Szatmárnémeti

Erőt ad, hogy a szervezet mögöttem áll

2012.10.02 - 10:02

Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének szenátorjelöltje terveiről, a parlamenti választásokra történő felkészülés problémáiról, valamint az RMDSZ szerepének fontosságáról beszél.

— Parlamenti választásokra készülünk. Nagyon fontos az, hogy a magyarság jelentős képviselettel rendelkezzen Bukarestben. Ez azt jelenti, hogy a szavazatokat és a mandátumokat is maximalizálni tudja. Kizárólag akkor lehet közösségi igényeket a romániai parlament asztalára tenni, hogyha a képviselők és szenátorok ott ülnek az asztal mellett és a döntéshozatalban benne vannak. Milyen esélyekkel készül a választásokra Pataki Csaba, az RMDSZ szenátorjelöltje?

— Úgy érzem közösségi érdek, hogy ez a választás sikeres legyen. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség jelöltjeinek jelenléte a bukaresti törvényhozásban létkérdés. Aki egy kicsit is figyeli a közéletet, az tisztában van azzal, hogy a decemberi választásnak órási tétje van Szatmár megyei szinten. Vízválasztó előtt állunk, és hiszem, hogy meg tudjuk mutatni erőnket. Az utóbbi hetek eseményei aggasztóak, már ami a kisebbségpolitikai kérdéseket illeti megyei szinten. Ha nincsen konkrét törvényhozási jelenlétünk, a következő három évben ki lehetünk szolgáltatva olyan erőknek, amelyeknek nem prioritása értékeink védelme. Ennek tudatában maximális komolysággal és felelősségtudattal kezelem a jelöltségemet. Erőt ad, hogy a szervezet mögöttem áll. Meg kell felelnünk, mind jómagam, az RMDSZ és a Szatmár megyeiek is a feladatnak.

— A másik sarokpont, hogy nyilván egészen más egy önkormányzati választáson a versengés, mint egy parlamenti választáson. Nagy a tét, hisz egy olyan közösségnek a sorsáról, következő négy esztendejéről van szó, amelyik foglalkozik az önrendelkezés kérdésével, és terítéken van a kisebbségi törvény kérdése is. Sorolhatnám tovább mindazokat, amelyek — az oktatástól a demográfiai kérdésekig — kizárólag akkor valósíthatók meg, ha a jelenlétünk minden egyes döntéshozó szervben megvan. Én azt tapasztaltam, hogy az önkormányzati választások mély sebeket ütöttek a politikusokban. Kihevertük már ezeket a sebeket?

— A helyhatósági választások eredményei aggasztóak bár, de mint mindenből, ezekből is tanultunk. Megtanultuk, hogy ha egy országos trend alapján működő nacionalista hangulatot meglovagolnak egyesek, közöttünk pedig nincs egyetértés, az kiszolgáltatott helyzetbe hozhat minket. Önkormányzati szinten hiszem, hogy rendeződtek a dolgok, a közösségi képviseletet a magyar és sváb lakta településeken sikerült jórészt kiharcolni. Kulcskérdés, hogy a júniusban tanultakkal, és az újraszervezett önkormányzatokkal milyen sikeresen tudjuk tudatosítani a Szatmár megyei lakosokban a decemberi választások valódi tétjét.

— Van két fogalom, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni: a felismerés és a belátás. Azt hiszem, abba az irányba kell terelni a közhangulatot, ami a szavazat- és mandátummaximalizálás irányába viszi az erdélyi magyarságot. Lehet–e bízni a választók bölcsességében? Igaz az, hogy a választók sokkal bölcsebben gondolkoznak és szavaznak, mint ahogy azt a politikusok időnként gondolják?

— Rossz politikus, aki manipulálni próbálja az embereket, s mozgatható tömegként kezeli, az Ön által említett szavazatmaximalizálás elérése érdekében. Úgy érzem az ilyen hozzáállás nem méltó sem az RMDSZ-hez, sem pedig szavazóbázisunkhoz. A Szatmár megyei lakosok az elmúlt hetekben érezhették, sajtóban olvashatták a helyhatósági választások óta kialakult hangulatot az adminisztrációban. Tudatában vannak annak, hogy milyen kihatása van ennek akár saját családjukra is. Jelöltként feladatunk, hogy megismertessük velük azokat a lehetőségeket, amelyekkel bírunk, amelyekkel biztonságot teremthetünk számukra és családjuk számára, közösségünk és értékeink számára. Ha ezt elfogadják a szatmáriak, közös sikert aratunk.

— Mitől függ az, hogy az RMDSZ-nek Szatmár megyében legyen egy szenátora és két képviselője?

— Ha foglalkozásom alapján, azaz mérnökként és szakemberként kellene válaszoljak, egyértelműen azt mondanám, hogy attól, meglesz-e a szükséges szavazatszám. A személyes válaszom azonban egyáltalán nem ilyen egyszerű. Ha a választások során közösségünknek sikerül újra két képviselőt és egy szenátort a parlamentbe juttatnia, akkor az annak az eredménye lesz, hogy az RMDSZ és a szatmáriak közötti bizalom mérhetetlenül megerősödött. Annak lesz az eredménye, hogy az együttgondolkodás eszméjének továbbra is van létjogosultsága, hogy a széthúzás megszűnik, és a közösségi érdek kerül előtérbe. Ha ez megvalósul, mindannyian többet nyerünk, mint három fontos funkció Románia Parlamentjében. Ha ez megvalósul, erős egységet nyerünk, ami mindennél fontosabb.

Elek György