Százhúsz évvel ezelőtt, 1903-ban alakult meg a Kaplonyi Fúvószenekar, egy akkor a kolostorban szolgáló, esztergomi ferences szerzetes kezdeményezésére, aki egybegyűjtötte a „nótás kedvű” fiatalokat, hangszereket hozatott számukra — s olyan hagyomány alapköveit tette le, amely bő évszázad múltán, generációk óta is töretlen, szervesen hozzá tartozik a kaplonyiak nem csak ünnepeihez, de mindennapjaihoz, családi életéhez, és 120 éve a település hírnevét öregbíti.
A hálaadó misét követően nem csak a Kaplonyi, de a meghívott Nyírbátori, a Kalmander Harmony, és a Pro Blasmusic Egyesület Ifjúsági Fúvószenekar rendezte sorait és a több mint 30 Celsius fokos melegben fáradhatatlanul, pattogó ritmusokkal diktálva az iramot a menetnek, végigvonult a településen, a sportterem udvarára — az útvonalon talán nem is volt olyan kapu, amely elé ne jöttek volna ki a lakók, sokan tapssal köszöntötték a fúvósokat, míg mások siettek fotókon, mobilkamerás felvételen megörökíteni a nem mindennapi látványt és zenét.
S hogy ez mennyire az egész közösség ünnepe, azt jól igazolta az is, hogy nagyon sokan gyűltek össze az udvaron felállított sátrak alatt. „Ez valóban a közösség ünnepe, hiszen a közösség működteti a fúvószenekart: a tagok dolgoznak, vagy tanulnak, élik a mindennapjaikat, de hetente két – háromszor összegyűlnek, próbálnak, már 120 éve, félretéve az egyéni gondokat, problémákat. Közösen harmóniákat hoznak létre, és tovább éltetik a családi hagyományt, mert egyáltalán nem ritka, hogy nagyszülő, szülő, gyermek viszi tovább a stafétát a zenekarban, mint ahogy arra is van példa, hogy a zenekaron belül, egymás közül választottak párt maguknak.” – magyarázza szerkesztőségünknek Megyeri Tamás Róbert polgármester, hozzátéve: az önkormányzat nagyon hálás és büszke arra, hogy a zenekar létezik és igen aktívan működik. A tagok száma 30 – 40 fő, ám körülbelül ugyanennyien vannak a „háttérben”, azaz gyermekek és ifjak, akik tanulják a kottát, a hangszert, a zenekari létet.
Örüljünk egymásnak és hallgassunk jó zenéket, szép harmóniákat
„A zene gyógyít és karban tartja a lelket” – idézte a Kaplonnyal testvértelepülés Tát polgármestere köszöntőjében, hozzátéve: a fúvószenekar hosszú évtizedek óta gyógyítja már a lelkeket, s mint hangsúlyozta, a két település közötti kapcsolat létrejöttében nagy szerepe van a táti és a kaplonyi zenekarnak. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a másik testvértelepülés, Napkor küldöttsége is, annál is inkább mivel a kaplonyi fúvósok napkori szolgálatának emlékét sokan szívükben őrzik a magyarországi nagyközségben.
Köszöntőjében Magyar Lóránd parlamenti képviselő felidézte a szatmárnémeti március 15-i ünnepségeket, amelyek menetét a lovashuszárok mellett a fúvószenekar vezeti, Nagy Szabolcs parlamenti képviselő pedig bevallotta: a 120 év kapcsán az jutott eszébe: vajon hány közép-kelet európai ország tudná megünnepelni meglétének 120. évét.
„Kevés olyan ünnepség van, amely ne a templomban kezdődne — igen, ez is Európa. Az igazi keresztény Európa. És ameddig van egyház, vannak fúvósok, van közösség, addig baj nem lehet.” – hangsúlyozta Pataki Csaba megyei tanács és megyei RMDSZ elnök, megköszönve a kaplonyi közösségnek, hogy nem felejtik el gyökereiket, a fúvósoknak pedig a felvonulást a perzselő augusztusi hőségben.
A köszöntők után természetesen a zene vette át a szavak helyét, jól ismert dallamok és ritmusok csendültek-harsantak fel a színpadon a fúvószenekarok előadásában, majd a születésnapi „buli” utcabállal folytatódott, a Havanna Club együttes muzsikájára.
Szabó Kinga Mária