Sport

Európai „F1–idényzáró” Monzában

2014.09.06 - 06:41

A Forma–1-es világbajnokság mezőnye a tizenharmadik futam, az Olasz Nagydíj után búcsúzik Európától. Az öreg kontinens idei utolsó versenyét a majd’ száz éves monzai pályán rendezik, amelyet gazdag történelme miatt a szurkolók és a mezőny is szeret.

Klasszikus pályán, az Autodromo di Monzán búcsúzik erre az évre Európától a Forma–1 mezőnye. Az Olasz Nagydíjnak otthon adó helyszín a mezőny és a szurkolók körében is óriási népszerűségnek örvend, elsősorban gazdag történelme, különleges hangulata és elképesztő gyorsasága miatt. Monzában 1922 óta rendeznek nagydíjakat és a pálya már az első F1-es világbajnokság helyszínei között is szerepelt 1950-ben. Azóta mindössze egyszer, 1980-ban fordult elő, hogy nem a lombardiai város adott otthont az Olasz Nagydíjnak, abban az évben Imola fogadta a mezőnyt.

„A történelem különlegessé teszi ezt a versenyt – mondta a Lotus francia pilótája, Romain Grosjean, akinek Monza a kedvenc pályái közé tartozik. – Remek érzés egy olyan helyszínen körözni, ahol már a hőseink is versenyeztek.” A Spában idei harmadik győzelmét bezsebelő ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull Racing) is egyetért azzal, hogy a Milánótól nem messze fekvő kisvárosban versenyezni kivételes érzést nyújt. „Általában nem rajongok a hosszú egyenesekkel teli pályákért, a nagy kihívást jelentő kanyarkombinációkhoz képest kicsit unalmasnak tartom őket, de Monza más. Van valami különleges abban, ahogy a lelátókon ülő rengeteg ember előtt végigsuhanunk a pályát övező fák között. Ettől mindig felgyorsul az ember szívverése” – árulta el.

A nagydíj alaphangulatát a tömegesen jelenlévő Ferrari szurkolók határozzák meg, akik az istálló aktuális esélyeitől függetlenül évről évre fantasztikus hangulatot varázsolnak a pálya környékére. A német Nico Hülkenberg (Force India) elismerte, hogy az olaszok lelkesedését látva még azokat a versenyzőket is „kirázza a hideg”, akik egyébként semmilyen formában nem kötődnek a Ferrarihoz. A csapat igyekszik is meghálálni a rajongók szeretetét: mindenkinél többször, eddig összesen 18-szor nyerték meg az Olasz Nagydíjat, legutóbb 2010-ben a spanyol Fernando Alonso révén.

A végsebesség az úr

A monzai pályát csaknem százéves története során számtalanszor átalakították, de egy dolog soha nem változott: az olasz aszfaltcsík minden korszakban a világ leggyorsabb versenyhelyszínei közé tartozott. Elsősorban persze pont ez indokolta, hogy a vonalvezetésen folyamatosan módosítsanak, hiszen lépést kellett tartani az egyre szigorúbb biztonsági elvárásokkal.

A pálya a mai formájában 5793 méter hosszú, és továbbra is az egyenes szakaszok uralják a vonalvezetését. A csapatok ezért értelemszerűen a legnagyobb végsebesség elérésére törekednek, és egy kifejezetten erre a pályára fejlesztett, alacsony leszorítóerős csomagot vetnek be. A Sauber mérnöke, Giampaolo Dall’Ara kiemelte, hogy az egyszerűnek tűnő vonalvezetés ellenére Monza igen változatos kihívásokat tartogat. „A hosszú egyenesekben az autó olyan magas végsebességeket ér el, amilyet máshol nem tapasztalunk. Bár a kanyarok száma kevés, a sebesség tekintetében a teljes palettát lefedik. A jól működő fékek létfontosságúak, ahogy a sikánok utáni megfelelő kigyorsítás is. A bukkanók és a kerékvetők miatt stabil autóra is szükségünk van” – magyarázta.

Monzában a kör több mint 70 százalékát padlógázzal teljesítik a versenyzők, és négy olyan pontja van a pályának, ahol a tempó meghaladja a 330 km/h-t. A versenyen elért legnagyobb sebesség rekordját Antonio Pizzonia tartja, aki 2004-ben 369,9 km/h-val száguldott a célegyenesben a Williamsszel, de az edzéseken 370 km/h feletti tempóra is láttunk példát. Az idei autóktól ekkora végsebességre a szimulációk szerint a megnyirbált aerodinamika és az izmos hibrid hajtásláncok ellenére sem számíthatunk, de vélhetően ezúttal is mérnek majd 350 km/h feletti értékeket.

Az óriási tempóról történő hirtelen lassítások természetesen nem csak a fékeket, hanem az abroncsokat is a szokásosnál jobban megviselik. A Pirelli ezért nem változtatott a tavalyi gumiválasztásán, és idén is a két legtartósabb keveréket, a közepes és kemény abroncsokat viszik el Olaszországba. „A gyors vonalvezetés miatt ez a szezon egyik legmegterhelőbb pályája a gumik szempontjából. Nem hiába emlegetik Monzát a »sebesség templomaként« – mondta a gumibeszállító gyár sportigazgatója, Paul Hembery. – Az autók leszorítóereje nagyon kicsi, hogy minél nagyobb tempót érhessenek el az egyenesekben. Ez is hatással van az abroncsokra, mert a kisebb leszorítóerő miatt az autók hajlamosabbak a csúszkálásra, és annak is nagyobb a kockázata, hogy blokkolják a kerekeiket a féktávokon. A versenyzők ezért kockásra fékezhetik a gumikat, bár az idei abroncsok megváltoztatott szerkezete miatt ez manapság ritkábban fordul elő” – tette hozzá.

Biztonságosabb Parabolica

Mivel az egyeneseket több ponton lassú sikánok törik meg, a fékeket is elképesztő terhelés éri a futam során. A címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull Racing) „brutális erőhatásokról” beszélt a lassítási pontokon.

A pálya leghíresebb kanyarját, a Parabolica bukóterét leaszfaltozták az idei szezonra – sokak felháborodására. Noha a rajongók többsége kiakadt a Nemzetközi Automobil–szövetségre (FIA), amiért a biztonság jegyében egy újabb klasszikus kanyart „rontottak el”, a versenyigazgató Charlie Whiting szerint a pilóták is a változtatás mellett voksoltak. Grosjean megerősítette, hogy helyes döntésnek tartja a pálya legnehezebb kanyarjának biztonságosabbá tételét. „Emlékszem, hogy régebben azonnal a kavicságyban kötöttünk ki, és onnan nagy sebességgel egyenesen a szemközti fal felé sodródtunk, ha akár csak egy hajszállal később fékeztünk a kelleténél. Szerintem így gyorsabban meg lehet majd találni a határokat, mert tudni fogjuk, hogy nincs ott a nagy kavicságy, ezért nem kell balesettel fizetnünk a hibákért” – mondta.

A nagy bukótereknek köszönhetően viszonylag kicsi az esélye annak, hogy a Safety Car pályára küldése megzavarja a futamot, a csapadék azonban Olaszországban is megnehezítheti a pilóták dolgát. Az előrejelzések alapján úgy tűnik, hogy szombaton kell majd számolni kisebb–nagyobb záporokkal, vasárnapra viszont jó időt várnak.

Közvetítések

Forma–1-es világbajnokság, 13. futam, Olasz Nagydíj, Monza: szombat, 15 óra, időmérő edzés (m1, Dolce Sport 1, német RTL Television). Vasárnap, 15 óra, futam (m1, Dolce Sport 1, német RTL Television).

A vb állása

Pilóták

1.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

220

2.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

191

3.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

156

4.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

121

5.

Valtteri Bottas

finn, Williams

110

6.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

98

7.

Nico Hülkenberg

német, Force India

70

8.

Jenson Button

brit, McLaren

68

9.

Felipe Massa

brazil, Williams

40

10.

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

39

11.

Kevin Magnussen

dán, McLaren

37

12.

Sergio Pérez

mexikói, Force India

33

13.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

11

14.

Romain Grosjean

francia, Lotus

8

15.

Danyiil Kvjat

orosz, Scuderia Toro Rosso

8

16.

Jules Bianchi

francia, Marussia

2

Csapatok

1.

Mercedes GP

411

2.

Red Bull Racing

254

3.

Scuderia Ferrari

160

4.

Williams

150

5.

McLaren

105

6.

Force India

103

7.

Scuderia Toro Rosso

19

8.

Lotus

8

9.

Marussia

2

Szöveg: gphirek.hu