Sport

És mégis megérkeztek a Nürburgringre

2013.07.05 - 18:53

 hűvös időjárás ellenére sokan izzadtak már a Nürburgringen, és sokan fognak a hétvégén is: a pálya üzemeltetői azért, mert idén csak Bernie Ecclestone kegyelmével rendezhetnek nagydíjat, a versenyzők amiatt, hogy megszűnnek–e a defektproblémák.

A Brit Nagydíjnak otthont adó Silverstone után egy héttel egy újabb klasszikus helyszínre, a Nürburgingre érkezik meg a Forma–1 mezőnye. Ez a pálya azonban Silverstone-nal ellentétben már nyomokban sem emlékeztet a hőskori formájára – persze furcsán is nézne ki a naptárban egy olyan aszfaltcsík, amely közel 23 kilométeren át, 300 méteres szintkülönbséggel kanyarog az erdőben, és az autóknak több mint hét perc kell ahhoz, hogy teljesítsék a több mint százötven kanyarból álló kört.

Ez az élmény egy ideje már csak egyéb sportautók vezetőinek adatik meg, a Forma–1 évtizedek óta nem használja a Zöld Pokolnak nevezett Nordschleifét. Egész pontosan 1976 óta, amikor Niki Lauda kis híján halálra égett egy balesetben (ezt, valamint annak a szezonnak az eseményeit filmvásznon is feldolgozzák a hamarosan mozikba kerülő Rush című filmben), ami a klasszikus vonalvezetés végét jelentette a bajnokságban.

A németországi pálya később egy megcsonkított kiadásban tért vissza a versenynaptárba, és a 2002-es átalakítás során nyerte el mai 5,148 kilométeres vonalvezetését, amikor beépítettek egy néhány kanyarból álló hurkot a célegyenes után.

A Nürburgring sokáig az Európa Nagydíj házigazdája volt, de az utóbbi években a Hockenheimringgel felváltva rendezi meg a Német Nagydíjat, miután Németországnak is csak egy futamot hagytak meg a korábbi kettőből. Azonban sokszor ennek az egynek a megrendezése sem egyszerű: mindkét pálya anyagi gondokkal küzd, és tavaly a Nürburgring hivatalosan is csődbe ment. Csak azért lehet rajta verseny ezen a hétvégén, mert Forma–1 kereskedelmi jogait birtokló Bernie Ecclestone nagyvonalúan elengedte az idei 14 millió euró jogdíjat. Ezt az összeget a promóter és a tartományi kormányzat nem tudta volna előteremteni. Úgy látszik, hogy a „jó öreg Bernie”-nek is van szíve, bár valószínűbb, hogy a fontos piac miatt nem szerette volna, ha elmarad a futam Németországban.

Beállítások

A Nürburgringen nagyjából 30 km/h-val alacsonyabb az átlagsebesség, mint Silverstone-ban, részben azért, mert nem annyira gyorsak a kanyarok. Azok ráadásul változatosabbak is, ami megnehezíti az autók beállítását. „A Nürburgring az egyik legnagyobb kihívást jelentő pálya a versenyzőknek és a mérnököknek. Alcsony, közepesen gyors és gyors kanyarok alkotják, ráadásul növeli a kihívást, hogy több szektora kompromisszumot követel a beállításoknál” – magyarázza a Sauber vezető versenymérnöke, Tom McCullough.

„Nagyobb leszorítóerő kell, mint Silverstone-ban, hogy a legtöbbet lehessen kihozni a kanyargós szakaszokból, valamint a jó kigyorsításokat követelő kanyarokból” – teszi hozzá a McLaren csapatfőnöke, Martin Whitmarsh.

A beállítások tökéletesítését az is megnehezíti, hogy egy kisebb hullámvasúthoz hasonlít a pálya: az autóknak végig kell száguldani kisebb–nagyobb emelkedőkön és lejtőkön, továbbá hol befelé, hol kifelé dőlő kanyarokat kell bevenniük. Emiatt nehéz úgy beállítani a futóművet és a hasmagasságot, hogy az autók tapadása mindenütt optimális legyen, és ne legyen durván alul– vagy túlkormányzott.

A pálya az ország nyugati részén, az Eifel–hegységben fekszik, ahol a különleges mikroklíma kiszámíthatatlanná teszi az időjárást. Bármikor jöhet egy futózápor vagy kiadós eső, ami a taktikákat boríthatja. A levegő és az aszfalt hőmérséklete nem szokott magas lenni, ez a gumik felmelegítését nehezíti meg. A nem üzemi hőfokon lévő abroncsokon szemcsésedés alakulhat ki.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 9. futam, Német Nagydíj (Nürburgring)

Szombat: 12 óra, 3. szabadedzés (Digi Sport 1); 15 óra, időmérő edzés (m1, Digi Sport 1).

Vasárnap: futam, 15 óra (m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

132

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

111

3.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus GP

98

4.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

89

5.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

87

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

82

7.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

57

8.

Paul di Resta

brit, Force India

36

9.

Romain Grosjean

francia, Lotus GP

26

10.

Jenson Button

brit, McLaren

25

11.

Adrian Sutil

német, Force India

23

12.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

13

13.

Sergio Pérez

mexikói, McLaren

12

14.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia Toro Rosso

11

15.

Nico Hülkenberg

német, Sauber

6

Csapatok

1.

Red Bull Racing

219

2.

Mercedes GP

171

3.

Scuderia Ferrari

168

4.

Lotus GP

124

5

Force India

59

6.

McLaren

37

7.

Scuderia Toro Rosso

24

8.

Sauber

6