Szatmárnémeti

Eseménydús napok a Refiben

2016.04.20 - 08:00

Eseménydús napok zajlanak a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban, ahol a rendhagyó iskolai hét programjai mellett kedden nyílt napot is rendeztek az érdeklődő nyolcadikosok számára.

A tanintézménybe látogató nyolcadikosok megtudhatták, hogy három különböző szakon folytathatják a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban a tanulmányaikat, a szeptember közepén induló 2016/2017-es tanévben. Az iskola ugyanis ismét három kilencedikes osztályt indít: egy filológia szakot, egy teológia szakot és egy matematika-informatika szakot — így bárki megtalálhatja a neki legmegfelelőbb osztályt.

A tanintézményben a tanórák mellett heti rendszerességgel ifjúsági istentiszteleten vesznek részt a diákok, de számtalan iskolán kívüli tevékenységbe is bekapcsolódhatnak a fiatalok. A szórakoztató programok sem maradnak ki az iskola hétköznapjaiból: a tanévnyitót követően nem sokkal gólyabálon mutatkozhatnak be a kilencedikesek iskolatársaik számára, a reformáció emlékünnepét hangulatos foglalkozások, vetélkedők és előadások tarkítják, az adventi készülődésből decemberben úgyszintén kiveszik a részüket a középiskolások, a farsangi időszakban sosem marad el a jelmezes bál, az „Iskola másként” hetében pedig további remek programok várnak a fiatalokra. Mivel több megyei és országos szintű versenynek is otthont ad évről évre a gimnázium, ezért a diákönkéntesek ezeknek a szervezéséből is kivehetik a részüket, de jótékonysági akciókban is minden tanévben részt vesznek. Az iskolai év során kitűnő tanulmányi eredményeket elérőket, illetve a hátrányos szociális helyzetben lévőket pedig a jól működő ösztöndíjrendszer segítségével rendszeresen támogatják.

Hagyományőrzés és szórakozás

Azt, hogy mennyire sokoldalúak a református gimnazisták, a nyílt napra látogatók a rendhagyó iskolai hét programjaiba bekapcsolódva is tapasztalhatták. Kedden délelőtt például első ízben rendezték meg az iskola udvarán a „Fölszállott a páva” seregszemlét, melyen remek hangú népdalénekesek és ügyes néptáncosok léptek színpadra. A találkozón nem csak a református gimnazisták mutatkoztak be diáktársaiknak és az arra járóknak, hanem a bogdándi, magyargéresi, szárazberki, sándorhomoki és egri énekesek és táncosok is. Amint azt Ilonczai Zsombor iskolalelkésztől megtudtuk, amennyiben az akciót a résztvevők sikeresnek értékelik, akkor jövőre akár már versenyszerűen is megszervezik a találkozót.

A tanintézmény többi diákja ez idő alatt számtalan egyéb remek programban vett részt és vesz részt a hét folyamán — magyarázta érdeklődésünkre Szilágyi Éva iskolaigazgató. A legapróbbak, a tanintézmény óvodásai ezen a héten meghallgathatták egy fogorvos tanácsait, érdekes kémiai kísérletek tekinthettek meg meghívottjaik előadásában, néptáncolnak és vívni is tanulnak. Az elemi osztályosok többek között plakátokat készítenek a Föld napjára, madárlesen jártak, sportnapon vesznek részt, színházba mennek, de Ki-mit-tud? vetélkedőben is részt vesznek.

Az általános iskolások és a középiskolások szintén nagyon sok érdekes foglalkozásból veszik ki a részüket. Az ötödikesek és a hatodikosok például ezen a héten régi és új Cimbora-lapokat forgatnak, majd a diákújságírók, fotósok és szerkesztők elkészítik a saját újságjukat is, de felolvasó-maratont is rendeztek számukra, amelynek keretében házi olvasmányok hangzottak el.

A középiskolások egy igazán remek, Csontváry-vetélkedőben mutathatják meg a tudásukat. A nyerteseknek ráadásul nem kevés lesz a jutalma, a legjobbak egy kirándulást nyernek Székelyföldre, ahol megtekinthetik a Csíki Székely Múzeumban a „Csontváry-képek Erdélyben” című tárlatot.

Ezen a héten ugyanakkor a gimnázium közel 300 diákja vesz részt a „Házhoz megy a zene” előadáson, melynek keretében a tanulók zenetörténeti utazást tehetnek, a modern zene történetén kalauzolják végig őket.

Bumbuluţ Krisztina