Vidék

Európai világvárosok „költöztek” Ombodra

2020.02.24 - 09:00

Ombodon a helyi lakosok elkészítettek egy javaslatot a település utcáinak elnevezésére, de Pálfalva község polgármestere ezt figyelmen kívül hagyva önkényesen nevezte el az utcákat. Így most Prágától London és Párizs érintésével akár Madridig is eljuthatunk.

Aki végigmegy Ombod főútján, Prágától Berlinen és Londonon át, Lisszabon és Párizs érintésével Madridba is eljuthat, a felsorolt európai világvárosokról elnevezett utcákat frissen kihelyezett utcanévtáblák hirdetik. Azt nem csak a helyiek tudják, de az átutazók számára is világos, hogy a település mellékutcái nem azért kapták a nevüket, mert bárminemű kötődésük lenne a névadó városokhoz, és még csak az sem mondható el, hogy színvonalban azt nyújtanák az ott lakóknak, mint amit az elnevezésük ígér. De akkor vajon mégis mi indokolta ezt a névadást? — merül fel a kérdés mindazokban, akik ismerik a település múltját. Ennek jártunk utána.

Ombod sokáig egy színmagyar település volt, az itt élő cigányság is magyarnak vallja magát, jelenleg körülbelül kilenc százalék a román nemzetiségű lakosok aránya a településen. Az utcanévadás amiatt került most napirendre, mert törvény szabályozza, hogy minden település minden utcájának legyen hivatalosan bejegyzett elnevezése.

Szilágyi Leventétől, Pálfalva Község Helyi Tanácsa RMDSZ-es frakcióvezetőjétől megtudtuk, hogy az ügyben Ombodon szerveztek egy közgyűlést, amelyen a helyi lakosok javaslatokat tettek arra, hogy a település utcái és mellékútjai milyen elnevezést kapjanak. Akkor Székely István azt javasolta, hogy a Templom utca neve Soltész János vagy Kocsis István utca legyen. Soltész János egykori református esperes, aki megírta a Nagybányai Református Egyházmegye történetét (abban az időben Ombod is oda tartozott), ismert az ombodiak körében, de az is jó lenne, ha Kocsis István történész-íróról neveznék el az utcát, ugyanis ő Ombodon született. Varga Ottónak az volt a javaslata, hogy az utcanévadásba vonják be a fiatalokat, ugyanis ők használják majd többet az új neveket. Az ombodiak a közgyűlésen tizenöt utca elnevezésére tettek javaslatot, az alábbiakban a régi és a javasolt nevek következnek: Principală/Fő utca, Amaţului/Amaci, Sub pădure/ Erdőalja, Templom utca/Soltész János, Noua/Újsor, Lăutarilor/Muzsikások, Cimitirului/Temető utca, Rândul Câmpului/Mezősor, Mica/Kis utca, Dumbrava/Berek utca, Salcia/Füzes utca, Unirii/Egység, Gârlă/Holtág, Plopilor/Nyírfák és Erdei utca.

Az ombodiak eljuttatták a javaslataikat tartalmazó listát Pálfalva Község Polgármesteri Hivatalába, ahol iktatták a beadványt. Semmilyen visszajelzést nem kaptak azonban, csak később észlelték, hogy az utcanévváltoztatásról szóló határozat, amit Zenoviu Bontea polgármester (PNL) terjesztett a helyi tanács elé, teljesen figyelmen kívül hagyta a lakosság javaslatát, és a következő formában került a döntéshozók elé: Fő utca/Înfrăţirii, Erdőalja utca/Madrid, Soltész János utca/Paris, Újsor/Lisabona, Erdei Lajos sikátor/Londra, Temető utca/Berlin, Mezősor/Praga, Kis utca/Cris, Berek utca/Someşului, ennek folytatása a Tisa és Nyárfák utca/Crasna.

Az RMDSZ-frakció tiltakozása ellenére a helyi tanács (RMDSZ 6, PSD 5, PNL 4) elfogadta a határozattervezetet, a prefektúra pedig nem támadta meg a határozatot. A helyiek furcsállják és felháborítónak találják az új elnevezéseket, és bevallják azt is, hogy az európai életszínvonal megteremtésének jobban örülnének, de addig azzal is megelégednének, ha lehetőségük lenne arra, hogy a település múltját tiszteletben tartva megőrizzék a régi utcaneveket, az újak megnevezésekor pedig elsősorban a faluhoz köthető neves személyiségeknek állíthatnának méltó emléket.

Elek György