Sport

Eredményes év a világbajnokság jegyében

2014.12.30 - 21:57

Sokat gyászolt ebben az évben a sporttársadalom: világhírű labdarúgók, Eusébio, Grosics Gyula és Di Stéfano mellett neves hazai sportemberek hunytak el: Kincses Imre, Liviu Gheţe és Filip Márta. Az idei sportesemények visszapillantójából a sikerek sem hiányozhatnak.

Megrázó hírrel kezdődött a 2014-es év, ugyanis január 5-én 71 éves korában meghalt Eusébio, a portugál futball legnagyobb egyénisége, a „Fekete Gyémánt” vagy „Fekete Párduc” néven is becézett csatár. Másfél héttel később ismét a portugál foci került előtérbe, ugyanis Cristiano Ronaldo, a Real Madrid portugál válogatott játékosa nyerte a Nemzetközi Labdarúgó–szövetség (FIFA), valamint a France Football magazin által közösen odaítélt FIFA–Aranylabdát.

Közben a helyi sportéletben megkezdődtek a felkészülések az idei tornákra. Mindezek előtt Nagykároly polgármestere, Kovács Jenő és a helyi önkormányzat díjazta a város legjobb sportolóit: Marius Ţicle atlétát, Bartincki Attila karatékát és Kovács István labdarúgó FIFA–bírót.

Februárban beindult a „nagyüzem”: megrendezték az 5. Szatmárnémeti Kupa kadett korosztályos női tőrvívó európai körversenyt, amelyet idén a magyarországi Pásztor Flóra nyert meg. A Szatmárnémeti SK sportolója, Lázin Alexandra a 10. lett.

A Román Kézilabda–szövetség élén 18 év után történt változás, ugyanis Cristian Gaţu helyére a 42 éves Alexandru Dedut választották meg.

Február 7–23. között zajlottak az oroszországi Szocsiban a 22. téli olimpiai játékok, ahol 88 nemzet, több mint 3000 sportolója 15 sportágban, 98 versenyszámban mérkőzött meg. Összesen 99 olimpiai bajnokot avattak, közülük 13-as oroszok voltak, így a rendező ország küldöttsége zárt az éremtáblázat élén. 2018-ban a dél–koreai Phjongcshang lesz a házigazda.

Ugyancsak februárban történt meg, hogy Magos Róbert 6. Danos karatemester bejelentette a Szatmár Megyei Karate Egyesület (AJF) megalakulását.

Mozgalmas volt március is, illetve jöttek az első szatmári bajnoki aranyérmek is. Bodó Benjámin, a Szatmárnémeti SK tőrvívója hazai páston, a Csipler Sándor Vívóteremben nyerte meg a kadett korosztály egyéni versenyét. Néhány nappal később csapattársa, Lázin Alexandrát is bajnokként ünnepelték a kadettek egyéni küzdelmei végén, majd Adriana Haiduval, Pótor Andreával és Jáger Viktóriával az oldalán a csapatbajnokságot is megnyerte Szatmárnémetiben. A tőrvívók sikerét Bogdan Dascălu folytatta, aki Bukarestben a 20 éven aluli bajnokságát nyerte meg.

A Szatmárnémeti LPS–CSS atlétája, Fischer Márk az ifjúsági bajnokság 4 kilogrammos súlylökő versenyszámát egyéni csúccsal (15,17 m) nyerte meg Bákóban.

A Szatmárnémeti SK–Erdődi Cetate birkózói, Berei Lénárd és Sabinel Lobonţ kadett bajnokok lettek Iaşiban.

A Szatmárnémeti VSK tekézője, Darius Şoncodi egyéni bajnokságot nyert a 23 éven aluliak között Marosvásárhelyen, majd Vasile Maximmal az oldalán tandembajnok lett, Marius Lucuţ pedig a sprintversenyben szerzett aranyérmet.

Mindeközben a motorkerékpáros Gyenes „Mani” Emánuel két év késéssel megkapta az Ifjúsági és Sportminisztérium részéről a sportág mesteri címét. Mani mára hétszeres enduro– és endurokrossz–bajnok.

Ebben a hónapban kezdődött meg a Forma–1-es idény, amelyet minden eddiginél nagyobb várakozás előzött meg, hiszen a versenygépekbe bekerültek a V6-os turbómotorok.

Nagy várakozás előzte meg a Román Labdarúgó–szövetség (FRF) tisztújítását is, amelynek élére 24 év után új elnököt választottak: Mircea Sandut a 29 éves Răzvan Burleanu váltotta. A választásokat megelőző napokban egy precedens értékű döntés született a Bukaresti Ítélőtáblán: a romániai labdarúgás nyolc közismert személyiségét letöltendő börtönbüntetésre ítéltek: Ioan Becalit 6 év 4 hónapra, Cristian Borceát 6 év, 4 hónapra, Victor Bercalit 4 év, 8 hónapra, a tasnádi származású George Copost 3 év, 8 hónapra, Mihai Stoicát 3 év, 6 hónapra, Gigi Neţoiut 3 év, 4 hónapra, Jean Pădureanut 3 év, 4 hónapra, Gică Popescut 3 év 1 hónapra. A vádirat hosszú, többek között a játékosok igazolásai során elkövetett adócsalás és pénzmosás a bűnök. Popescu egyébként a FRF tisztújításon Burleanu ellenjelölje volt, és sokak szerint a bársonyszék várományosa volt.

Áprilisban véget ért a női kosárlabda élvonalbeli bajnokság, amelyben a Szatmárnémeti VSK a 7. helyen zárt. Ugyanakkor a Szatmárnémeti Unio SK cselgáncsozója, Kovács Dóra Déván szerzett bajnoki címet a 21 éven aluliak megmérettetésén.

Májusban Berei Lénárd újabb sikert könyvelhetett el: a bulgáriai Szomokovban kadett Európa–bajnokságon szerzett ezüstérmet.

Bajnoki aranyérmet ünnepelt a Szatmárnémeti VSK kadett korosztályos női röplabdacsapata.

A Real Madrid tizedik Bajnokok Ligája/Bajnokcsapatok Európa Kupája győzelmét aratta, miután a lisszaboni döntőben 4–1-re verte az Atlético Madridot. Az Európa Ligát a Sevilla nyerte, miután Torinóban 11-esekkel nyert a Benfica ellen.

Júniusban véget a másodosztályos labdarúgó–bajnokság, a 2-es Csoportban a Szatmárnémeti FC Olimpia a 7. helyen zárt.

A Szatmárnémeti SK 23 éven aluliak tőrvívócsapata, Muresán István, Bogdan Dascălu, Sebastian Flucuş és Bodó Benjámin bajnoki aranyérmet szerzett Temesváron, de Dascălu az ezt megelőző napon az egyéni küzdelmekben is első lett. A klub lány párbajtőrvívói sem adták alább, és a 12–13 évesek csapatversenyét nyerték meg Bukarestben, Pfeifer Melany, Kató Zsófia, Szabó Boglárka, Kiss Asztrid felállásban.

Az Óvári Someşul labdarúgócsapata a Liga 4-es bajnoki cím után a Román Kupa megyei selejtezőjét is megnyerte.

A Szatmárnémeti Unio SK cselgáncsozója, Czerlau Jennifer Győrött lett bronzérmes egy kadett korosztályos Európa Kupa viadalon, majd Bákóban a 14 évesek bajnokságát nyerte meg.

Közben a Szatmárnémeti VSK női röplabdacsapatát meghívták a román élvonalba, miután egy iaşi-i csapat bejelentette, hogy nem vállalja az A1–osztályos szereplést.

A futballtársadalom ismét gyászba borult: 88 éves korában elhunyt Grosics Gyula, a magyar válogatott egykori legendás kapusa, aki 1952-ben olimpiai bajnok, két évvel később vb–ezüstérmes volt. Ugyanakkor a hónap közepén bejelentették, hogy a német 45 éves, hétszeres világbajnok Forma–1-es pilóta, Michael Schumacher felébredt a kómából, miután 2013. december 29-én súlyos fejsérülést szenvedett Franciaországban, síelés közben.

Az év legnagyobb sporteseménye kétség kívül a brazíliai labdarúgó–világbajnokság volt. Június 12-én kezdődött és július 13-án rendezték a döntőt Rio de Janeiróban. Az idei kiírásból sem maradhattak ki az emlékezetes események, ezek közül kiemelhető Suárez esete az olasz Chiellinivel, amikor a uruguay–i megharapta az ellenfele vállát. Suárez egy időre eltiltották, míg az olaszok – nem kis meglepetésre – már a csoportkör után utazhattak haza Brazíliából. A meglepetések közé sorolható Costa Rica menetelése a negyeddöntőig, akiket tizenegyes–párbaj után búcsúztatott a holland válogatott, amely végül bronzérmet szerzett a brazilok legyőzésével. A fináléban Németország nyert hosszabbítások után Argentína ellen.

Sajnos júliusban is gyászolt: 7-én 88 éves korában elhunyt Alfredo Di Stéfano, a Real Madrid legendás labdarúgója. Az ezt megelőző napon, Kincses Imre, a Szatmárnémeti FC Olimpia egykori középpályása és edzője 65 éves korában halt meg.

A hónap legnagyobb szatmári sporteseményét az Aquastar területén rendezték, ahol hagyományos skót felföldi világbajnoki tornáján versenyeztek izomkolosszusok.

Egy meglepetés is érte a szatmári focitársadalmat, hiszen az Olimpia FC vezetősége július 1-én bejelentette, hogy meneszti a kispadról Csik Tibort, és a nagyváradi Cosmin Bodeát hozza a helyére. Tibi öt évig volt a megye élcsapatának a vezetőedzője.

Augusztus sem maradt hasonló „meglepetések” nélkül: ezúttal a Szatmárnémeti VSK elnöke, Valeriu Neagu a hónap végén, másfél héttel a bajnoki rajt előtt menesztette a női kosárlabdacsapat edzőjét, Éles Pétert, helyére a VSK egykori játékosát, Adriana Pricopot nevezte ki.

Két autóversenyt is rendeztek ebben a hónapban: a bükkaljai erdőben, több év kimaradás után zajlott ismét tereprali, ezúttal az ACAR–GerBog Kupáért versenyeztek. Néhány nappal később Lunaforráson először rendezett a Román Autóklub (ACR) szatmárnémeti fiókja és a Szatmárnémeti Rider’s SK hegyi gyorsasági autóversenyt.

Közben lezajlott az egykori kiváló szatmári sakkozó, Szabó Gyula emlékére először rendezett rangos, nemzetközi torna, amelyet a galaci Bonte Andrei nyert meg.

Rangos esemény részesei voltunk augusztusban Fehérgyarmaton, ahol szatmárnémeti képviselők is aláírták azt a partneri megállapodást, amelynek részeként a Ferencváros–Rail Cargo Hungaria női kézilabda–egyesület többek között arra vállalkozott, hogy támogatja a Szatmár, illetve Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei utánpótlásnevelést.

Szeptember is gyászhírrel indult: 1-én, 67 éves korában lehunyt a Szatmárnémeti Voinţa SK ökölvívóedzője, Liviu Gheţe.

Ebben a hónapban látogatott Szatmárnémetiben a vívókaraván is: neves hazai vívók, Simona Gherman, Tiberiu Dolniceanu, Simona Deac–Pop, Veres Gréta, Anamaria Constantin, illetve a román szövetség elnöke, Mihai Covaliu népszerűsítette a sportágat, a Coposu–sétányon több mint száz néző előtt vívóbemutatót is tartottak a Szatmárnémeti SK sportolóval közösen.

Menesztették a magyar labdarúgó–válogatott szövetségi kapitányi székéből Pintér Attilát, és a honi szövetség ideiglenesen Dárdai Pált ültette a helyre. Nem sokkal később az Európai Labdarúgó–szövetség bejelentette, hogy Budapesten és Bukarestben is rendeznek majd mérkőzéseket a 2020-as Európa–bajnokságon.

Október 4-étől hivatalosan is felvette a szatmárnémeti egykori kosárlabda–legenda, Both Katalin nevét a szatmárnémeti Sportlíceum Ady Endre utcai sportterme.

Kovács Dóra, a Szatmárnémeti Unio SK cselgáncsozója Déván a 18 éven aluliak földharc–bajnokságán végzett az első helyen.

A Szatmárnémeti SK 15 éven aluliak lány párbajtőrvívó–csapata, Pfeifer Melany, Nagy Csilla, Pallai Amarillisz és Teodora Coste aranyérmet szerzett Craiován.

A hónap közepén avatták a Szatmárnémeti Voinţa SK épített sportközpontját az egykori Iparosotthon udvarán. A szalagot többek között Leonard Doroftei, a WBA könnyűsúlyú ergykori világbajnok ökölvívója vágta el.

A Román Labdarúgó–szövetség bejelentette, hogy a Szaúd–Arábiába távozó Victor Piţurcă helyére Anghel Iordănescut szerződtették szövetéségi kapitánynak.

A hónap utolsó napján jelentette be az FC Olimpia vezetősége, hogy visszahívta a csapat kispadjára Csik Tibort, miután menesztették a nyáron szerződtetett Cosmin Bodeát.

November második felében rendezték a 9. Rally Sprint autós ügyességi és gyorsasági országos bajnokság utolsó futamát, ahol kiderült, az idei kiírást a szatmárnémeti Florin Stecka nyerte meg.

A Mercedes GP Forma–1-es istálló egész éves dominanciája a csapatnak és brit pilótájának, Lewis Hamiltonnak világbajnoki címet hozott.

Sajnos november sem maradt gyászhír nélkül, ugyanis 43 éves, 26-án korában hunyt el az egyik legaktívabb testnevelőtanár, Filip Márta.

Decemberben is ünnepelhettünk egy szatmári aranyérmest, ugyanis Kovács Dóra (Unio SK) a 21 éven aluliak földharc–bajnokságát nyerte meg Nagybányán.

27-én indult az argentínai Buenos Airesbe Gyenes „Mani” Emánuel, aki két év kimaradás után, a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team motorosaként áll rajthoz vasárnap a Dakar–ralin.

Az év utolsó hónapja díjkiosztó gálákkal ért véget. Ezek közül mérvadó ranglista–győzteseket emeljük ki: a Szatmár Megyei Sport– és Ifjúsági Igazgatóság pontozásos rendszere alapján az olimpiai sportágakban a cselgáncsozó Sámel Lóránd (Szatmárnémeti Unio SK–Szatmárnémeti VSK), a nem olimpiai sportágakban pedig a karatéka Bartincki Attila (Nagykárolyi Karate Do B.F.K.S. SE) zárt az élen.