Nagykároly

Európa fiatal ökovállalkozói

2015.11.10 - 19:30

A Nagykárolyi Elméleti Líceum is részese az Erasmus + ”Jeunes eco-entrepreneurs d’Europe” című nemzetközi projektnek, amelyben hat különböző ország diákjai és tanárai vesznek részt. A város és a régió megismerése mellett komoly munka folyik.

A Nagykárolyi Elméleti Líceum is részese az Erasmus + ”Jeunes eco-entrepreneurs d’Europe” (Európa fiatal ökovállalkozói) címet viselő, nemzetközi, kétéves lefolyású projektnek, amelyben hat különböző ország — Belgium, Franciaország, Olaszország, Görögország, Spanyolország és Románia — tanárai és diákjai vesznek részt. A projekt fő célja a mikrovállalkozások létesítésének európai szintű tanulmányozása, a kereskedelmi célú weblapkészítéssel kapcsolatos ismeretek elmélyítése, valamint bizonyos tanulmányi anyagok elkészítése bemutatóvideók formájában. A középiskolai diákok kutatást végezhetnek a vállalkozástani etika és a hosszú távú projektek létesítésének terén. Emellett tanulmányozzák a különböző termékek és szolgáltatások terjesztésének és értékesítésének módszereit is. November 9–13. között a Nagykárolyi Elméleti Líceum látja vendégül az öt különböző partnerországból érkező tanárokat és diákokat. A hétfői érkezést követően a házigazdák kemencében sült bejglivel kínálták vendégeiket, akik első alkalommal járnak Romániában. „Fontos, hogy jól megismerjék országunkat, illetve közvetlenül azt a régiót, amihez Nagykároly is tartozik, hiszen román nemzetiségűeket ismernek a partnerországok képviselői — mivel nagyon sok vendégmunkás dolgozik náluk —, azonban szerettük volna, ha azt az esetlegesen negatív képet, ami bizonyos helyzetekben országunkról kialakult, helyi szinten árnyalni, illetve cáfolni tudjuk. Erre törekedett Kovács Jenő polgármester is, aki hétfőn a városházán fogadott és nagy szeretettel látott minket vendégül” — mondta el a projekt nagykárolyi koordinátora, Menţiu Gabriella tanárnő.

„A Stratégiai partnerkapcsolatok az iskolák között elnevezésű Erasmus+ programban készítettük el pályázatunkat, mely a középiskolák, líceumok együttműködésére alapoz. Európa fiatal öko-vállalkozói — ez a témája a projektnek, melynek során a különböző országokban élő diákok megismerhetik, megtapasztalhatják, hogy milyen egy másik országban vállalkozónak lenni, közben olyan területen kell tevékenykedniük, ami környezetvédelmi szempontoknak is megfelel, európai normák szerint. Etika, kifizetődőség, ökológia — a három kitétel, melynek meg kell felelnünk a projekt tevékenységei során az elkövetkező két évben. Természetesen mindehhez még találkozók egész sora tartozik. A projekt koordinátora egy belgiumi iskola, rajtuk kívül pedig egy-egy spanyol, francia, görög, olasz középiskola is részese a projektnek. Romániát mi, az elméleti líceum képviseljük: Zsidó Sándor igazgató, Pop Rodica aligazgató, Indrea Viorel, Pop Dana francia szakos pedagógusok és jómagam, valamint négy diák. Nagyon komoly feladat ez, hiszen lépést kell tartanunk a nálunk jóval fejlettebb országok iskoláival, de mindent elkövetünk, hogy megálljuk a helyünket. A projekt hivatalos nyelve a francia, de a résztvevők angolul is jól megértetik magukat. A résztvevők létrehoznak egy — a megszabott feltételeknek megfelelő — vállalkozást, a fenntartható fejlődést figyelembe véve megfogalmazzák a cég statútumát, s megismerik, milyen odahaza vállalkozni és milyen külföldön. A diákok által „működtetett” cég le is gyártatja azt, amit kitalál, majd egy internetes oldalon értékesíti az „árut”, míg a profitot egy alapítványnak juttatja el. Mi, nagykárolyiak agyagból készített ékszerekkel kereskednénk képzeletbeli webáruházunkban, de ezen a héten új, környezetbarát termékünket is bemutattuk: újságokból készítünk táskákat, illetve különböző kiegészítőket. Az olaszok narancshéjból készített ételízesítő porral versengenek, a franciák sóból készítenek kozmetikumokat. Érdekes, kreatív megoldásokkal találkoztunk. Az általunk piacra dobott termék értékesítéséből származó pénzt egy olyan franciaországi alapítvány kapja, amely karitatív munkát végez: több kontinensen működtet kirendeltséget, mely szociálisan nehéz helyzetű embereket segít” — fejtette ki Menţiu Gabriella.

A Nagykárolyban töltött hét során a projekt résztvevői egy európai szintű, termékértékesítéssel kapcsolatos közös weboldal elkészítését, egy, a MOOC online kurzusalapú tanulmányi rendszer részét képező film elkészítését és egy e-twinning típusú virtuális oldal aktuális tartalmakkal való feltöltését tűzték ki célul. Mindezek mellett tematikus kirándulásokat is szerveznek majd: a Kommunizmus és Forradalom Áldozatai Emlékmúzeumának, a Szaploncai Vidám Temetőnek és a tordai sóbányának a meglátogatása is a tervek között szerepel. A pénteki zárónapon kiértékelik az egy hét eredményeit, történéseit, majd gasztronómiai élménygyűjtés céljából elfogyasztják a helyi szinten ismert és elismert „Zsidó-féle gulyást” is. A Nagykárolyi Elméleti Líceum igazgatója ugyanis már komoly hírnevet vívott ki magának a gulyáskészítés terén is, és vállalta, hogy elkészíti vendégeiknek specialitását. Ezenkívül kulturális programmal is készülnek a házigazdák: román, magyar, német néptáncbemutatóval és zenés produkcióval lepik meg vendégeiket.

Tőtős Tímea