A káros stressz ellen sokféleképpen védekezhetünk, például néhány kitűnő étel segítségével — írja a hazipatika.com.
Azt tudjuk, hogy a stressz hatására jobban kívánjuk a gyorsételeket, de nem biztos, hogy ez a legjobb választás, sőt. Szerencsére számos ételről tudjuk, hogy segíthet megszüntetni a stressz lelki és fizikai hatásait egyaránt.
Étcsokoládé, az örömforrás
A stressz hatására jobban kívánjuk az édes és zsíros ételeket, ilyen pillanatokban pedig kifejezetten jól jöhet egy kis étcsokoládé. Korábbi kutatások azt állítják, hogy napi 40 gramm étcsokoládé hatására sokkal hatékonyabban tudjuk felvenni a küzdelmet a stresszel, mivel olyan béta-endorfinokat szabadít fel bennünk, amelyek segítenek testünknek a védekezésben. Ráadásul a benne lévő feniletilamin (PEA) hatására jókedvűbbnek, euforikusabbnak érezhetjük magunkat.
Zeller, a nyugodt alvásért
A stressz alvásrendünket is megzavarhatja, emiatt könnyebben ébredhetünk fel idő előtt. A zellerben található triptofán hatására viszont testünk több szerotonint kezd el termelni - ezen hormon hatására pedig nemcsak a kedvünk lesz jobb, hanem az éjszakáink is hosszabbak és pihentetőbbek lesznek.
Olajos halak, cukoréhség ellen
Az olajos halak esetében a DHA és az EPA omega-3 zsírsavak számítanak kifejezetten fontosnak. A DHA hatására jobban alszunk, az EPA révén pedig csökken sejtjeinkben a stressz okozta gyulladás. Az omega-3 zsírsavakban nagy mennyiségben találhatunk B-vitaminokat, cinket és magnéziumot is, amelyekre szervezetünknek nagy szüksége van stresszes időszakban, de a stressz okozta cukoréhséget is mérséklik. Ha természetes forrásból akarunk ilyen zsírsavakat fogyasztani, a legjobb hetente 2-4x fogyasztani makrélát, szardellát, lazacot, szardíniát vagy pisztrángot. A tonhalat azért nem javasoljuk, mert hiába van benne sok omega-3, ha a mérgező hatású higanyból is rengeteg található belőle.
Fokhagyma, antibakteriális hatás
A hosszútávú stressz hatására immunrendszerünk is gyengül, emiatt pedig a betegségeket is könnyebben kaphatjuk el. Szerencsére a fokhagyma kifejezetten antibakteriális, antivirális és gombaölő képességekkel bír és emiatt gyorsabban regenerálja a stressz által legyengített szervezetet, valamint mérsékli a szövet- és íngyulladásokat is.
Káposzta
A káposzta és más keresztesvirágúak - brokkoli, karfiol, kelkáposzta, torma vagy a bok choi - glükozinulát nevű kénes vegyületeket tartalmaznak, amelyek segítenek a máj méregtelenítésében, a stresszhormonok ugyanis itt is sok problémát okozhatnak. A keresztesvirágúak fogyasztása mellett szól az is, hogy enyhítik a PMS okozta panaszokat és hangulatváltozásokat is a nőknél. Fontos, hogy ezeket főzve fogyasszuk, nyersen ugyanis bekavarhatnak apajzsmirigyműködésébe, ami egy stresszes időszak alatt egyáltalán nem hiányzik.