Szatmárnémeti

Eredményes évet zárt a gyermekvédelmi igazgatóság

2015.01.30 - 11:30

A Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság az elmúlt évben 880 alkalmazottal működött, és négy új szociális otthonnal, illetve kezelőközponttal bővült az intézmény.

A Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) igazgatója, Octavian Apan évértékelőjében elmondta, az általa vezetett igazgatóságnak jelenleg 880 munkatársa van, melyek közül 97 közalkalmazott, 548 szerződéses alkalmazott és 235 nevelőszülő. Az évértékelőn elhangzott, hogy az igazgatóság tavalyi költségvetése 66 millió lej volt — ebből 18 millió lej béralap —, mely a 2013-as évi költségvetésnél 7–8 százalékkal volt nagyobb. Ezt a növekedést azzal indokolta az igazgató, hogy 2014-ben hárommillió lejt fordítottak különböző beruházásokra, míg 2013-ban ez az összeg alig pár százezer lej volt. A beszámolóból fény derült arra, hogy tavaly 42 gyerek került a megyében működő gyermekotthonok valamelyikébe, amelyekből ugyanakkor 30-an kerültek ki. Nevelőszülőkhöz tavaly 37 gyerek került, 29 gyereket pedig rokonoknál helyeztek el. Hazánkban még mindig nehézkes az örökbefogadási/-adási procedúra, ezért elég kevés gyereket tudnak egy-egy évben örökbe adni. 2013-ban 28, tavaly pedig 18 család esetében mondták ki a szakemberek, hogy alkalmasak örökbefogadásra. Tavaly ugyanakkor 68 esetben — 2013-ban 13 ilyen procedúra volt — indították el az örökbefogadási procedúrát az igazgatóság munkatársai, s év végéig 25 gyereket — 2013-ban 5 gyereket — adtak örökbe.

Megvalósított tervek

Apan elmondta, tavaly négy új intézménnyel bővült az igazgatóság. Hosszas tárgyalás eredményeként sikerült átvenni és ezáltal megmenteni a bezárástól a szatmárhegyi Ezüst Otthont, amelyben jelenleg 14 ápoltról gondoskodnak a szakemberek. Ezen kívül sikerült elindítani a G. Călinescu utcán a gyermekrehabilitációra szakosodott központot, melynek keretében a gyerekek ingyenesen vehetik igénybe a balneoterápiás és fizikoterápiás szolgáltatásokat. Ezen kívül a 18. életévüket betöltött családi típusú otthonokban élő fiatalok számára építettek Sárfaluban egy központot, melyet már át is adtak a fiataloknak. A központban 19 fiatal kapott helyet, akiknek a DGASPC munkatársai segítenek munkát találni és a társadalomba beilleszkedni. A központban élők maximum három évig vehetik igénybe ezt a támogatási formát, mely idő alatt munkába kell állniuk és albérletbe kell költözniük. A negyedik intézmény Nagykárolyban alakult, ezt másfél hónapon belül használatba adják a pszichiátriai betegségekben szenvedők számára. Ebbe a gondozóotthonban 48 idős, beteg személyt lehet majd beutalni.