Szörnyű tragédia történt a hét elején: leomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentalásának egyik fala, a törmelék pedig maga alá temetett négy tanulót, akik közül egy diáklány súlyos állapotban van, egy fiú pedig életét veszítette. Kelemen Hunor elmondta, nincs is annál nagyobb tragédia, mint amikor egy szülő elveszíti gyermekét. "Az a legszörnyűbb, amikor sem a gyermek, sem a szülő nem tehet róla, hiszen emberi mulasztás következtében történt tragédiában hunyt el a gyermek. Őszinte részvétem a családnak, és mielőbbi gyógyulást kívánok a sebesülteknek, főképp annak a kislánynak, aki a marosvásárhelyi kórházban fekszik és műtét előtt áll. Bízzunk abban, hogy az orvosok sikeresen elvégzik a beavatkozást, ezzel is elősegítve a diáklány visszatérését a családjához, az iskolába, a közösségbe" - mondta el Kelemen. Hozzátette: a kivizsgálás jelenleg is folyik, egyenlőre az építkezés vezetőjét helyezték bírósági felügyelet alá, hiszen ő volt az, aki kiadta a munkálatokra az utasítást. Az eddigi információk szerint emberi mulasztás történt úgy a tervezésben, mint a kivitelezésben. "A vizsgálatok ki fogják deríteni, hogy pontosan ki/kik és milyen mulasztásért felelősek, és a felelősöket törvény elé állítják" - mondta. "Ilyennek eddig sem lett volna szabad előfordulnia, és ezután sem szabad. Fontos, hogy mindenki érezze: felelősek vagyunk egymásért, és ezt a felelősségtudatot folyamatosan erősítsük, hiszen rendelkezésünkre állhat bármennyi fejlesztés és pénz, ha emberi mulasztás történik." - summázta.
Milyen volt a 2023-as év?
Az utóbbi napokban sok volt az RMDS-ellenes megnyilvánulás a parlamentben, ami szinte példátlan, hiszen az RMDSZ frakciója már sok mindent megélt, sok mindent látott és hallott, de olyanra, hogy a képviselőket az AUR képviselői úgymond megtámadják, oda rohanjanak, üvöltözzenek és körbe vegyék az RMDSZ frakciót, még nem volt példa. "Ez is azt mutatja, hogy csúszik el a román politika, csúszik el a román társadalomnak egy része egy agresszív, szélsőséges irányba. Ráadásul mindez olyan körülmények között történt, hogy még nem is volt semmilyen lényeges vita a parlamentben, ami kiválthatta volna ezt a brutális gyűlöletet, hiszen a költségvetés általános vitájához szólt hozzá a kollégánk, és nem egy olyan téma volt a napirenden, ami egyeseknek esetleg az érzelmeit, indulatait felkorbácsolhatta volna. Mióta nem vagyunk kormányon, olyan döntések születtek, amelyek a mi eddigi munkánkat, ha nem is érvénytelenítették, de mindenképp lelassították, ugyanis a fejlesztésektől vontak el pénzt. Azoktól a fejlesztésektől, amelyek nem csak a magyar közösségeknek szóltak, hanem minden egyes közösségnek" - mondta Kelemen. Példaként kiemelte a Saligny-programot, illetve a bölcsöde-építési programot, amelyektől több, mint 7 milliárd lejt vontak el. Ugyanakkor elmondta, hogy az RMDSZ akaratán kívül lett kiebrudalva a kormányból, ezt a helyzetet ők nem akarták, viszont nem is tudtak tenni ellene semmit. A jelenlegi koalíció az elmúlt fél évben azt bizonyította, hogy nem képes koherensen, egy egységes víziót képviselve kormányozni.
2024 négy választást hoz
Kelemen Hunor szerint a jövő évnek hatalmas a tétje, mert akár a távoli Brüsszelt, akár a közeli önkormányzatokat nézzük, ezekben az intézményekben olyan döntések születnek, amelyek hatással vannak ránk, a közösségeinkre. "Hihetetlenül fontos, hogy ott, ahol döntenek rólunk, ne úgy döntsenek, hogy abba nem tudunk beleszólni, hogy nem tudjuk hozzátenni a mi magunk érveit - sajnos köztudott tény: ha te nem vagy ott, a te közösséged érdekeit senki nem képviseli, hiszen mindenki a saját maga közösségét helyezi előtérbe. Ennél fontosabb tét pedig az, hogy nyilván ez hosszú távon meghatározza a mi életünket. Egyrészt azért, mert olyan változások vannak a háború, az energiaválság, az infláció, az átrendeződő világrend miatt, amely évtizedekre meghatározza azt, hogy hogyan fogunk élni. És ez még hagyján, hiszen az emberek nem mindig érzik a saját bőrükön, de egy olyan közigazgatási átszervezés készül, amit viszont már mindannyian fogunk érezni a saját bőrünkön" - fejtette ki a szövetségi elnök.
Ez az átszervezés felszámolná a mostani megyerendszert, és a fejlesztési régiókat alakítaná át megyékké. Ez tulajdonképp azt jelentené, hogy Erdélyben a magyar közösség sehol nem lenne befolyással a döntésekben ezekben az új megyékben. Egy közigazgatási reformot amikor végrehajtanak az nem csak négy évről, vagy pár évről, hanem több évtizedről szól, és tulajdonképp a közösség életére olyan befolyással van, amit szinte felmérni sem lehet. Az a következménye tehát egy ilyen átalakításnak, hogy a mi közösségünket egy teljes kiszolgáltatottságba löki, fogalmazott.
Milyen lesz a jövő évi költségvetés?
Az RMDSZ olyan javaslatokat tett a költségvetésben, amelyek a magyar közösségeket is szolgálják. Sikerült pénzt elkülöníteni a nyugdíjak és a tanügyi rendszerben dolgozók béremelésére; a román nyelv oktatására, a nem román anyanyelvű diákok számára lesz plussz pénz, hogy olyan tananyagot és olyan módszertant lehessen továbbra is bevezetni, megerősíteni, amely a román nyelv oktatását, elsajátítását segíti; illetve olyan programokat is sikerült bevezetni, amelyeket állítólag "kifelejtettek" - ezek a kórházak építésére, korszerűsítésére vonatkozik. Továbbá javasolták, hogy legyenek elkülönített összegek az olyan programokra, amelyeket 2020 után indított az RMDSZ, akár a fejlesztési minisztériumban, akár a környezetvédelmi minisztériumban; és az RMDSZ javaslatára nőttek a közberuházásokra szánt pénzek is. "Vannak nyilván olyan javaslatok is, amelyeket nem sikerült érvényesíteni. Ezek közül amit én problémásnak tartok, s amit a költségvetés-kiigazításkor rendezni kell jövőre, az az önkormányzatoktól elvont, a személyi jövedelemadóból az önkormányzatok számára folyósítandó összegek" - mondta Kelemen. Hozzátette: ez egy olyan költségvetés, amellyel a jövő évnek neki lehet futni, továbbra is vannak benne komoly gondok, viszont azt a néhány fontos javaslatot, amit letettek, elfogadták, ezért úgy döntöttek, hogy meg fogják szavazni a költségvetést, és ez így történt a tegnap este.
A 2023-as év utolsó napjaiban lévén, Kelemen Hunor megköszönte mindenkinek, hogy részt vett a közösségépítésben, hitet és reményt kívánt mindenkinek a jövő évre, illetve a továbbiakban is kitartást ahhoz, hogy egy erős közösségként szerepelhessünk a köztudatban.
Szilágyi Kinga