Ioan Precup, a Szatmárnémeti Helyi Rendőrség igazgatója ismertette a 2016-os év tevékenységét. Mint megfogalmazta, még mindig létszámhiánnyal küszködnek, de az elkövetkezendőkben is mindent megtesznek a jobb teljesítmény érdekében.
A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal alárendeltségében működő Szatmárnémeti Helyi Rendőrség decemberben új székhelyre költözött, a Petőfi Sándor utca 47. szám alatt találhatóak meg ezentúl a helyi rendőrség munkatársai. A helyi rendőrség intézménye körülbelül 500 négyzetméteres ingatlanrészben működik jelenleg, 12 irodára osztva. A székházavató ünnepségen Szatmárnémeti polgármestere, Kereskényi Gábor, valamint a két alpolgármester, Doina Feher és Adrian Albu is jelen volt, de természetesen minden megyei intézmény képviseltette magát, amelyekkel a helyi rendőrség együttműködik mindennapi munkája során.
Jobban teljesíteni
A székházavatón az alakulat 2016-os esztendőre szóló évértékelője is elhangzott, a részletekről Ioan Precup igazgató számolt be az egybegyűlteknek. A szépen felújított, a helyi rendőrség igényeihez alakított új székházban 104 alkalmazott (ezekből 93 közalkalmazott) szolgálja a szatmárnémeti lakosokat. A jóváhagyott 150 fős létszámot nem érik el, ugyanis személyzethiány van: 46 üres állás vár betöltésre (ebből 4 vezetőségi). A létszámhiány ellenére igyekszenek eleget tenni a velük szemben támasztott követelményeknek — mondta el az igazgató. Mint beszámolójából kiderült, az elmúlt évben 1094 ún. saját akcióban vettek részt, ami a következőket jelenti: 543 alkalommal a közrend megőrzése és az állampolgárok védelmének érdekében gyalogos és gépkocsival történő járőrszolgálatnak tettek eleget; az önkormányzat által működtetett játszótereket felügyelték; 8 tanintézményben végeztek őrző-védő szolgálatot; biztosították a rendet a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalban, valamint az önkormányzat égisze alatt működő adóhivatalban és lakosságnyilvántartó hivatalnál. Feladataik közé tartozott a járőrözés a régi és új központban, valamint a Kossuth-kertben is. A helyi rendőrség tagjai egész évben igyekeztek visszaszorítani a koldulást, több-kevesebb sikerrel. A nyilvántartásukban jelenleg 342 személy (közülük 44 kiskorú) szerepel kéregetőként. Büntetéseket 68 ezer lej értékben róttak ki a felnőttekre, a gyermekeket pedig a Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság által működtetett központba helyezték el átmenetileg. Öt pásztort is megbüntettek ebben az évben 1100 lejre, mert a felügyeletükre bízott juhokat közterületen legeltették. Nem úszhatták meg büntetlenül a rongálók sem tettüket, ugyanakkor a tilosban parkolókra is kiterjedt a rendőrök figyelme. A helyi rendőrök szabálytalankodó gyalogosokat, kerékpárosokat, fogatosokat is ellenőriztek, közülük figyelmeztetésben részesítettek 2051 személyt, míg 2688 alkalommal — 924 035 lej értékben — bírságot is kiróttak a szabálytalankodókra. Kereskedelmi egységek működési engedélyeit is ellenőrizték, 25 terepút alkalmával 138 céget kerestek fel. 11 esetben találtak rendellenességet, amelyek miatt 6 ezer lej pénzbírságot szabtak ki. Ezek mellett a közterületet szabálytalanul elfoglaló teraszok üzemeltetőit, alkalmi árusokat is ellenőriztek, mely akciók során 32 alkalommal büntettek összesen 23 300 lej értékben.