Szatmárnémeti

Érthetetlen az államelnök hozzáállása

2015.07.28 - 09:00

Erdei D. István, a képviselőház gazdasági és pénzügyi bizottságának tagja, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője szerint 19 százalékos áfa mellett is lehet csökkenteni a költségvetési hiányt. Nem érti, mi kivetnivalót talál ebben az államfő.

— Mint a Képviselőház költségvetési bizottságának a tagja sokat dolgozott az új adótörvénykönyv módosításán, ezt a változatot az RMDSZ egyhangúlag támogatta, mi lehet az oka annak, hogy Klaus Iohannis államfő ezt visszaküldte megfontolásra?

— Az államelnök úgy küldte vissza megfontolásra az adótörvénykönyv tervezetét, hogy a kísérőszövegben nem emelt konkrét kifogást. Megtörténhet az, hogy bizonyos egyensúlyokat meg fog bontani ez a törvénykönyv. Gyakorlatilag minden törvénymódosítás megbontja a fennálló egyensúlyt, ez a lényege a törvénymódosításoknak, de ez a jogszabály pozitív változásokat eredményezett volna. Az sem igaz, hogy a kormány nem végzett előzetes számításokat. Februárban, amikor ezt a törvénytervezetet megvitattuk, a pénzügyminiszter számokkal állt elő. Februártól júniusig lett volna idő megkérdőjelezni a tervezet szakmaiságát.

— Az ellenzék ezzel is Victor Ponta miniszterelnök megbuktatását igyekszik elősegíteni?

— Véleményem szerint nincs egység az ellenzék oldalán. Az utolsó pillanatban a Nemzeti Liberális Párt felajánlotta, hogy megszavazza a törvénytervezetet, mert egy liberális beállítottságú kezdeményezés, de azzal a feltétellel, hogy az általános forgalmi adó 19 százalék lesz. Az államfő hozzáállása érthetetlen. Románia gazdasága fejlődőben van. 2014-ben a nemzeti össztermék a 2008-as szintre emelkedett. Az egy nagyon jó év volt, hiszen nagyméretű beruházások történtek országos szinten. Akkor is 19 százalékos volt az általános forgalmi adó. Jelen pillanatban is jól működne a gazdaság, ha 19 százalékos lenne az áfa és emiatt a költségvetési hiány nem haladná meg a három százalékot, sőt, jóval három százalék alá lehetne csökkenteni. A nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalások alapján a kitűzött cél, hogy a költségvetési hiányt 1,2 százalékra faragjuk le. Ha ezeket a számokat összehasonlítjuk a fejlett országok költségvetési hiányával, akkor érdekes dolgokra bukkanunk. Belgiumnak 4,7 százalék, Franciaországnak 4,1 százalék a költségvetési hiánya. Ott nem élnek rosszabbul az emberek, és megengedik ezt maguknak. Az EU arra akarja rábírni a volt szocialista vagy a későbben csatlakozott országokat, hogy jobban spóroljanak, mint a fejlett államok. Az elmúlt egy-két évben egyre kevesebben vannak azok, akik nem fizetnek adót.

— Mi történhet ezután?

— Az államfő hozzáállásában érthetetlen, hogy miután kihirdette az adóeljárási törvénykönyvet, az adótörvénykönyvet nem fogadta el, holott a kettőt külön-külön nem lehet alkalmazni. Az RMDSZ-frakció amiatt támogatja a jogszabályt, mert azt — bár nem tökéletes —, lehet még tökéletesíteni, és — amint elmondtam — az ellenzék a hibákat február és június között kellett volna keresse. A lakosság számára olyan kedvező elemeket tartalmaz ez a törvény, mint az alapélelmiszerek áfájának 9 százalékra történő csökkentése, adókedvezményeket nyújt a nagycsaládoknak. Mindezek életbe léptetése elhúzódik a megfontolási időszak miatt. Össze kell hívni a parlament rendkívüli ülését, még akkor is, ha a kormány a jogszabályt sürgősségi kormányrendelettel akarja életbe léptetni.

Elek György