Szatmárnémeti

Észszerűen kell kihasználni a lehetőségeket

2021.07.14 - 10:48

Nehéz, kihívásokkal teli két év után fontos levonni a tanulságokat, és felkészülni a 2021/2022-es tanévre. Erről beszélgettek hétfőn Kallós Zoltán tanügyi államtitkár, Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke és Szejke Ottilia főtanfelügyelő-helyettes jelenlétében a Szatmár és Bihar megyei magyar iskolaigazgatók és aligazgatók. „A Művelt Románia egy fontos országos terv, melynek célja, hogy a hazai diákok versenyképes tudással hagyják el az iskolapadot. Ehhez azonban fontos, hogy a tanügyi rendszerünk is megfeleljen a kor kihívásainak. Oktatási intézményeinket kompetens menedzserek kell hogy irányítsák. Én azt remélem, hogy az iskolaigazgatóknak rövidesen megszervezendő vizsgán a legkompetensebb személyek nyerik el az intézményvezetői tisztségeket” — fogalmazott Kallós a Lépés-házban megtartott találkozón, melynek szervezését a nagyváradi székhelyű Országos Magyar Továbbképző Központ vállalta. Pataki Csaba tanácselnök elmondta, hogy pedagógust és diákot egyaránt megviselt az elmúlt tanév, akik azonban minden nehézség ellenére derekasan helytálltak, ezt bizonyítják a különböző vizsgákon elért eredmények is.
A hétfői találkozó célja az volt, hogy megvitassák, melyek azok a lépések, amiket a világjárvány által jelentősen nehezített tanév és az aktuális vizsgaeredmények tükrében meg kell tenniük a tanintézményeknek azért, hogy idejében elkezdjék a következő iskolai évre való felkészülést. „Fontosnak és építő jellegűnek tartom a hasonló rendezvényeket, hiszen azt bizonyítják, pedagógusaink időben felkészülnek a következő tanévre, számításba vesznek minden lehetséges oktatási forgatókönyvet, és mindent megtesznek azért, hogy gyermekeink a lehető legmagasabb szintű oktatásban részesüljenek” — fogalmazott a megyei tanács elnöke.

Ugyanazok a problémák

Szejke Ottilia elmondta, hogy most elsősorban azért az iskolaigazgatókat célozták meg, mert igyekeznek évente legalább egyszer alkalmat találni arra, hogy találkozzanak velük, és a mostani konferencia témája, a mentorálás, az intézményfejlesztés is ezt indokolta. „Most, a vizsgák után aktualitása volt ennek a találkozónak, melynek keretében kielemeztük, hogyan zártuk ezt az évet, és hogyan kellene a következő tanévet elkezdeni. Beszéltünk arról, milyen változtatások esedékesek, hogyan lehetne megszervezni másképp az intézmények működését, már ami az intézmények vezetőin áll. Vannak ugye olyan dolgok, amiken nem tudnak változtatni, de érintettük azt is, hogy melyek azok a területek, melyekre nagyobb hangsúlyt, nagyobb odafigyelést kell fektessenek. Például a tantestület kapcsán fontos a csapatépítés, ugyanakkor időben el kell kezdeni a vizsgákra való komoly odafigyelést. De arról is beszéltünk, hogy milyen technikákkal, milyen módszerrel kellene csökkenteni az iskolaelhagyást” — magyarázta Szejke. A jelen levő iskolaigazgatók kihasználva a tanügyi államtitkár és a megyei tanácselnök jelenlétét elmondták, milyen problémákkal küszködnek, beszéltek a szükséges beruházásokról, a diákok ingázási költségei terén tapasztalt nehézségekről. A megyei tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében számos kiírás lesz, mindenképp át kell gondolni, mire pályáznak, az igazgatóknak azt tanácsolta, jól gondolják át terveiket, és észszerűen hasznosítsák a lehetőségeket. A tanácskozáson jelen lévő Bihar megyei igazgatókkal beszélgetve kiderült, hogy mindkét megyében ugyanazokkal a problémákkal küszködnek, például a vizsgákon elért eredmények, az iskolaelhagyás és lemorzsolódás jelensége, a vidéki iskolák gondjai. A megbeszélés keretében Kallós Zoltán és Pataki Csaba is támogatásáról biztosította a jelen lévő intézményvezetőket, akiket arra kértek, gondolkodjanak közösen, és próbálják meg együtt megtalálni a leghatékonyabb megoldásokat, összegzett Szejke Ottilia.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.