Országos viszonylatban az érettségire beiratkozott 136 866 jelentkezőből 123 615 jelent meg. Közülük 117 diákot zártak ki, ők nem vehetnek majd részt a követező két érettségi kiíráson.
A vizsgán résztvevők körében a sikerességi arány országos viszonylatban 67,7%, derül ki a tanügyminisztérium tájékoztatásából, a frissen végzettek ennél jobban teljesítettek, közülük 72,7% ért el átmenő jegyet. Országos viszonylatban 104 színtízes érettségi jegyátlag született, közülük csupán egy szatmári diák van, Iris Roatiş, a Mihai Eminescu Főgimnázium tanulója. A legjobb érettségi eredményt Kolozs (81,14%), Iași (80,27%) és Brăila (77,13%) megyékben érték el a diákok, míg a legrosszabbul az Ilfov (34,02%), Teleorman (47,3%) és a Giurgiu (47,44%) megyeiek teljesítettek.
Szatmár megyében a sikerességi arány 66,06 százalék, ami kevéssel elmarad az országos átlagtól és jóval gyengébb, mint a tavalyi (72,89%) eredmény volt. A legjobb magyar anyanyelvű érettségiző a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákja, Budai Stefánia Panna, aki 9,85-ös átlaggal büszkélkedhet. Az érettségizők vizsgán elért jegyátlaga alapján Szatmár megye középiskoláinak rangsora a következőképpen alakul: az élen a Johann Ettinger Német Líceum áll 97,22%-kal, a második helyen zárt a Mihai Eminescu Elméleti Líceum 96,39%-os sikerességi aránnyal, dobogós helyen végzett a Doamna Stanca Főgimnázium 88,27%-kal, 82,6%-os sikerességi aránnyal negyedik lett a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, az ötödik a rangsorban a Nagykárolyi Elméleti Líceum 79%-kal.
Az óvásokat szerdán 12 és 16 óra között fogadják. A végleges eredményeket július 9-én teszik közzé. A megóvott dolgozatokat újrajavítják, és az új jegy lesz a végleges osztályzat, mert eltörölték azt a korábbi előírást, amely szerint a vizsgajegyen csak abban az esetben módosítanak, ha a két javítóbizottság által adott osztályzatok között fél pontnál nagyobb eltérés van. A sikeres vizsga feltétele a minimum 6-os jegyátlag, de minden vizsgatárgyból legalább az 5-öst meg kell írni.
Igazgatói vélemények
Az érettségi eredményeivel kapcsolatosan Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője elmondta, hogy nagyon jó jegyek születtek a megmérettetésen, de nem lehetnek maradéktalanul elégedettek, hiszen a román tételek bizony több diákjuknak is gondot okoztak. A lírai feladatok általában fejtörést okoznak a magyar tagozatos tanulóknak, ez most is beigazolódott, románból buktak meg többen. „A mostani érettségi is bebizonyította, hogy akik készültek, akik komolyan vették a tanulást, azoknak sikerült az érettségi. Ez a titok: komolyan kell készülni, ezt üzenném a következő évfolyam diákjainak is” — fogalmazott az igazgatónő.
A Nagykárolyi Elméleti Líceum érettségizői a fellebbezések előtti eredményeket figyelembe véve 79 százalékban sikerrel vették az akadályt. Tavaly jobban szerepeltek, akkor 88,75 százalékuk vizsgázott sikeresen. Nem elégedett az eredményekkel az intézmény igazgatója, Zsidó Sándor. Megkeresésünkre elmondta, hogy a román írásbeli vizsga eredményei jóval rosszabbak lettek, mint amire számítottak.
„Tudomásom szerint a román írásbeli vizsga eredményével kapcsolatban nyújtottak be a legtöbben óvást iskolánk diákjai közül. Nagyon remélem, hogy ez segít majd, hiszen vannak, akik 4,75-tel buktak el románból, amit helytelennek érzek. Hogy mennyit segít majd a jegyeken, illetve az iskolai statisztikánkon az óvás, azt nem tudom, hiszen nem vagyok jós. Annyit tudok, hogy most 79 százalékos a sikerességi arányunk, s ebben benne vannak a korábbi évfolyamok érettségire jelentkezői is — mondta az iskolaigazgató.
Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy az eredmények kicsit rosszabbak a tavalyiaknál, hiszen azok mindig függenek az adott évfolyamtól és az érettségin kapott tételektől is. Az igazgató elmondta, hogy a 2017/2018-as tanév végzősei körében 76,3 százalék a sikerességi arány, 8 diák bukott meg, egy tanulójuk betegség miatt nem tudott megjelenni az érettségin.
Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója elmondta, hogy a 2017/2018-as végzősök körében 74,4 százalék a sikerességi arány, ami óriási javulás a tavalyi eredményekhez képest. „Amikor átvettük Elek Kinga aligazgatóval a gimnázium vezetését, ígéretet tettünk arra, hogy jelentős javulást érünk el az idei érettségin. Ezt sikerült teljesítenünk, hoztuk a kötelezőt. A jövőben is azon leszünk, hogy tovább javuljanak az eredmények. Minden szempontból eredményes évünk volt, sok pozitív visszajelzést kapunk, hiszen látszik a munka eredménye” — fogalmazott az igazgató.