Szatmárnémeti

Eseménydús év a Szatmár megyei oktatásban

2015.01.19 - 12:23

A Szatmár megyei tanügy sem zárta eseménytelenül a 2014-es esztendőt. Rengeteg versenyt, előadást rendeztek az óvodák és iskolák, ismét sok magyar tanuló büszkélkedhetett nemzetközi elismerésekkel, a vizsgákon pedig ki jobban, ki kevésbé jól bizonyított.

 

Már márciusban megrendezték a beiratkozási időszakot a szeptembertől indult előkészítő osztályokba. A Szatmár megyei szülők nem is halogatták gyermekük beíratását: már az első szakaszban a gyerkőcök 99,2 százalékát, 2145 apróságot felvettek az iskolákba.

Szintén a tavasz folyamán a már iskolás diákok rendhagyó tanórákon vehettek részt. A tanulók javaslatainak figyelembevételével szervezték meg ugyanis ismét az oktatást április első hetében az összes Szatmár megyei tanintézményben, immár harmadik ízben a „Tudj többet, légy jobb!” elnevezésű oktatási héten.

A programot április 7–11. között rendezték meg: ez az öt nap az iskolai tevékenységen kívüli programok hete volt. Az ország minden iskolája részt vett a programban, tehát minden tanuló és tanár is, a részvétel pedig kötelező volt. A hét folyamán az iskolai órák helyett különböző tevékenységeken vehettek részt a tanulók.

A rendhagyó iskolahéten kulturális, műszaki-tudományos tevékenységeket, sportvetélkedőket, nyílt napokat szerveztek a tanintézmények, csakúgy mint egy- vagy kétnapos tanulmányi kirándulásokat. Szatmárnémeti három magyar tannyelvű iskolájában, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban és a Református Gimnáziumban, de az általános iskolákban is, úgy mint a 10-es Számú Általános Iskolában színes hetet zártak ekkor a diákok és tanáraik, szinte választaniuk is nehéz volt a diákoknak, annyi programot tartalmazott a rendhagyó programsorozat.

 

Vizsgázó végzősök

 

Az elmúlt év nyarán 2802 nyolcadikos Szatmár megyei diáknak kellett bizonyítania az országos teszteken — románból, anyanyelvből és matematikából. A megmérettetéseken végül 2693 tanuló vett részt, közülük 1762-en értek el 5-ös feletti átlagot. Ez azt jelenti, hogy 2014 júniusában a Szatmár megyei nyolcadikosok 65,42 százaléka volt sikeres. A végzős általános iskolások közül ráadásul nyolcnak tízesre értékelték mindegyik dolgozatát.

2013-ban a maturandusok közel 60 százaléka szerzett érettségi oklevelet, 2012-ben 43,96 százalékuk, 2011-ben 40,79 százalékuk, 2014-ben aztán tovább javultak az eredmények: az első, júniusi–júliusi vizsgaszesszióban a 2327 Szatmár megyei maturandus közül 2208-an jelent meg az érettségi mindegyik próbáján, közülük pedig 1412-en szereztek oklevelet, ami 63,95 százalékos sikerességet jelentett. Ősszel a 952 vizsgázó közül 767-en jelentek meg a próbákon, 176-an pedig sikeresen érettségiztek, ezzel pedig az őszi vizsgákon a sikeresség 22,95 százalékos volt. Az érettségin a legjobban a Mihai Eminescu Főgimnázium végzősei szerepeltek, a magyar iskolák közül pedig a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tizenkettedikesei voltak a legjobbak. Két maturandusnak sikerült kiválóra, tízesre az érettségije.

 

Őszi igazgatóváltás

 

Augusztusban Roman Mariana főtanfelügyelő lemondását követően beiktatták a megye új főtanfelügyelőjét, az eddigi helyettes, Mondici Claudiu Iosif személyében, az iskolakezdést követően pedig újabb változások következtek. Sok újonnan kinevezett vezetővel bővültek a Szatmár megyei oktatási intézmények tavaly ősszel: 23 igazgató- és 21 aligazgatócsere történt, de hat új pedagógus tölthet be aligazgatói tisztséget. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség berkeiben is történtek változások, több magyar szaktanfelügyelőt is kineveztek. A szeptemberben kezdődött tanévben Szász Piroska helyettes főtanfelügyelő, Gál Gyöngyi magyar nyelv és irodalomért, valamint kisebbségi oktatásért felelős szaktanfelügyelő és Szejke Ottília kisebbségi óvodai és elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő mellé csatlakozott Miclăuş Judit, aki a menedzsmentért felelős szaktanfelügyelői pozíciót tölti be, Átyim Pál a kémia és magánoktatásért felelős szaktanfelügyelői tisztséget kapta, míg Gnándt Zoltán a mentorátusért és a roma kisebbségért felel szaktanfelügyelőként.

 

Kiváló diákok

 

2014 decemberében is a fővárosban díjazták azokat a romániai diákokat, akik kiváló eredményeket értek el a különböző nemzetközi megmérettetéseken. Talán mondani sem kell, ez alkalommal sem hiányoztak a meghívottak közül azok a remekelő magyar diákok, akik az elmúlt hónapokban tovább öregbítették városunk és iskolájuk, tanáraik hírnevét.

Szatmár megye négy iskolájából kilenc diák és hat tanár kapott meghívót az elismerő bukaresti díjátadó gálára. A Nemzetközi Magyar Matematika versenyen díjazott tanulók: Fógel Péter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, igazgató: Pataki Enikő, felkészítő tanár: Kató Enikő), Boros Csaba, Boros Zoltán, Schefler Barna, Schefler Gergő, Tempfli Levente (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, igazgató: Ádámkó István Csaba, felkészítő tanárok: Koczinger Éva, Polcz Zita, Kovács Béla), Beiland Arnold (Nagykárolyi Elméleti Líceum, igazgató: Zsidó Sándor, felkészítő tanár: Gaskó Gabriella), Baranyai István Dávid (10-es számú Általános Iskola, igazgató: Pataki Zoltán, felkészítő tanár: Kacsó Zsuzsánna). Az Apáczai Csere János Magyar Nyelv, Irodalom és Kultúra Nemzetközi Tantárgyversenyen díjazott lett Kovács Péter Zoltán (Nagykárolyi Elméleti Líceum, igazgató: Zsidó Sándor, felkészítő tanár: Szabó Csilla). A Szatmár megyei diákok az elismerő oklevél mellé szép pénzjutalmat is átvehettek.

 

Bumbuluţ Krisztina