Hazánkban is a halálozások nagy része szív- és érrendszeri betegségekre vezethetőek vissza, így érdemes szívbarát táplálkozást folytatni, főleg akkor, ha már panaszokkal küzdünk — írja a hazipatika.com.
Csak óvatosan az adagokkal
Az, hogy mennyit eszünk, az csaknem ugyanolyan fontos, mint az, hogy mit. Sokan ugyanis erős késztetést éreznek arra, hogy telepakolják hatalmas tányérjukat, így alapból többet fogyasztanak, mint kellene. Jó taktika, ha kisebb tányérokat használunk, ez segít kordában tartani az adagokat. Ha még így sem vagyunk biztosak a dolgunkban, illetve ha szigorúbb diétát követünk, úgy érdemes lemérnünk a mennyiséget.
Több zöldség és gyümölcs
Talán mondani sem kell, a zöldségek és a gyümölcsök remek vitaminforrásnak számítanak, ráadásul alacsony -többnyire- a kalóriatartalmuk, míg rostban bővelkednek. A nassolnivalókat jól helyettesítik, ám nem mindegy, hogy mit és hogyan fogyasztunk, hiszen egy majonézes saláta nem biztos, hogy a legjobb választás.
Ezeket válasszuk: friss vagy fagyasztott gyümölcs/zöldség, olajos magvak, párolt zöldségek, néha cukormentes kompót, konzerv
Ezeket mértékkel fogyasszuk: banán, aszalt gyümölcsök, cukrozott konzerv, lekvár, szörp, konzerv és rántott zöldségek
Teljes kiőrlésű szénhidrátok
A szív egészsége és a vérnyomáscsökkentés érdemében teljes kiőrlésű gabonákat válasszunk, melyek tele vannak értékes tápanyagokkal és rostokkal.
Ezeket válasszuk: teljes kiőrlésű liszt és belőlük készült kenyerek, tészták, köretek, magas rosttartalmú (>5g) gabonák, zabpehely
Ezeket mértékkel fogyasszuk: fehér liszt és az abból készült ételek, fehér rizs, burgonya
Vigyázzon a telített zsírokkal
A zsíroknak léteznek egészséges és egészségtelen fajtái, így jól válassza meg, mennyi telített és telítetlen zsírokat fogyaszt! Míg a többszörösen telítetlen zsírsavak csökkentik a koleszterinszintet és védik a szívet, addig a telítettek növelik az LDL (rossz koleszterin) mennyiségét, ami fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Csökkentsük a só bevitelét
A magas vérnyomás a szív-és érrendszeri megbetegedések egyik fő rizikótényezője, így fontos a napi sóbevitel csökkentése!
- az ajánlások standard formája napi 2,300 mg nátriumot engedélyez egy nap, ami kb. 5 gramm, vagyis 1 teáskanálnyi konyhasónak felel meg,
- míg az annál szigorúbb változat 1,500 mg-ban maximalizálja a napi nátrium bevitelt, ami alig 4 gramm konyhasót jelent.
Ezeket válasszuk: gyógynövények, zöldfűszerek, csökkentett sótartalmú szószok
Ezeket mértékkel fogyasszuk: konzerv, kenyér, sajtok, felvágottak, szalámik, kolbász, kész levesporok, leveskockák, sózott fűszerkeverékek.