Reha Bilir törökországi fotóművész több mint 70 művében lehet gyönyörködni a nagykárolyi kastély emeleti körfolyosóján. A tájképek mellett igen expresszív szociálfotókat is kiállítottak.
A megnyitón maga a művész vezette körbe az érdeklődőket és mindegyik kép előtt elmesélte annak keletkezéstörténetét. Mint mondta, számos helyen megfordult a világ legkülönbözőbb országaiban, és mindenütt igyekezett a helyi életérzést megörökíteni. „Az afrikai Beninben az emberek a voodoo vallást gyakorolják, amelynek számos, számunkra furcsa aspektusa van. Az ott élő falusiakat nagyon nehéz lencsevégre kapni, ugyanis hitük szerint a fénykép fogva tarja a lelküket, és félnek kamera elé állni” – mesélte kérdéseinkre válaszolva Bilir. Arról is beszélt, hogy ott még a fehér emberektől is félnek a gyerekek, mert úgy tartják, hogy a holtak szelleme tér vissza bennük. Amikor meglátták őket a falubeli kisgyerekek, elkezdtek sírni, mert megijedtek, és az őket kísérő helyi rendfenntartók azt ajánlották nekik, jobb, ha tovább állnak, mert a falu népe összefog, és egy emberként védelmezi a gyerekeket. „Sokszor veszélyes helyzetekbe is kerültünk, amelyeket végül sikerült megoldani, ugyanis a falu vezetőjének adott ajándékok, például egy üveg bor, megtette a kívánt hatását. Amikor a vezető engedélyével mentünk a falusiak közé, már lehetett fotózni” – részletezte a törökországi kiállító.
A fotóst felesége is mindenhova elkíséri, aki amúgy foglalkozását tekintve tanítónő és egy török általános iskola aligazgatónője, de ő is szívesen szemléli a világot a fotógép objektívén keresztül. „Ahova csak tudom, elkísérem a páromat, és én magam is szívesen használom a fényképezőgépet” – részletezte hírportálunknak Șadiye Yilmaz Bilir.
A kiállított fotók közül több Beninben, Kínában, Vietnámban és Európa több országában készült. Emellett vannak törökországi helyszíneken megörökített életképek is, többek között a fotós szülőföldjén, amely Törökország déli részén, az ázsiai kontinensen található.
A megnyitón a kiállító művész a nagyváradi és nagykárolyi fotóklub tagjainak közös kiállítását meghívta magához Törökországba, így a partiumi látásmóddal a keletebbre élők is megismerkedhetnek majd a közeljövőben.
Végh Balázs