Vidék

Erdőd a magyar reformáció bölcsője

2016.05.03 - 08:27

Öt egyházmegye 14 csapata vett részt a Kopácsi István Egyháztörténeti Vetélkedőn, mely a Királyhágómelléki Református Egyházkerület egyik legnagyobb ifjúsági találkozójává nőtte ki magát.

A találkozót ez alkalommal a Reformáció Emlékéve keretén belül szervezték meg Rácz Ervin helyi lelkipásztor irányításával az erdődi fiatalok. Az alig százötven lelkes gyülekezet példaértékű több nagy gyülekezet számára, hiszen megvalósításai irigylésre méltóak. Az viszont teljesen érthetetlen, hogy az egyházkerületből csupán tizennégy csapat érkezett a vetélkedőre, Pusztadarócot viszont két csapat is képviselte. A vetélkedőre érkező fiatalok felkészültsége nem volt megkérdőjelezhető, hiszen minden csapat magas pontszámot ért el, az eredmény szoros volt.

A nyitóáhítaton Kánya Zsolt Attila, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület ifjúsági előadó tanácsosa Gedeonról szólt, aki kilépett a csűrből, a közönyből, a félelemből és hitte, hogy Istennel együtt győzni fog. ,,Ti is a Gedeon gondolatait kell magatokkal vigyétek — hangsúlyozta az igehirdető. — Ti, akik eljöttetek ide, megismertétek a múltat, vállaljátok a harcot, képesek vagytok legyőzni a közönyt és nem engeditek, hogy a világ úgy alakuljon, ahogy azt mások próbálják irányítani. Lehetne itt most több gyülekezet, több lelkipásztor, akik még mindig ott vannak a csűrben”. Kovács Sándor esperes is köszöntötte az ifjakat, bátorítva őket, hiszen ők már azzal nyertek, hogy jelentkeztek a vetélkedőre. Tovább folytatva Kánya Zsolt Attila gondolatait arra figyelmeztetett, hogy el kell hagyni a csűrt, találkozni kell Istennel, részeseinek kell lenni az új teremtésnek az élet új vizén.

A versenyzők ezután megkapták az ötven kérdést tartalmazó feladatlapokat, amit Fórizs Enikő magyartanárnő állított össze. Tizennégy négytagú csapat — öt egyházmegyéből, Aradtól Szatmárig — mérte össze egyháztörténeti tudását: az aradi egyházmegyéből Kispereg, Pécska és Szentleányfalva, a bihari egyházmegyéből Nagyvárad-Velence és Jákóhodos, az érmellékiből Jankafalva és Nagykágya, a szilágysomlyóiból Szilágyborzás és Kraszna, a szatmáriból pedig Pusztadaróc (2 csapattal), Mikola, Szárazberek és a házigazda Erdőd.

A csapatversenyen kívül egyéni feladatot is kaptak, melyben megadott címek alapján esszét/fogalmazást/jegyzetet írhattak. Idén is a fontosabb évfordulókhoz kötötték a tananyagot a szervezők: 450 éve íródott a Második Helvét Hitvallás, a Református Egyház egyik alapirata. Kerek évfordulója van idén a Szatmárnémeti Nemzeti Zsinatnak, amit 370 éve tartottak meg. Kerek fél évezrede született Drágffy Gáspár, a reformációt az elsők között befogadó főúr, ezért a Drágffy-családdal is megismerkedhettek azok, aki felkészültek a vetélkedőre.

A megszépült erdődi református templomban ifjúsági istentisztelettel folytatták az együttlétet, ez alkalommal Kurta Szabolcs érendrédi lelkipásztor hirdetett igét a nap igei mottója alapján: ,,Azért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az, a régiek elmúltak, íme, újjálett minden.” Az igehirdető a soha el nem múló dolgokra hívta fel a figyelmet — Isten élő szavára, a tőle kapott bölcsességre. Ősz Sándor Előd kolozsvári egyháztörténész Szenczi Molnár Albert zsoltárfordítótól és az egyháztörténeti kutatás fortélyairól tartott érdekfeszítő és tanulságos előadást. Egy konkrét kutatás kapcsán beszélt arról, hogy milyen váratlan helyzetek adódnak a történelmi kutatások során. A Bízz Band és az Erdődi Dicsőítő Csapat hangulatos koncertje mutatta meg, hogy lehet az Istent felszabadulva és örömmel dicsérni.

A vetélkedő első díja az Érmellékre, a jankafavaikhoz került, akik a lehetséges 100 pontból 97-et értek el. Másodikok lettek a mikolaiak, akik az előző években is dobogós helyeket értek el (95), a harmadik pedig a szilágysági Kraszna csapata lett (90,5). Az esszéíró egyéni díjat Magyar István nyerte Mikolából, második a nagykágyai Horvát Irénke, harmadik pedig Komori Viktória lett Szentleányfalváról. A két kategória győztesei Buzogány Dezső teológiai professzor díját is átvehették a rengeteg más jutalom mellett.

Az eredményhirdetést követően Titoktalanított világ címmel színvonalas, tanulságos, épületes, üzenetteljes, humorral tarkított előadást tartott a Nagyvárad-Velencei Református Egyházközség ifjúsági színjátszó csapata. Kása Melinda és Kása Zsolt néptánc-tanítással vezette le az együttlétet.

A programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta a Reformáció Emlékbizottság által. A projekt címe: Erdőd, a magyar reformáció bölcsője volt. A bölcső előremutat, reményt sugároz, egyáltalán az életről beszél. Ami Erdődön volt, az a szépen szóló jelen és jövő, tehetséges fiatalokkal.

 

Elek György