Szatmárnémeti

Évközi továbbképzések a BBTE–n

2013.04.12 - 11:32

Április 6. és 13. között a BBTE szatmárnémeti oktatói a megye óvónői és tanítónői számára tartottak évközi továbbképzéseket a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének támogatásával.

 

Az idei iskolai évben a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége központi vezetőségének döntése értelmében országos szintű évközi továbbképzéseket szerveztek óvónők és tanítónők számára — tájékoztatott Baranyai Tibor, a RMPSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke. A képzéseket a területi központok szervezték, Szatmár megye a nagyváradi oktatási központhoz tartozik, de a nyolc-, illetve ötvenórás foglalkozásból álló képzéseket Szatmárnémetiben, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett karának az oktatói végezték.

Témakörök

A tapasztalatszerzésen alapuló matematikatanulás volt az első képzés témája, a nyolcórás továbbképzésre 26 pedagógus jelentkezett, többségük tanító és óvónő volt, de néhány matematikatanár is részt vett a képzésen, az előadó Baranyai Tünde volt. A szombati nap során a résztvevők a kooperatív módszerekkel, a modellezéssel, illetve a tapasztalati tanulással ismerkedhettek meg, továbbá logikai feladatokat oldottak meg számkártyák és ábrák segítségével. A képzés az elméleti ismeretek mellett nagyobb részt gyakorlati módszerekkel, eljárásokkal ismertette meg a pedagógusokat.

Április 8. és 13. között egy ötvenórás képzésre kerül sor, Nehezen kezelhető tanulók tevékenység–központú nevelése témában. A továbbképzést Szabó Thalmeiner Noémi, Stark Gabriella és Baranyai Tünde tartják. A képzés során a résztvevők a drámapedagógia, élménypedagógia, az interaktív módszerek, konfliktuskezelés és a gyermek megismerésének módszereivel ismerkednek meg. Az oktatók ennél a képzésnél is gyakorlat közeli feladatokra, tevékenységekre teszik a hangsúlyt, a pedagógusok sok praktikus módszert és eljárást ismerhetnek meg, melyeket hatékonyan alkalmazhatnak mindennapi munkájukban. A képzésre tizenöt pedagógus jelentkezett.

Az évközi továbbképzések sorában a harmadik képzésre ma kerül sor, melynek témája A cigány mesék használhatósága az elemi oktatásban, a nyolcórás továbbképzés előadója Végh Balázs Béla, erre szintén tizenöt pedagógus jelentkezett. A képzés során olyan cigány népmeséket ismerhetnek meg a pedagógusok, amelyek tipikusan tükrözik a műfaj sajátosságait és egy népcsoport erkölcsi világnézetét. A résztvevőknek alkalmuk lesz ki is próbálni a képzés során a meseelemzés módszereit, szó esik ezen kívül a legfontosabb cigány népmese kiadványokról.

Az eddig kapott visszajelzések alapján a részt vevő pedagógusok pozitívan vélekednek a továbbképzésekről, illetve szívesen részt vennének a jövőben is hasonló jellegű képzéseken — magyarázta Végh Balázs Béla, a BBTE szatmárnémeti kihelyezett tagozatának adjunktusa.

Elek György