Szatmárnémeti

Európai pályára állítani Szatmárt

2016.03.07 - 13:51

Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő kötetlen sajtóbeszélgetésen emelte ki a helyhatósági választások fontosságát, az uniós pályázatok lehívása szempontjából is.

Szombaton rövid látogatásra érkezett Szatmárnémetibe Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, aki Kereskényi Gábor képviselővel és polgármesterjelölttel, valamint Pataki Csaba szenátorral többek között a helyhatósági választások fontosságáról beszélt — az uniós pályázatok lehívása és Szatmárnémeti újbóli európai uniós pályára való állítása kapcsán is —, illetve aktuális európai uniós témákat vitatott meg egy kötetlen sajtóbeszélgetés keretében, ahol ismételten támogatásáról biztosította Kereskényit. „Ha egy barátom őrültséget készül elkövetni, akkor kötelességemnek érzem támogatni őt ebben. Ugyanis őrültnek kell lennie valakinek ahhoz, hogy Romániában közéleti szerepet vállaljon” — fogalmazott Sógor, aki az elmúlt évek alatt sokszor volt Erdély és Szatmár hangja is Brüsszelben. Az EP-képviselő aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi városvezetés az Ilyés Gyula polgármestersége idején útjukra indított EU-s pályázatokból élt, viszont az elmúlt négy év alatt egyetlen új pályázatot sem készítettek, csak a meglévőket folytatták — pedig hamarosan kezdődik az új pályázati ciklus és Szatmárnémetinek is lépnie kellene. „Egyetlen dolog biztos: 2020-ig még lesznek uniós források, amelyeket lehívhatunk. Az EU történelmének legnagyobb kihívásával küzd, nem egyértelmű tehát, hogy a kohéziós támogatások a későbbiekben is megmaradnak. Azt pedig mindenki tudja, hogy uniós pénzforrások nélkül nem lehet egy várost látványosan fejleszteni! Nem úgy tűnik, hogy a jelenlegi városvezetésnek túl sok víziója lenne Szatmárnémetivel kapcsolatban… Nem irigylem azt, aki átveszi a polgármesteri tisztséget, mert bárki is lesz az elöljáró, egy félkómás állapotban levő várost kell újraélesszen” — jelentette ki Sógor.

„Kereskényi Gábor egy olyan fiatal politikus, aki pontosan tudja, hogy uniós pénzforrások nélkül nem lehet egy várost látványosan fejleszteni. Arra biztatom azokat a szatmáriakat, akik változást akarnak, hogy támogassák őt” — fogalmazott Sógor Csaba.. A beszélgetésen természetesen jelen volt Kereskényi Gábor és Pataki Csaba szenátor is, előbbi pedig kijelentette: olyan választási programmal rukkol elő, melyet minden szatmári magáénak érez. Az év elején elindított rétegtalálkozókon orvosokkal, műépítészekkel, pedagógusokkal, környezetvédelmi civil szervezetek képviselőivel, a vállalkozói szféra tagjaival találkoztak és beszélték meg a teendőket a város újraélesztése érdekében. „Rengeteg nagyon jó javaslatot és ötletet kaptunk, melyek egy több mint 200 oldalas dokumentumban vannak összefoglalva és ennek szintézise lesz a választási programom, reményeim szerint minden szatmári városfejlesztési programja. Mert minden híreszteléssel ellentétben, a szatmáriakat igenis érdekli, hogy mi lesz ezzel a várossal!” — nyomatékosította Kereskényi. Pataki Csaba az elsőszavazók fontosságát emelte ki, azon generációét, amelynek tagjai már európai uniós állampolgárokként nőttek fel, naponta rengeteg információhoz jutnak hozzá és szeretnék — vagy egyenesen elvárják —, hogy az európai uniós értékrend itthon is megvalósuljon. Pataki ugyanakkor rámutatott arra is: nem csak városi, de megyei szinten is másképp kell hozzáállni a dolgokhoz — a város és a megye együtt kell fejlődjön, hátrahagyva az elmúlt évek oktalan rivalizálását. „A megyei tanács sem önmagát kell fényezze! Promoválhatják a megyét mindenféle turisztikai vásárokon, de a járhatatlan utaknál és csapnivaló közszolgáltatásoknál rosszabb reklám nem létezik a világon! A turista idejön, látja az utak állapotát, és nem tíz barátját győzi majd meg, hogy érdemes ide jönni, hanem százat, hogy inkább kerüljék el messzire Szatmár megyét” — mondta a szenátor, megemlítve egy több mind érdekes aspekust is: „Sem a megye, sem a város teljes költségvetését nem tudták elkölteni tavaly, de az égető gondok megmaradtak. Hiszen a fejlődés nem csak pénzkérdés, hanem szakértelem és hozzáállás kérdése is.”