Az akciócsoport tagjai inkább arra kerestek választ, hogy miért nem lehet megoldást találni a romák gondjaira, ahelyett, hogy a valós problémamegoldásra fektetnék a hangsúlyt.
Rendszeresen megszervezik a Prefektusi Hivatal égisze alatt a romaügyekért felelős akciócsoport találkozóit, melyen a romák képviselőinek és a közintézmények vezetőinek közösen hatékony megoldást kellene találniuk a felzárkóztatásra, a társadalomba való beilleszkedésre. A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, Corneliu Ceica arról számolt be, milyen veszélyei vannak a trichina fonálféreggel fertőzött sertés húsa elfogyasztásának. Arra kérte a romák képviselőit, hívják fel a figyelmet arra, hogy meg kell vizsgáltatni a levágott sertést, hogy megelőzzék a betegséget. „Lehet gyógyítani a betegséget, de a betegség következményeit egész életükön át viselik a megfertőzött személyek” — fogalmazott Ceica, aki kihangsúlyozta, a kis anyagi ráfordítás — a vizsgálat díja — a lakosság egészségét szolgálja. Ezt követően dr. Lidia Tămaş, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi szakembere a tbc veszélyeire hívta fel a figyelmet. Kihangsúlyozta, hogy a kezelés ingyenes, és nem érti, miért nem akarják az emberek elfogadni a segítséget. „A tbc-s fertőzés nagyon súlyos, a kezelés 2-3 hónapos kezelést igényel. Amikor három hétig köhög egy személy, és a megfázás szokásos kezelése nem használ, akkor fennállhat a tuberkulózis veszélye. Ilyenkor forduljanak orvoshoz, és kérjék a segítséget, hogy ne fertőzzék meg a családtagokat, közeli ismerősöket. Ki kell hangsúlyozni, hogy a tbc levegőben terjedő fertőző betegség, mely igencsak veszélyes a gyermekekre. A közösség lépjen fel azok ellen, akik elutasítják az orvosi ellátást” — fogalmazott a szakember.
Megoldatlan problémák
A romák képviselői február 15-én ismét elmondták gondjaikat, problémáikat. Egyikőjük Királydaróc község jegyzője ellen panaszkodott, mivel állítása szerint az asszony romaellenes, és többször is megveretett romákat. Eugeniu Avram prefektus elmondta, hogy ismeri az esetet, a kivizsgálás pedig jelenleg is zajlik. A Prefektusi Hivatal romaügyekért felelős munkatársa, Rozalia Bondrea elmondta, keresik a megoldást a romák gondjainak megoldására és felzárkóztatásuk megkönnyítésére, de az elmúlt húsz év során egyetlen önkormányzat sem, de a Szatmár Megyei Tanács sem készített projektet a romák felzárkóztatása érdekében. A találkozó végén aztán mindenki arra próbált választ találni, hogy miért nem lehet hatékony megoldást találni a romaügyre, ahelyett, hogy konkrét megoldások kidolgozására fektették volna a hangsúlyt.