Szatmárnémeti

Észszerűsíteni kell a rendelkezéseket

2020.09.12 - 16:47

A sertéspestisjárvány miatt az ország nagy részében, különösen az északnyugati régióban már jó ideje tiltott a sertéstelepek számára az állatok szállítása, emiatt pedig lassan katasztrofálissá válik a helyzet, a sertésfarmok a csőd szélére kerülnek.

Szatmár megyében 15 nagy sertéstelepből 12 karantén alatt áll, és van olyan sertésnevelde is, amely már 100 napja le van zárva annak okán, hogy a környéken a háztáji sertéstartóknál több alkalommal is járványgóc alakult ki. 

Az érvényben lévő szabályozás értelmében a sertésfarmoknak szigorú biobiztonsági szabályokat kell betartaniuk, amelyek jelentős plusz költséggel járnak. Ellenben a háztáji sertéstartókra ez nem vonatkozik, így hiába költenek a biztonságra egy vagyont a sertéstelepek, ha a kisgazdák óljaiban rendszeresen felüti a fejét az amúgy nagyon fertőző és veszélyes betegség.

„Ilyen körülmények között a nagy farmok befektetése gyakorlatilag hiábavaló, hiába költenek a biztonságra, ha a kistermelők esetében nincsenek járványügyi előírások, amelyeket kötelező lenne betartaniuk” — mondja Magyar Lóránd, aki most kérdések sorával igyekszik tisztázni a helyzetet, illetve sürgetni annak megoldását.

Az RMDSZ parlamenti képviselője választ akar kapni arra, hogy a mezőgazdasági minisztérium mikor oldja fel a sertéstelepeket érintő megszorításokat, melyeket a magánszemélyek gazdaságaiban kialakult járványgócok indokolnak; hogy mikorra várható pontosítás a törvénykezésben, különbséget téve a sertésfarmok és a háztáji gazdaságok között; illetve hogy mikor történik meg a betegséget hatékonyan terjesztő vaddisznók kiirtása a járvány sújtotta területeken. 
A miniszternek egy hónapon belül írásban kell válaszolnia a feltett kérdésekre.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Szabad a sertés értékesítése és adómentes is

Senki nem fogja megtiltani az embereknek, hogy háztáji gazdaságukban sertést neveljenek, azt levágják vagy eladják. A sertéspestis miatt egy ingyenes állatorvosi igazolás viszont kell.
Szatmár megye

A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd

Hatalmas pusztítást végzett Romániában a dél-afrikai sertéspestis: amióta 2017 nyara óta megjelent a járvány az országban, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban és a gazdaságban egyaránt. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le, a nagy sertésneveldék hatalmas károkat szenvedtek, de a családi vállalkozások is kellemetlen helyzetbe kerültek több alkalommal. Ráadásul az ország távolról sem tudja kielégíteni a sertéshús iránti lakossági keresletet, emiatt disznóhús importjára kényszerülünk.
Vidék

Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt

Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.