette az ezret, és több száz új koronavírusos megbetegedést jegyeznek naponta, ezért be kell tartani "néhány egyszerű, de annál fontosabb" szabályt.

"Május 15-étől kötelező lesz a szájat és az orrot eltakaró védőmaszk használata a nyilvános zárt terekben, például ha üzletbe megyünk élelmet vásárolni, vagy ha tömegközlekedési eszközön utazunk. Hasonlóképpen kötelező lesz és nem csak ajánlás, hogy tartsuk egymás között a másfél méteres távolságot. (...) Szintén kötelezővé válik és nagyon fontos a kézhigiénia betartása is. Minél gyakrabban kezet kell mosnunk, ha üzletből vagy kintről jövünk haza mindenképpen" — fogalmazott az elnök a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában.

Szabadtéri szertartások

A május 15-étől érvényes lazító intézkedések első szakaszában csak a templomudvaron vagy a templom előtt lehet istentiszteleteket, miséket tartani a hívek részvételével — mutatott rá Klaus Iohannis.
Az államfő hozzátette, az egyházi szertartás résztvevőinek kötelező módon védőmaszkot kell viselniük, és tartaniuk kell egymástól a másfél méteres távolságot. "A lazítások második, harmadik szakaszában ezeket a feltételeket nyilván újratárgyaljuk" — tette hozzá.

Edzések igen, versenyek nem

A hivatásos sportolók újrakezdhetik az edzéseket a szükségállapot megszűnte után, a sportversenyek azonban nem folytatódhatnak a lazítások első szakaszában. A hivatásos sportolók a higiéniai szabályok betartásával, orvosi felügyelet alatt kezdhetik újra az edzéseket — nyomatékosította Iohannis.

Az amatőr sportolók esetében csak az egyéni, szabadtéri sportok újrakezdése engedélyezett május 15-étől. Ha az edzés sporttelepen zajlik, az öltözők használata nem megengedett — tette hozzá.

Milyen indokkal hagyható el a lakhely?

A település elhagyásakor a szükségállapot után is kötelező lesz a felelősségvállalási nyilatkozat — közölte keddi sajtóértekezletén Klaus Iohannis államfő. Az előírás alól kivételt képeznek a nagyvárosi agglomerációk. Az elnök leszögezte, a vészhelyzeti bizottság szabja majd meg azokat az indokokat, amelyekkel elhagyható a lakhely szerinti település.

'Ezeket az indokokat a vészhelyzeti bizottság határozata fogja felsorolni. Természetes kivételekről beszélünk, például aki munkába megy, az mehet. Lehet menni a településen kívül dolgozni a mezőre, elhagyható a település egyéni sport végzése, például biciklizés céljából. Ezzel együtt, amikor elhagyjuk a lakhely szerinti települést, továbbra is nyilatkozatra van szükségünk, kivéve a nagyvárosi agglomerációkat' — mondta az elnök.

Az államfő rámutatott, hogy május 15-e után részben újranyitják a kereskedelmi egységeket. "Május 15-e után újra kinyithatnak azok az üzletek, amelyek közvetlenül az utcáról nyílnak' — tette hozzá az államfő. Iohannis elmondta: újra megnyílnak a szépségszalonok és a múzeumok is. "Javasoljuk a helyi hatóságoknak, hogy május 15-étől nyissák meg újra a parkokat" — folytatta az államfő.

Iohannis kiemelte, hogy miben áll a lazítások elsző szakasza. "Nem kötelező ezután otthon ülni, és nem kell nyilatkozatot kitölteni a lakhely szerinti településen való kijáráshoz (....) De a saját és mindazok érdekében, akiket meg akarunk védeni, nem szabad túlzásokba esnünk, továbbra is le kell mondanunk a nem feltétlenül szükséges utakról" — hangoztatta az elnök.

Klaus Iohannis kedden megbeszélést tartott a Cotroceni-palotában a koronavírus-járvány kezeléséről Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, Nicolae Ciucă védelmi miniszterrel, Virgil Popescu gazdasági miniszterrel, Cătălin Predoiu igazságügyi miniszterrel, valamint Raed Arafattal, a katasztrófavédelem vezetőjével.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ciolacu: szerintem nincs szükség a veszélyhelyzet újabb meghosszabbítására

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kifejtette hétfőn, hogy szerinte Romániában többé nem kellene meghosszabbítani a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetet.
Belföld

Szenátus: a veszélyhelyzet idején alkalmazott egészségügyi dolgozók vizsgával határozatlan idejű álláshoz juthatnak

A veszélyhelyzet idején határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazott egészségügyi dolgozóknak felajánlják a lehetőséget, hogy munkaszerződésük lejárta előtt vizsgával határozatlan időre elhelyezkedjenek ugyanabban a munkakörben vagy egy másik állásban, ugyanannál az intézménynél - erről szóló törvénytervezetet fogadott el hétfőn a szenátus.
Belföld

Árvizek: Kilenc vészhelyzet volt tavaly

Szatmár megyében volt tavaly pusztító esőzés, amelyik súlyos árvizeket okozott, ezek miatt összesen 289 lakót kellett kimenteni 12 településről.