Szatmárnémeti

Esély a gazdasági élet revitalizációjára

2015.02.20 - 12:39

Utolsó 100 méteren a megye első, kis- és középvállalkozásokat fejlesztő központjának, az inkubátorháznak a befejezési munkálatai — 6 ultramodern iroda és 4 műhely várja a „pályakezdő” jelentkezőket, akik ott szeretnék tevékenységüket folytatni 3 éven át.

Az utolsó simításokat is elvégzik a I. L. Caragiale utcában lévő, egykori 13-as Számú Általános Iskola épületén — a felújított épületben a kis- és középvállalkozások „pályakezdését” segítő inkubátorház és innovációs központ fog hamarosan működni. „Új, vagy legfennebb két éve működő kis- és középvállalkozókat várunk a hat irodába és négy, egyenként 50 négyzetméteres műhelybe. A cég/vállalkozó teljes körű szolgáltatást kap (irodabútor, számítógéppark és internet, titkársági szolgáltatások), illetve a 110 férőhelyes, hétnyelvű fordítógépekkel felszerelt konferenciaterem, tárgyalóterem és protokollterem is rendelkezésére áll, egy nagyon minimális bérleti díj fejében. Hiszen nem profitszerzés a cél (és mivel részben uniós támogatással épült az inkubátorház, nem állíthatunk olyan kritériumrendszert a gazdasági szereplők elé, amely esetleg előnytelen a számukra), hanem a stagnáló gazdasági élet fellendítése” — mondja Maskulik Csaba városi tanácsos, a cégek kiválasztásával foglalkozó, öttagú bizottság egyetlen RMDSZ-es tagja. Nem csak az épületen, hanem a kiválasztási kritériumokat magában foglaló szabályzaton is az utolsó simításokat végzik, de az már biztos: a jelentkező cégek beköltözésüket követően minimum három új alkalmazottat kell foglalkoztassanak s az egyik legfontosabb kritérium az átfogó pénzügyi üzletterv bemutatása lesz. „A tervek szerint egy vállalkozás legtöbb három évig működhet majd itt, s a tevékenységük során folyamatosan monitorizálva lesznek — és amennyiben nem lesz nyereséges a működésük, el kell majd hagyniuk a központot” — magyarázza a tanácsos, hozzátéve: a termelési és a szolgáltatási szektorból várják a jelentkezőket. A teljes kritérium-lista március végén kerül majd nyilvánosságra, de az érdeklődők addig is folyamatosan bővebb információkhoz juthatnak a www.centrultehnologic.ro honlapon.

Maskulik ugyanakkor ismételten felhívta a vállalkozók figyelmét arra a de-minimis adókedvezmény-csomagra, amelyet tavaly év végén fogadott el a tanács, és amellyel szintén a vállalkozóknak/beruházóknak nyújtanak segítséget.

Az első kategória a kisvállalkozások, 100 000–300 000 euró közötti új beruházással és 10 munkahely megteremtésével, ezt körülbelül 20 cég veheti majd igénybe, akik 50%-os kedvezményt kapnak. A második kategória a 300 000–1 000 000 euró közötti beruházás, 30 munkahely megteremtésével, ezt körülbelül 10 cég veheti majd igénybe, akik 65%-os kedvezményben részesülnek. Harmadik kategória az 1 000 000–3 000 000 euró közötti beruházás, 100 új munkahely megteremtésével, és 75%-os adókedvezménnyel, míg a negyedik kategória már a kimondottan nagy, 3 000 000 euró fölötti, 200 új munkahelyes beruházásokat érinti, 100%-os adókedvezménnyel.

Az egész kedvezményezettségi folyamat nagyon átlátható kell legyen, hiszen a cégek a beruházás befejezését követő hónaptól számítva három évre kapják a kedvezményt, és ezen túl még öt évig fent kell tartaniuk a munkahelyeket. A középtávú, komoly befektetéseket és főleg a kisvállalkozásokat támogató tervezet (hiszen reálisan nagyobb az esélye, hogy kisvállalkozások létesüljenek Szatmárnémetiben) összkedvezménye körülbelül 90 000 euró lenne a három évre lebontva, illetve körülbelül 1200 új munkahelyet és 23 millió eurónyi új beruházást jelentene az igencsak ellaposodott szatmári gazdasági életnek.

 

 

 

Szabó Kinga Mária