Belföld

Érvényben az adatrögzítési törvény

2012.06.13 - 20:40

Európai uniós nyomásra fogadta el a Román Parlament az adatrögzítési törvényt. Az új jogszabály szerepéről, előnyeiről és hátrányairól Erdei D. István parlamenti képviselőt kérdeztük.

Kedden Traian Basescu államelnök aláírta az adatrögzítési törvényt. A törvény kötelezővé teszi az internet- és telefonszolgáltatók számára, hogy minimum félévig őrizzék meg minden egyes felhasználó, minden egyes kommunikációjának adatait. Az Alkotmánybíróság szerint ez a törvény megsérti az alkotmány 28., a levelezés titkosságára vonatkozó szakaszát, miszerint „a levelek, a táviratok, más postai küldemények, a telefonbeszélgetések és a többi törvényes közlési eszköz titkossága sérthetetlen”. A jogszabály az Európai Unió adatmegőrzésről szóló irányelvét (2006/24/EC) ülteti át a romániai jogrendbe. Az irányelv azt mondja ki, hogy a telekommunikációs szolgáltatóknak meg kell őrizni a felhasználóik kommunikációs metaadatait és az „illetékes hatóságok” számára biztosítani a hozzáférést az adatbázishoz.

Miről szól?

Arról van szó, hogy ez a törvény a terrorista elhárítást és egyéb bűncselekmények leleplezését szolgálja. A vitát az váltotta ki a parlament mindkét házában, hogy bármilyen adat, ha rossz kézbe kerül, azt „fegyverként” lehet felhasználni. Ennek a törvénynek nem a tartalmát, hanem az információcserék tényét kell megőrizni egy bizonyos ideig. Ilyenek a telefonhívások, az SMS–ek, az e–mail–ek. Mobiltelefonok esetén azt is be lehet azonosítani, hogy az illető személy pontosan hol, hány órakor, kivel, mit beszélt. A törvény értelmében ezeket az adatokat csak a nyomozó hatóságoknak szabad kiszolgáltatni akkor, ha erre igazságszolgáltatási jóváhagyás van. Ez eddig szép és jó, hiszen sok esetben bizonyítékként lehet felhasználni, például ha azzal vádolnak valakit, hogy bűncselekményt követett el Kolozsváron, de abban a pillanatban telefonált Szatmárnémetiből. A probléma az lenne, ha ezeket ad adatokat egyesek saját célra használják fel. Az igazság az, hogy ezeket az adatokat eddig is tudták, de nem volt törvény által szabályozva.

Elek György