Szatmárnémeti

Eredményes az EKE szakmai tevékenysége

2012.12.31 - 09:38

„A Túr Menti Védett Területek természetvédelmi kezelésének participatív tervezése” uniós projekt elért második évének zárásához. Mostanra befejeződött a védett fajok és élőhelyek terepi felmérése, a lakosság körében pedig mindinkább ismertté válnak a védett területek.

 

Eredményesen zárult az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti által 2011-ben elindított projekt első két éve. A 4 724 392 lej összértékű pályázatot az EKE a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökséggel karöltve valósítja meg, a Környezetvédelmi Operatív Program 2007–2013 anyagi támogatásával és az Európai Regionális Alap társfinanszírozásával. A pályázat a Túr Menti Védett Területek természetvédelmi kezelésének hatékonyabbá tételét, illetve a védett területeken élő és tevékenykedő lakosok ismereteit kívánja bővíteni. Az életbe ültetési szakasz 2011. január 1-jén kezdőtőt és 2013. december 31-én fejeződik be. A projekt két fő tevékenységi csoportra bontható. Elsőként említhető a kutatás és adatfeldolgozás. A felmérések 2011 márciusában kezdődtek el, 24 biológus segítségével, amelyek a védett növények és állatok térképezését, leltározását és védelmi helyzetét célozták meg. Az idei év végére 9 tanulmány készült el a védett területek élőhelyeinek és fajainak elterjedéseiről és populációik méreteiről. Továbbá elkészült egy tanulmány a környezeti (abiotikus) tényezőkről és folyamatban van egy, amely tartalmazza a parcellák adminisztratív adatait. Ezen tanulmányok és összegyűjtött információk egy tárinformatikai rendszerben egyesülnek. A rendszer interneten lesz elérhető a polgármesteri hivatalok számára, így a földtulajdonosok könnyedén informálódhatnak a tulajdonukban lévő parcellák helyzetéről.

Bevonják a lakosokat

A második egy többrétegű informáló és tudatosító tevékenységsorozat, amely több kommunikációs eszköz felhasználásával történik. Már a projekt első évében több információs tevékenység valósult meg, amelyek a 2012–es évben folytatódtak. Elkészült a védett terület honlapja, amely folyamatos frissítés alatt van, továbbá fontos információkat tartalmaz a projektről és a védett területekről. A honlap a www.tur-info.ro címen érhető el. A fiatal generáció tájékoztatása és informálása érdekében megrendezésre került 8 környezetismereti tábor. A táborban V., VI. és VII. osztályos tanulók vettek részt, összesen 160 gyermek és 32 pedagógus. A táborok a védett területeken belül kerültek megszervezésre, így a fiatalok közvetlen közelről figyelhették meg a természeti értékeket. Továbbá az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti az ifjúság nagyobb mértékű bevonása érdekében elindította a „Védett Terület az enyém is!” környezetvédelmi versenyt. A vetélkedőn 138 diák vett részt és több mint 2000 értesült ennek létezéséről. A verseny célja az volt, hogy a résztvevők ismerjék fel és azonosítsák a helyi értékeket és problémákat, majd egy akcióterv elkészítésével orvosoljanak egy adott problémát. Úgy 2011–ben, mint 2012–ben is egy-egy informáló karaván járta be a védett terület településeit, amelyeken több mint 4000 személy vett részt. Ezeken a találkozókon a helyi lakosság számára a kezelői csapat tartott egy rövid bemutatót a területekről, majd a jelenlevők feltehették kérdéseiket, amelyet a specialisták készségesen megválaszoltak. A kezelői csapat félévente megjelenteti a „Túr menti hírmondó” című kiadványt, amely információkat tartalmaz a védett területekről, kétnyelvű és ingyenesen kapható. Egy szám 1200 példányban kerül nyomtatásra és szétosztásra a védett terület településein. Az egyesület az érdekelt felek számára — a gazdasági és adminisztratív szektorból, valamint a magánszektorból — évente szervez egy találkozót, amelyen több mint 30-an vannak jelen. Az összejövetelek célja a felek minél nagyobb mértékű bevonása a kezelési terv elkészítésébe, és a jövőbeni életbe ültetésébe. A védett területeket népszerűsítését számos olyan rendezvény is szolgálja, amelyek konkrétan nem a projekt keretében valósulnak meg, mégis szorosan kapcsolódnak a területekhez. Márk Nagy-János projektmenedzser elmondása szerint: „a második év, hasonlóan az elsőhöz sikeresnek tekinthető. Sikerességét alátámasztja, hogy a terepi felmérések befejeződtek és az adatok feldolgozása is jó úton halad, továbbá a lakosság körében mindinkább ismertté válnak a Túr Menti Védett Területek.”