Vidék

Erdők hónapja — faültetés

A település apraja-nagyja kivonult a faültetésre (Fotó: Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség)
2022.04.14 - 15:00
Minden évben március 15. és április 15. között ünnepeljük az erdők hónapját, idén pedig már Kisgércén fát is ültettek a kisiskolások annak érdekében, hogy megmutassák, mennyire fontos a fenntartható jövő — írja közleményében a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség.

Egyébként az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az erdő szerepére a természet egyensúlyának megőrzésében, valamint felhívja a közvélemény és a döntéshozók figyelmét az erdők fontosságára és az ökológiai megőrzésben betöltött kulcsszerepére a globális egyensúly megőrzésében. Az esemény által igyekeznek felhívni a figyelmet az erdők tömeges kizsákmányolására, legelőször az Amerikai Egyesült Államokban került sor az ünnepre, amelyet 1872 óta „faültetési ünnep” néven tartanak nyilván. Romániában először 1902-ben Spiru Haret akkori kultusz- és közoktatásügyi miniszter szervezte meg. A fenntartható erdőgazdálkodás és az erőforrások fenntartható felhasználása kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, valamint a jelen és a jövő generációinak jólétéhez való hozzájárulásban.

Az erdőknek ugyanakkor döntő szerepük van a szegénység csökkentésében a fenntartható fejlődési célok (SDG) elérése által. Mindezen felbecsülhetetlen környezeti, gazdasági, társadalmi és egészségügyi előnyök ellenére azonban az erdők globális kizsákmányolása riasztó ütemben folytatódik. A fa számos konyhában segítő eszköz a baktériummentes élelmiszer- és vízellátásban, számtalan bútort és edényt készítenek belőle, fával helyettesítik az egészségre káros anyagokat, például a műanyagot, új, fából készült szálakat hoznak létre ruhákban, és az új technológiáknak köszönhetően a fa például már az orvostudományt is segítheti. Létfontosságú, hogy a fát környezetbarátabb módon használjuk fel és állítsuk elő a bolygó és lakói számára.

Ebben az évben az erdők hónapjában a környezetvédelmi ügynökség a kisgércei polgármesteri hivatallal és a helyi iskolával közös projektbe vágott, melynek címe Az erdő – a Föld hangja, az élet garanciája! Az oktató jellegű projekt keretében a pedagógusok, gyerekek minden érintettel együtt olyan tevékenységeket végeztek, amelyekkel felhívták a figyelmet az erdő életünkben betöltött szerepének fontosságára. A projektet végül az iskola udvarán, faültetési akcióval zárták. A legkisebbektől a legidősebbekig valamennyien aktívan részt vettek az erdő hónapjára szervezett rendezvényeken, és nagyon élvezték ezeket. „A gyerekek lelkesedése a garancia arra, hogy fel tudunk nevelni egy, a környezetvédelemmel foglalkozó nemzedéket” — zárja a közleményt dr. Stier Izabella, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója. Sz. K.