Szatmárnémeti

Év végéig távoktatás zajlik?

2020.11.09 - 13:19

Szatmár megyében mától mind a 134 jogi entitásként működő oktatási intézmény áttér távoktatásra a kormány által a november 9. és december 7. közötti időszakra bevezetett korlátozó intézkedések következményeként. Az intézkedés alól csak a bölcsődék és after school jellegű oktatási intézmények mentesülnek. Az edupedu.ro portál ugyanakkor arról számol be, hogy a tanügyminiszter által kiadott 192-es számú sürgősségi rendelet, mely már a Hivatalos Közlönyben is megjelent, lehetőséget biztosít arra, hogy december 31-ig meghosszabbítsák az online oktatást, amennyiben a járványügyi helyzet indokolja azt. Amennyiben december 7-én mégiscsak visszatérhetnének a diákok az iskolapadokba, akkor 12 napig kellene iskolába, óvodába járniuk, ugyanis december 23-án kezdetét veszi a téli szünidő, mely január 10-ig tart.
Az oly sokat vitatott országos online oktatásra való átállással kapcsolatban Raed Arafat elmondta: az érvénybe lépő korlátozó intézkedések célja csökkenteni a személyes érintkezések számát, mert ezek révén terjed a vírus. A korlátozásoknak addig kell hatályban maradniuk, amíg számottevően visszaesik az új megbetegedések száma. A hatóságok tájékoztatása szerint a személyes érintkezések számának csökkentése érdekben döntöttek az online oktatásra való áttérés mellett, illetve annak elkerüléséért, hogy a gyerekek megfertőzzék családtagjaikat.

Ne zárjanak be!

A hazai hatóságok a tanintézmények fizikai bezárása mellett döntöttek annak ellenére, hogy Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai igazgatója azt mondta, az iskolákat csak a legvégső esetben kell bezárni; szerinte nincs ok azt állítani, hogy az iskolák a fertőzés egyik fő gócai lennének. „A legvégsőkig nyitva kell tartanunk az iskolákat, mert nem engedhetjük meg egy nemzedék elvesztését a Covid-19 miatt” —hangsúlyozta.
Az online oktatási rendszerre való áttérés ellen tiltakozik Rareş Voicu, az Országos Diáktanács elnöke is, aki teljes felelőtlenségnek nevezte a hatóságok részéről az országos szintű távoktatás bevezetését. Megítélése szerint a minőségi oktatást csak fizikai oktatási rendszerben lehet biztosítani, az online rendszerre való átállás felelőtlenség, mivel országos viszonylatban jelenleg is több százezer diák nem tud bekapcsolódni a távoktatásba a digitális infrastruktúra hiánya miatt.

Aggódnak a pedagógusok

Miközben mától mindenki online oktatási rendszerben tanul, pró és kontra vélemények hangzanak el, addig a pedagógusok aggódnak, leginkább a „kicsik” miatt, akik nem tudják egyedül használni a digitális eszközöket, platformokat; vannak gyerekek, akiknek nincsenek eszközeik, amelyekkel beléphetnek online tanórára, esetleg nincs internet-hozzáférésük. Az online oktatást ugyanakkor az is nehezíti, hogy nem minden pedagógusnak van megfelelő eszköze ahhoz; nincs kidolgozott útmutató, hogy összevont osztályokban hogyan működjön az online oktatás; és arra sem sokan gondoltak, hogy azokban a családokban, ahol több gyerek van, hogyan oldják meg az online órán való részvételt. A kérdések, felvetések jelenleg sorakoznak, és csak bízni lehet benne, hogy az illetékesek meghallják, megfontolják a pedagógusok részéről érkező javaslatokat is.

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Nem csomagokat, fajátékokat kaptak

Három képességfejlesztő szabadtéri játékot kaptak a sándorhomoki iskolások.
Szatmárnémeti

Negyed évszázada van Dräxlmaier Szatmárnémetiben

A vállalat és munkatársai 25 éves tevékenységének évfordulóját egy különleges eseménnyel ünnepelték.
Szatmárnémeti

Fények, élmények és hagyományok

A szatmárnémeti karácsonyi vásár hétvégi programjai.