Vidék

Ételmérgezéssel kerültek kórházba az óvodások - Két gyerek még kórházban

2014.05.09 - 08:47

Május hetedikén, az esti órákban, 19 és 23.30 óra között 14 óvodáskorú gyermeket szállítottak a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházba ételmérgezés gyanújával Aranyosmeggyesről, számolt be a kórház sajtószóvivője, Constatin Demian, akitől azt is megtudtuk, a kórházba szállított legkisebb gyermek 1 éves és 11 hónapos, míg a legidősebb 6 és fél éves. A kicsik hányingerre, hasi fájdalomra panaszkodtak, hánytak, valamint néhánynak közülük hasmenése volt. Közvetlenül az eset után munkacsoportot hoztak létre az eset körülményeinek felderítése céljából, valamint értesítették a Szatmár Megyei Tanács és a Prefektusi Hivatal illetékeseit is. A vizsgálatokat követően nyolc kisgyermeket beutaltak, a kiszáradás elkerülése végett volt szükség az állandó orvosi felügyeletre, míg a másik hat kicsit hazaengedték. Az érvényben lévő szabályok értelmében az illetékesek jelentették az esetet a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóságnak (DSP) is.

A DSP szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből kiderül, hogy az aranyosmeggyesi kisiskolások és óvodások közül 46-an fogyasztották el a napi menüt, s közülük 14 óvodáskorú gyerek került a sürgősségre ételmérgezéses tünetekkel. A kórházba beutalt nyolc óvodás közül hatot a csütörtöki nap folyamán hazaengedtek, két gyerek a továbbiakban is állandó orvosi felügyeletre szorul. A DSP és a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársaiból álló vegyes bizottság mintát vett a gyerekek által fogyasztott menüből s a személyzettől, hogy kiderítsék, mi okozta az ételmérgezést. A DSP igazgatója, dr. Dorina Dragoş-Guran érdeklődésünkre elmondta, Aranyosmeggyesen a nulladik–negyedik osztályos diákok és az óvodások ugyanattól a catering cégtől rendelik meg az ebédet, melyet a tanintézményekben fogyasztanak el. Míg az iskolásoknak egyszer használatos dobozokban szállítják ki az ételt, addig az óvodásoknak ömlesztve hozzák ki, ott beleteszik az óvoda edényeibe az ételt, majd kiporciózzák a gyerekek tányérjaiba. Szerdán a gyerekek húsgombóclevest, krumplipürét csirkemájjal és csokisütit eperkrémmel kaptak. A szakember elmondta, az első tünetek a menü elfogyasztását követő 3,5–4 órán belül jelentkeztek a gyerekeknél, ám szerencsére enyhe lefolyású ételmérgezésről van szó. Az előzetes vizsgálati eredményekre ma derül fény, míg a mikrobiológiai vizsgálat eredményére 2–3 napot kell várni.

Szatmár megyében idén már volt ételmérgezéses eset: januárban a szatmárudvari iskolások közül 46-ot szállítottak kórházba azt követően, hogy a kormányprogram keretében biztosított tízórai részeként kiosztott tejet elfogyasztották. Az esetet követően a Szatmár Megyei Tanács felbontotta a szerződést a tejet biztosító céggel, a Szatmár megyei gyerekek azóta sem kapnak tejet a tanintézményekben.