Szatmárnémeti

Eredményes félévet zárnak

2019.01.24 - 16:22

Még hátravan bő egy hét az első félévből, s a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban elégedetten tekintenek vissza az eltelt időszak eseményeire. Póti Eduárd iskolaigazgatóval beszélgettünk.

„Bátran mondhatjuk, hogy Isten kegyelméből sikerült egy nagyon tartalmas és sikeres félévet magunk mögött tudnunk, bár még egy jó hét hátravan a félév lezártáig” — fogalmazott szerdán Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója, amikor szerkesztőségünk kérésére az első félévet értékelte.

Szeptemberben az iskola osztályai a lehető legnagyobb létszámban indultak be, idén 3 kilencedik osztály kezdte a tanévet a Refiben 86 diákkal, filológia (A), teológia (B) és szaklíceumi közgazdasági osztály (D). Idén nem indult C, azaz reál profilú kilencedik, viszont a jövő tanévtől, azaz 2019 szeptemberétől 4 kilencedik osztállyal indul az iskola. Reál szakra 28-an jelentkezhetnek majd, 14-en matematika-informatika, 14-en pedig természettudományok profilra.

„Várakozásaink szerint ezek az osztályok szépen feltöltődnek majd, mivel az előzetes felmérések alapján máris több mint 90 diák jelezte szándékát, hogy a gimnáziumban szeretne továbbtanulni kilencedik osztálytól” — magyarázta optimistán Póti.

Az idei tanév első félévében több nagy népszerűségnek örvendő programot is sikerült lebonyolítani, így az ötödikesek Picuravatóját és a kilencedikesek gólyabálját is. A felekezeti iskola küldöttsége részt vett a partiumi és erdélyi református középiskolák évente megrendezésre kerülő közös tanévnyitóján, és sikerült nagyon sok programot megszervezni az iskola partnerintézményeivel. Ennek kapcsán az iskolaigazgató kiemelte, hogy ismét egy nagyon jól működő önkéntes csapata van a gimnáziumnak, amelynek tagjai nagyon lelkesek, és a Caritas megyei szervezetével együtt szinte állandóan különböző programokban vesznek részt. Ugyanakkor az idei évtől a jótékonysági szervezetek közül a Máltai Szeretetszolgálattal is sikerült kicsit szorosabbra fűzni a kapcsolatot.

Az iskola képviseltette magát számos, a városban megszervezett eseményen, de lezajlottak a saját szervezésű hagyományos rendezvények is, mint az '56-os vagy az október 6-i megemlékezések, a reformációnapi ünnepi műsor, illetve az Iskola másként hetének színes programjai. Az első félévben nyolcadik alkalommal rendezték meg az Együtt a Refiért jótékonysági bált, amelyet a Bethlen Gábor Alap támogatott, majd ezt követte az adventi jótékonysági vásár, amely lassan hagyománnyá válik az iskolában.

„Elégedettek és büszkék vagyunk, viszont ez nem ok arra, hogy most hátradőljünk, hiszen rengeteg kihívás áll még előttünk a második félévben is. Csak az oktatás szempontjából érdemes megemlíteni az előttünk álló próbaérettségiket, a nyolcadik osztályosok próbavizsgáit, a 2., 4. és 6. osztályosok szintfelmérőit, illetve nemsokára kezdődik a versenyidőszak is, a megyei és országos tantárgyversenyek ideje, amelyeken szeretnénk minél több tantárgyból, minél több diákkal részt venni. Reményeink szerint nemzetközi versenyeken is részt tudunk majd venni, hiszen ennek is szép hagyományai vannak iskolánkban. Továbbá a közeljövőben megrendezésre kerülnek a már hagyománnyá vált zsoltáréneklő versenyek a romániai református gimnáziumok között, a bibliaismereti vetélkedők, az egyháztörténeti vetélkedők stb., ezek az alkalmak remek lehetőséget nyújtanak arra is, hogy a diákok, pedagógusok és iskolalelkészek is rendszeresen találkozzanak egymással, és megosszák egymás közt tapasztalataikat” — ecsetelte a második félévre vonatkozó tágabb terveit az igazgató.

Szerkesztőségünk kérdésére, hogy milyennek tűnik az aktuális végzős generáció, Póti elmondta, hogy ugyanazon álláspont mentén dolgoznak, amit korábban vállaltak az iskolában: a lehető legtöbbet igyekszenek kihozni abból a diákközösségből, amellyel dolgoznak. „Úgy érzem, nincs okunk aggódásra, sem félelemre az előttünk álló vizsgáktól, ahogyan a diákjainknak sincs, hiszen aki szeretne vizsgázni, szeretne megmérettetni, komolyan veszi, és akar tanulni, az biztosan meg fogja állni a helyét. Egy nagyon jó, felkészült tanári gárdánk van, amely tudja, mi a teendő; a tanórák mellett arra is szakítanak időt az oktatók, hogy további felkészítő órákat tartsanak a végzős diákjainknak, főleg a ROSE-projekt keretén belül, amely kifejezetten az érettségitantárgyakra való felkészítésre koncentrál” — nyilatkozta az igazgató. A ROSE-projekt (Romania Secondary Education Project) egy, a tanügyminisztérium által finanszírozott program, amelyet négy Szatmár megyei iskola nyert meg az előző tanévben, s a projekt beindítása óta a Refiben az érettségizők sikerességi aránya 10%-kal javult.

 

 

Bajnai Botond