Szatmárnémeti

Évről évre folyamatosan csökken a fecskeállomány

2020.04.24 - 16:37

Idén a Föld napja központi témája az volt, hogy a klímaváltozásnak milyen negatív hatásai vannak a környezetünkre. Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatójának elmondása szerint a klímaváltozás negatív hatásai nagymértékben hozzájárulnak például a fecskeállomány folyamatos csökkenéséhez is: „Tudjunk nagyon jól, hogy a fecskék vándormadarak, és Afrikában telepszenek le a tél folyamán. A klímaváltozásnak köszönhetően a vándorlás során számos olyan természeti jelenséggel kell szembenézniük, amelyek veszélybe sodorják mind a letelepedésüket, mind a hazaútjukat, ezért számos példány sajnálatos módon már az odaúton elpusztul, és még kevesebb tér vissza térségünkbe. Mindezeket alapul véve azt kell mondanom, hogy az ember a legnagyobb felelős a fecskék létszámának csökkenéséért, hiszen a klímaváltozás is az emberi felelőtlenség következménye.

Az országba visszatérő példányok sincsenek biztonságban. Évekkel ezelőtt szinte minden egyes vidéki ház eresze alatt vagy az istállókban díszelegtek a szebbnél szebb fecskefészkek. Az APM elnöke szerint a vidéken zajló építkezések modernizációja is igencsak megnehezíti a fecskék letelepedését.

„Napjainkban vidéken is leginkább téglából építkeznek az emberek. Viszont a régi időkben, mikor falvakon nagyrészt agyagból és vályogból készült házak voltak, a fecskéknek sokkal több esélyük volt a túlélésre. A fecske ugyanis fészkének elkészítéséhez a sarat használja alapanyagként. Egy-egy vidéki ház építésekor szabad útja volt, hiszen ő is a háztulajdonossal egy időben tudta építeni a kis fészkét. Napjainkban a téglafalak és a különböző falburkolatok nem teszik lehetővé a fecske számára a fészekrakást, hiszen azokon a sár nem tapad meg, vagy az erős napsütés miatt rendívül hamar elszárad és szétesik. Városon pedig, a nagy betontömbházak falain esélyük sincs a fészekrakásra a kis teremtményeknek” — tette hozzá a környezetvédelmi szakember.

A mezőgazdaságban használt vegyszerek igencsak veszélyesek a nyár hírnökeire. Bár ezek a szerek a termést hivatottak gazdagítani, megvédeni, a fecskékre nagyon káros hatással vannak. Mivel a fészek alapanyaga a sár, a vegyszeres talaj akár mérgező is lehet számukra. A létszámcsökkenés ugyanakkor a fecskék tápláléka elpusztításának is köszönhető. A szúnyogirtás manapság szintén vegyi anyagok által történik. Mivel a fecskék fő tápláléka a szúnyog, azok kiirtása nagymértékben megnehezíti a megmaradásukat. Azon rovarok fogyasztása pedig, amelyek nem pusztultak el a különböző vegyszerek miatt, mérgező lehet a fecskék számára.

Egy romániai felmérés szerint, amelyet az Országos Madártani Társaság (SOR) végzett el, 2008-tól az idei évig nem kevesebb mint 20 százalékkal csökkent a fecskeállomány az országban — mondta Békéssy Erzsébet.

Egyébként az SOR a fecskét választotta meg az idei év védett madarának több ezer szavazat alapján, ezáltal is kihangsúlyozva a védelmének fontosságát.

 

Kallós András